Güncel

Anadolu turizmi kıyı ile özdeşleşmeli..!

Anadolu turizmi kıyı ile özdeşleşmeli..!

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tok; ”Antalya’ya gelen turistlerden nasibimizi alıyoruz ama artık Anadolu kıyı turizmi ile özdeşleşmeli“ dedi. NİLGÜN ATAR-ÖZEL DOSYA…

Nilgün ATAR-turizmhaberleri.com

Ticaret ve Sanayi Odalarının bölgesel turizm sorunlarına aktif katılımı, çözüm ortağı olması ve proje işbirliğinde bulunması çerçevesinde değerlendirdiğimiz özel dosyanın ilk konuğu Nevşehir’den…

ATSO öncülüğünde gerçekleştirilen Turizmin Ticarete etkileri panelinden izlenimleri içeren dosyamız; sonrasında ülke çapında araştırmalar ve söyleşilerimizle sürecek.

ANTALYA’DAN NASİBİMİZİ ALIYORUZ..!
NTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet TOK, Nevşehir ve Kapadokya’da yoğun bir şekilde gerçekleşmekte olan kültür turizmine yönelik Antalya’dan bir hayli istifade ettiklerini belirterek bu memnuniyetini şöyle ifade ediyor.

”Özellikle Alman turistler Kapadokya’yı mutlaka ziyaret ediyorlar, alışveriş turları düzenleniyor. ANTALYA İLE İÇ İÇEYİZ. Ama artık Anadolu turizmi kıyılar ile özdeşleşmeli. Tüm turizmcilerin yıllardır tekrarladığı turizmin 12 aya yayılması söylemleri ve kış turizmi lafta kalmasın. Biz kıyı turizmine gelen turistlerden nasibimizi alıyoruz. ”

Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tok; aynı zamanda Kapadokya Otelciler Birliği Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi… Bölgesel tanıtımın TÜRSAB, TÜROFED, TUROB çatısı altında ortak yapılmasının daha verimli olacağına dikkat çekiyor ve gerekli bütçenin kendileri tarafından çıkarılacağını ifade ediyor.

MÖ 7 bin yıllarına dayanan tarihi ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bölge; kültür ve alternatif turizm çeşitleriyle ön plana çıkıyor. Dünyada başka bir örneği olmayan yeraltı şehirleri, peri bacalarının büyüleyici güzelliği, kiliseler, manastırları,müze, örenyerleri, açıkhava müzeleri ile yerli yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Peki yöre halkı ve esnaf gelen turistlerden ne kadar faydalanıyor¿ Turizmin ticarete yansımasında dengeler ne durumda..¿

KÖYLERE KADAR GİREN TURİSTLER..!
NTSO Başkanı Ahmet Tok; atla yapılan turların 3-4 gün sürdüğünü ve turistlerin köylerde konakladıklarını söyledi. Böylece bölge halkı turistle kaynaşıyor; yöresel Türk yemeklerini tadıyor, Türk misafirperverliğini en doğal haliyle görüyor, hediyelik eşya satın alarak köylerde yaşayanların bütçelerine maddi katkı sağlıyorlar. İşte bu tablo; tüm ülkeye yayılması gereken köy turizmi modelini anlatıyor.

KAPADOKYA’DA TİCARET TURİZME DAYALI GELİŞİYOR..!

Balon turlarınına büyük bir talep olduğunu belirten NTSO Başkanı Tok; Kaya restorantlarında aynı anda 800 kişiye hizmet verildiğini, Saruhan Kervansaray da gerçekleştirilen Sema gösterilerinin yanısıra Türk geceleri yapan işletme sayısının 14 olduğunu belirterek; ”250 belediye belgeli, 43 adet turizm işletme belgeli,12 adet yatırım belgeli tesis bulunmakta, toplamda 20 bin yatak kapasitesiyle hizmet veriliyor. Kapadokya da ticaret turizme dayalı gelişiyor. 2 Milyon ziyaretçi ağırlamaktayız.” diyor.

NTSO Başkanı Ahmet Tok’un verdiği bilgilere göre; bölgede doğal ve tarihi değerler doğru kullanılarak markalaşma sürecine gidiliyor. Bunun yanısıra esnafın da pansiyonuyla, restoranı, kafesi, baloncusu ile turizmden pay aldığı, köylere kadar yayılan bir turizm gelişimi söz konusu.

SIRADA DENİZLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI NECDET ÖZER VAR:

BAKALIM DENİZLİ TURİZMİ İÇİN ÇİZİLEN TABLO, VERİLEN RAKAMLAR, SORUNLAR, ÇÖZÜMLER NE DURUMDA..

DENİZLİ ANTALYA’YA GELEN TURİSTLERDEN NE KADAR FAYDALANIYOR¿

GÜNÜBİRLİK VE GECELİK KONAKLAMALAR….

ALIŞVERİŞ TURİZMİ…
.
MÜZE ZİYARETLERİ….

DTSO’NUN ARKEOLOJİK KAZI ÇALIŞMALARINA VERDİĞİ MADDİ DESTEK….

 

2010-08-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL