Güncel

BELEDİYE TURİZMDEN BİR KURUŞ PAY ALMIYOR..!

BELEDİYE TURİZMDEN BİR KURUŞ PAY ALMIYOR..!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr Mustafa Akaydın; kıyı belediyelerinin turizmden pay almaları gerektiğine dikkat çekti ve bu konuya yasal çözüm bulunmalıdır dedi. NİLGÜN ATAR-özel haber

NİLGÜN ATAR-turizmhaberleri.com
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO tarafından düzenlenen Turizmin Ticaret sektörüne etkilerinin tartışıldığı panelde Kıyı ve Kültür Turizminin Bölge ekonomilerine yansımaları değerlendirildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin turizm pastasından bir kuruş pay almadığını belirten Prof.Dr Mustafa Akaydın; ”denizin temizliği, altyapı, ulaşım vb çalışmalar için fazla turist alan kıyı bölgelerindeki belediyelere katkı sağlanması gerektiğini vurgulayarak, ”bu konuda yasal bir çözüm bulunmalıdır. 250 milyon TL bütçesi olan belediyenin yapısal görevlerini yerine getirmesi mümkün değildir” dedi.

Başkan Akaydın’ın bu konuşması;Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu’nun Aralık 2009 tarihinde tüm şimşekleri üzerine çeken yanlış bir üslupla yaptığı açıklamaları hatırlattı. Topçu; ”seyahat acentaları ve rehberleri suçlayarak ”Buraya geliyorlar, müzeyi gezip çekip gidiyorlar. Esnafımız zararına çalışıyor. İlçeye hiçbir katkıları yok. Yılda 500 bin turist geliyor. Hepsi birer euro verse 1 milyon TL yapar. O parayla her türlü hizmeti yaparsın” demişti. Bu açıklamaları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı gibi yapsaydı sorunu daha doğru ifade etmiş olacaktı. Her iki Başkan da aynı sorundan şikayetçi….

TOBB BAŞKANI: BÖYLE GARİP TİCARET OLUR MU¿..
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; ”30 yıl önce 10 milyon turist hedefi söylendiğinde gelen turist sayısı 300 bindi. Türkiye’nin dünya turizminde ismi bilinmezken ilk 7 destinasyon içine girdi. Türk özel sektörünün müthiş bir başarı hikayesidir.” şeklinde giriş yaptıktan sonra işin para kısmına geldi ve şöyle konuştu:

”Ticaret ve yatırım niye yapılır; kazanmak için. Canım kıyı şeridindeki otellere bakıyorum; 10 sene sonra bu otelleri renove edecek para kazanmamış. Böyle bir gariplik olur mu¿.. Akdeniz çanağındaki en kaliteli tesisleri bizde..Eksiğimiz olmasına rağmen hizmet sektöründe bir numarayız. Hem kalite bir numara olacak hem hizmette en iyi olacak ama en az para kazanan olacak..Ticarette böyle birşey yok.” dedi.

Türkiye’de turist başına düşen harcamaların her yıl bir sonraki yılın gerisine düştüğünü belirten Hisarcıklıoğlu;”Turizm Bakanlığının vermiş olduğu rakamlara göre 2003 de turist başına düşen gelir 950 dolar iken 2009 yılında 800 doların altına indi. Turizm sektörü fiyatları yüzde 30 artırabildi mi¿ Buradaki en önemli sıkıntı bu. Gelir düşük. Ölü sezonda istihdamı devam ettirebilmek için istihdam üzerindeki vergi yüklerini kaldırmak lazım ” şeklinde konuştu.

Otelin kalitesi ile otelin dışına çıkıldığındaki kalite aynı olmadığına değinen Hisarcıklıoğlu; ”Belediye hizmetlerine bakıldığında da aynı kaliteyi bulamıyorsunuz. Bodrum 1 milyon turist ağırlamış, Antalya 10 milyon.. Toplam gelirlerden belediyelere pay verilirken ağırladığımız misafir kadar gelirlerine katkı sağlamamız lazım. Daha iyi hizmet verebilmesi için belediyelerin gelirlerini düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

VALİ ALTIPARMAK: PASTAYI BÜYÜTELİM...

Kıyı şeridinde yer alan kentlerin büyük bir zenginliğin üzerinde olduğunu belirten Antalya Valisi Dr Ahmet Altıparmak; ”rakamlara bakıldığında şu an için Antalya’da 5 milyon turisti yakalamış durumda. Hedefimiz 10 milyonun üzerine çıkmak. 80 li yıllardan bu güne gelinen noktada turizmcimiz inanılmaz bir başarı sergiledi. Önce kendimiz için ideal bir yapı oluşturursak gelen misafirler de bundan faydalanacaktır. Ağlamanın sızlanmanın bir anlamı yok, biraraya gelip sorunları çözmeliyiz. Muğla’da böyle tartışmalar yaptık, esnaf odaları ve Ticaret odaları ile beraber. Ahi kültürüne sahip esnaf sayısını bulmak ve Esnafı eğitmek gerekiyor. İnovatif düşünmeliyiz.” dedi.

Antalya’nın turisten yeterince yararlanamadığını yineleyen Vali Altıparmak; ”turistler az para harcama noktasında, elimizdeki değerleri nasıl canlandıracağımızı düşünelim”şeklinde konuştu ve Muğla’dan bir örnekle sözlerine şöyle devam etti:

”Muğla’da bir genelge yayınladım, otellerde nerelerde yenir, nerelere gidilir şeklinde bir broşür ve harita yoktu. Yurtdışındaki otellerde kentle ilgili bilgilendirici broşürler bulunuyor. İlk tepki acentalardan geldi; sakın koymayın bize zarar verirsiniz.. Neden diye sorduğumda ”dışarı çıkarlarsa zarar görürler” dediler. Küçük pastayı nasıl paylaşırız gayreti içindeyiz. Oysa pastayı büyütelim, bu pasta büyümeye o kadar müsait ki.. Hayallerimiz güçlü olmak zorunda..Biz taşranın ve Anadolu’nun sesini en güçlü şekilde Ankara’ya iletilmeliyiz. Yorulmadan usanmadan…”
devamı: TİCARET ODASI BAŞKANLARI KONUŞUYOR..

 

2010-07-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL