Güncel

DEĞİŞİM ZAMANI II

DEĞİŞİM ZAMANI II

Turizmhaberleri.com Dış İlişkiler Koordinatörü akademisyen Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı GÜÇ;
değişimin yaşantımızdaki anlamını sorguluyor ve AB hibe fonları hakkında turizmcilere önemli bilgiler aktarıyor..

DEĞİŞİM ZAMANI II
Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç

“İnsanlar hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar, sonra da hiç yaşamamış gibi ölür.” demiş Eflatun.

Bu sözler insanı derinlere alıp götürüveriyor… Düşünüyorsun… Peki ya ben ¿¿¿.. Ne kadar anlam katabildim hayatıma, kimlerin hayatlarından geldim geçtim acaba, peki güzel izler bırakabildim mi ardımdan¿

Hayatın öğretilerini ne kadar uygulamaya geçirebildim¿

Hayat bize ne çok şey öğretiyor öyle değil mi¿…Bu öğrendiklerimizle bazen kendimizi aşıyoruz, bazen de kendi içimizde hapsoluyoruz. Bu büyük bir tezat!
Sohbet esnasında dile gelen bu anlamlı söz, beni öyle anlamlı derinliklere sürükledi.

Bazen sınırlarımız kendimiz oluyoruz. Daha ilerisini öğrenme kapasitemiz, yeteneğimiz olduğuna inanmıyor ve başarıyı elimizle ama farkında olmadan itiyoruz. Diğer taraftan hepimiz biliriz;

Başarılı olmak için neler yapmamız gerektiğini,

Bunları niçin yapmamız gerektiğini,

İstersek nasıl yapabileceğimizi,

Yaparsak neler kaybedeceğimizi ya da kazanacağımızı.

Fakat bilmediğimizi bilmediğimiz bir şey var, o da tüm bunların farkında olup neden harekete geçemediğimizdir. Hep bir şeyler isteriz ama olmaz. Ama unutmayın “istemek, istiyorum demek değil, harekete geçmektir.” (A. Maurrois). Benim deyimimle ise değişim zamanıdır.

Her gün işe gider gelirsiniz. Yapmanız gereken rutinler vardır yaparsınız ve gün biter eve dönersiniz. Yaşam akar gider…

Peki, hiç farklılık yaratmayı düşündünüz mü¿ (Maurrois’in sözünü unutmadan ama )

Avrupa Birliği üyelik sürecinde Türkiye’ye 2007 – 2010 tarihleri arasında Katılım Öncesi Yardım Mekanizmasından sağlayacağı fonları belirlemiştir. Farklılık yaratmak isteyip de destek bulamayan kişi ve kurumlar için size sunulmaktadır.
Bu süreç için Türkiye’ye toplamda 2256 Milyon Avro ayrılmıştır. Bu fonlar 5 bileşen altında dağıtılmaktadır.


Kaynak: http://www.avrupa.info.tr/AB_Mali_Destegi.html

Türkiye olarak ayrılan hibenin 2008 dönemi fonunu şu anda kullanmaktayız. Daha çok proje üretmeliyiz…Yeni çağrıları www.mfib.gov.tr adresinden takip ediniz.

Madem işten söz ediyoruz ve sitemiz www.turizmhaberleri.com o zaman turizm odaklı yaklaşalım konuya.

1997 yılından bu yana, turizmin istihdam ve gelişmeye olan olumlu etkisi AB tarafından kabul gören bir gerçek. Küreselleşme, demografik değişiklikler ve ulaştırmadaki gelişmeler, turizm endüstrisindeki hızlı büyümenin ana nedenlerinden. İlgi çeken mekanları ve kaliteli turizm hizmetleriyle Avrupa, turizm açısından önemli bir merkez konumunda.

Turizm, Avrupa’da birçok bölgenin gelişimi açısından da önemli bir role sahip. Turizm amacıyla yapılan altyapı çalışmaları yeni iş alanlarının yaratılmasıyla yerel gelişime katkı sağlamakta. Avrupa Birliği açısından en önemli konu, sürdürülebilir bir turizm servisi vermek.

Her ne kadar, Avrupa turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri olsa da tüm dünyada turist sirkülasyonu artış hızı giderek azalmakta. Yeni destinasyonların ortaya çıkması ve gelişmesi, yenilikçi ürünler ve servislerin sunulması AB içindeki rekabeti de artırmakta. Bu nedendendir ki Birlik yeni arayışlar içine girmiştir.

Yaratıcı fikirlerinizi, rutin işlerinizi turizm politikaları boyutunda ve Avrupa Birliği’ne uyum sürecimizde fikirlerinize destek alabileceğinizi biliyor muydunuz¿ Merkezi Finans ve İhale Biriminden destek alabileceğiniz gibi aynı zamanda da doğrudan Avrupa Birliği’ne de başvurabilirsiniz.

Türkiye’nin yararlanabileceği proje çağrılarına bir örnek; Avrupa Turizminin Rekabet Edebilirliği ve Sürdürülebilirliği İçin Bilgi Ağları Projesi’ ile AB’den proje başına 330 bin Avroya kadar mali yardım. Araştırma merkezlerinden ticaret odalarına, kamu kurumlarından turizm organizasyonlarına kadar çeşitli kurumlara açık olan projede politika yapıcılarının yanında turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ihtiyaçları da dikkate alınmıştır. Unutmayın 1 Ekim 2010 son tarih.
(http://ec.europa.eu/enterprise/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm¿item_id=4474&tpa_id=136&lang=en )

Yaşamınızı anlamlandırma sürecinizde destek vermiş olmak dileğiyle…Sevgimle kalın …
Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı GÜÇ

 

2010-08-25
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL