Güncel

VAN FUAR VE KONGRE MERKEZİ OLUYOR..

VAN FUAR VE KONGRE MERKEZİ OLUYOR..

Kalkınma Bakanlığı Van’ın Fuar ve Kongre Merkezi ve Tekstil Kent Projelerini onaylayıp kaynak aktarımını gerçekleştirdi.

Deprem Sonrası Van Genişletilmiş İstişare Toplantısına katılmak üzere Van’da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Yönetim Kurulu Toplantısın da Van’da deprem sonrası yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Rescate otelde yapılan 10 saatlik toplantıda Bakan Cevdet Yılmaz katılımcı herkese söz hakkı verdi, yapılan değerlendirmeleri ekibiyle birlikte not etti.

Van Ticaret ve Sanayi Odası ve Van Ticaret Borsası tarafından ortak hazırlanan ve Van’ın ekonomik, sosyal sorunlarını ve çözümlerinin içerdiği rapor Bakan Yılmaz’a teslim edildi.
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van’ın tekrar kalkınması için büyük projelere ihtiyaç duyduklarını belirterek şu açıklamada bulundu:

Van’ın tekrar canlanması ve kalkınması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Van’ın sahip olduğu potansiyelleri ile bu kalkınmayı gerçekleştireceğine inanıyoruz. Ankara ve Van’da Bakanlarla yaptığımız tüm görüşmelerde bu düşüncelerimiz kendileri ile paylaştık. Van’ın ekonomik olarak kalkınmasında Tekstil Kent Projesi çok önemli. Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz bugün bize bunun müjdesini vermiştir. Onaylanması için çaba gösterdiğimiz Fuar ve Kongre merkezi projemizin onaylandığını ve iki proje için ilk etapta 23 Milyon 750 bin TL. kaynak aktarıldığı müjdesini verdi’ dedi.

Projeler DAKA tarafından yürütülecek

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Tekstil Kent ve Fuar ve Kongre Merkezi Projelerinin Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yürütüleceğini belirterek şunları söyledi:

“DAKA Kalkınma Bakanlığına bağlı bir birim olduğu için Bakanlığımızın onayladığı bu projeleri DAKA yürütecektir. Bu projelerin hayata geçirilmesi ile Van’da istihdam sorununa çözüm bulunacaktır. Deprem sonrası Van’da önemli sorun olacak olan işsizlik sorununu böylesi önemli projelerle giderilecektir. Tekstil Kent projesinde ilk aşamada doğrudan 4 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. yüzde 80 bayanların istihdam edileceği bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu proje sadece Van’a hitap etmeyecek, çevresindeki iller başta olmak üzere İran, Ermenistan, Kuzey Irak gibi ülkelere hitap edecek kapasitede olacaktır. Dolayısı ile bu projeyi çok önemsiyoruz. Sayın Bakanımız tüm altyapısı ve üst yapısı bitmiş hazır bir projeyi yatırımcıların hizmetine sunacaktır.300 dönüm arazi üzerine kurulacak bu proje Deprem nedeniyle il dışına gidenlerin dönüşü içinde bir vesile olacaktır. Bu da yatırımcılar için cazip olacak bir fırsattır. Bu projenin başarıya ulaşmasında emekleri olan Sayın Valimize, İlimiz milletvekillerine ve projeyi onaylayıp kaynak aktaran Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’a teşekkür ederiz. Projemiz Van’a hayırlı ve uğurlu olsun. Bundan sonraki projelerin en kısa sürede hayata geçmesi için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazırız’ şeklinde konuştu.

 

2012-02-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL