Güncel

Turizm sektörünün İŞ profilini açıklıyoruz..!

Turizm sektörünün İŞ profilini açıklıyoruz..!

Turizm sektörünün istihdam ihtiyacı verileri; yenibiris.com’un özel araştırma dosyası ile ilk kez turizmhaberleri.com’da… Nilgün ATAR

NİLGÜN ATAR-turizmhaberleri.com

Turizm sektöründe en çok başvuru hangi pozisyona yapılıyor¿..Sektörde “en çok ilan yayınlanan” pozisyonlar hangisi¿..Turizm sektöründe “en çok ilan yayınlanan” iller sıralamasında hangi iller kaçıncı geliyor..¿

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, ülke ekonomisi için lokomotif rol üstlenen turizm sektörünün istihdam ihtiyacına ilişkin verileri ortaya koydu.

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz;Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlardan elde edilen verilerle yaptığımız araştırma sonuçlarına göre, 2009’un ilk ayında turizm sektörüne yönelik ilanlarda en çok başvuruyu “muhasebe elemanı” pozisyonunun alırken, bu yılın aynı döneminde “resepsiyonist” pozisyonuna büyük talep olduğu ortaya çıktı.Turizm sektöründe “en çok iş ilanı yayınlanan” iller sıralamasında ilk iki isim bu yıl da değişmedi ancak Anadolu’dan yeni illerin sıralamaya girdiğini görüyoruz” açıklamasında bulundu.

Turizmhaberleri.com’a özel hazırlanan yenibiris.com araştırması şöyle:

Turizm-otelcilik sektöründe iş deneyimi olan adayların, veri tabanındaki özgeçmişlerin yüzde 4,55’ini oluşturduğu Yenibiris.com’un verilerine göre, geçen yılın ilk yarısında en çok ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında 6. sırada yer alan turizm sektörü, bu yılın aynı dönemindeki sıralamada aşağıya kayarak 9. sıraya yerleşti. Bu durum sektördeki eleman ihtiyacının geçen yıla göre azaldığını gösteriyor.

Yenibiris.com’da 2010 yılının ilk 6 ayında “en çok ilanı yayınlanan” sektörler, geçen yılın aynı dönemine kıyasla şöyle sıralanıyor:

Yenibiris.com verilerine göre turizm sektörü bu yıl da adaylar tarafından en çok başvuru yapılan ilk 10 sektör içinde yer alıyor. 2009’un ilk yarısında 7. sırada olan sektör, bu yılın aynı döneminde küçük bir farkla 8. sırada yerini alıyor.

Bu yıl en çok başvuru “resepsiyonist” pozisyonuna!

Yenibiris.com’da yayınlanan ilanlardan elde edilen veriler, 2009’un ilk ayında turizm sektörüne yönelik ilanlarda en çok başvuruyu “muhasebe elemanı” pozisyonunun aldığını, bu yılın aynı döneminde ise “resepsiyonist” pozisyonuna büyük talep olduğunu ortaya koydu. Bunun nedeni olarak, turizm eğitimi almış mezunların resepsiyondan ön büro müdürlüğüne yükselme imkanına sahip oldukları için kariyerlerine bu pozisyondan başlamak istemeleri gösteriliyor. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl ayrıca yönetici asistanı, kat hizmetleri görevlisi, rezervasyon elemanı ve seyahat danışmanı gibi pozisyonların da “en çok aranan pozisyonlar” arasına katıldığı görülüyor. “En çok başvuru alan” pozisyonların sıralaması ise şöyle:

Sektörde “en çok ilan yayınlanan” pozisyonların başında ise yine “resepsiyonist” ilk sırada yer aldı. “Resepsiyonist”in hem işverenin en çok ihtiyaç duyduğu hem de adayların en fazla başvuru yaptığı pozisyon olması açısından sektörde bu anlamda bir arz-talep uyuşması söz konusu. “En çok ilan yayınlanan” pozisyonların geçen yıla göre oranları ise şöyle sıralanıyor:

Turizm sektöründe Anadolu’nun istihdam potansiyeli arttı!
Turizm sektöründe “en çok ilan yayınlanan” iller sıralamasında ilk iki isim bu yıl da değişmedi. Birinci sıradaki İstanbul ilan oranını daha da artırırken 2. sıradaki Antalya ve 5. sıradaki Muğla’nın ilanlarında düşüş yaşandı. Ayrıca bu yıl listeye üç yeni il girdi. Dolayısıyla yatırımcıların İstanbul’un yanı sıra Yalova, Adana ve Nevşehir’e ilgilerinin arttığını söylemek mümkün.

Adaylar 2010 yılında çalışmak için İstanbul’u seçti!

Yenibiris.com, turizm sektörüne dair ilanlarda “en çok başvuru alan” illeri de belirledi. Buna göre geçen yıl listenin ilk sırasında yer alan İstanbul bu yıl daha çok başvuru alırken ikinci sıradaki Antalya’ya adayların ilgisinin azaldığı görülüyor. Muğla ise bu yılın ilk yarısında yerini İzmir’e bırakmış durumda.

 

2010-08-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL