Güncel

ÖDÜL TÖRENİ REHBERLERİN OLURSA NEŞE KAÇINILMAZ..

ÖDÜL TÖRENİ REHBERLERİN OLURSA NEŞE KAÇINILMAZ..

TUREB Ödül Törenine katılan turizmhaberleri.com Yazarı Yılmaz Parlar; geceden renkli başlıklar ve rehberlerin röportajlarını aktarıyor….

YILMAZ PARLAR- turizmhaberleri.com / İSTANBUL

Sürdürülebilir turizm, tarih ve kültür mirasımızın önemi, korunması amacıyla verilen Tanıtım, Sürdürebilirlik, Konukseverlik, Otantiklik ve Turizm Eğitimi olmak üzere 5 Katogori üzerinden değerlendirilen, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Ödülleri, 21 Şubat 2012 Salı akşamı İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde son derece neşeli geçen gecede ödüller sahiplerine takdim edildi.

21 şubat Dünya Rehberler Günü’nde yapılan ödül töreninde TUREB Başkanı Şerif Yenen yaptığı konuşmasında; ülke çapında meslek kuruluşların birlik beraberlik içinde olmasının memnuniyetini, Profesyonel Turist Rehberliği Meslek Yasa Tasarısı meclis turizm komisyonunda görüşmeye hazır beklediğini, ilgili devlet ilgili bürokratlara anlatıldığı yasa isteklerini büyük bir önem ve ciddiyetle takip ettiklerini dile getirdi. Konuşmasına vefa örneği olarak son zaman içerisinde hayatlarını kaybedenlerin isimleri ile devam etti. Rahmetle andığı rehberlerin aralarında olamama burukluğu duygulu anlar yaşattı.

İRO eğitimlerinden 4000 üzerinde rehberin yararlandığını, Musevi Mirası Eğitim programı, Rum kiliseleri programları, düzenlediklerini yeni açılan müzeleri ziyaret etkinlikleri gibi son yenilikleri rehberlerin bilgi edinmelerini sağladıklarını özetleyen konuşması sonrası ödül törenine geçildi.

Sunuculuğunu TUREB (Turist Rehberler Birliği) bünyesinde İRO (İstanbul Rehberler Odası) Yönetim Kurulu üyesi Mardin Çalışma Komisyonu kurucusu ve Başkanı Nükhet Everi’nin yaptığı, ödül tören sonrasında Ahırkapı Roman orkestrası gelmesiyle ortalık şenlik havasına döndü. Zaten rehberlerin var olan sıcak, samimi atmosferi ile birleşince günün kutlaması unutulmaz değerde oldu.

Aslında meslek sorunlarıyla fışkıracak dert yumağı halinde olan rehberler ödüle layık olanları yüksek tempoda alkışlarla ifade eden takdirleri hem layık olanların doğru seçim olduğunu işaretlerken aynı zamanda umutla yollarına devam ettiklerini vurguladılar.

Masa arkadaşlarımızdan Rehberlik meslek sorunlarını sorarken çözümleriyle birlikte fikir sahibi olduklarını gözlemledik. Profesyonel rehber Aysun Aygün “Rehberlerin işi oldukca ağır bir sorumluluk olmasına rağmen hala mesleğimiz sanki bir ekstra iş gibi algılanmakta ve yasamız bile son 3 yıldır çalışmaları sürmesine ragmen bir türlü çıkmamıştır. Ayrıca acentalarda rehberlerin bakanlığın belirlemiş olduğu taban ücreti vermek istememekte ve bu konuda devamlı sorunlar yaşanmaktadır ve çoğu rehberin çalıştıkları acentalar tarafından sigortaları yapılmamaktadır. Bunun dışında bir çok konu var” diyerek bir çırpıda ilk sorunları sıraladı.

Rehber Nesime Kaya ise sohbetimizde şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye de şu ana kadar bir yasal statüsü yoktu. Ve şu anda bir ”turist rehberliği yasası” olarak tasarısı mecliste turizm komisyonundadır. Sonuc ne olursa olsun bu da bir adımdır ve yol adımlarla alınır. Dolayısıyle bunu çok olumlu bir gelişme olarak görüyorum (yasallaşmasını). Zira şu ana kadar bu meslegin itibar görememesi, küçümsenmesi dolayısıyle de taban olan bakanlıkça belirlenmiş günlük yevmiyemiz üzerinden sürekli hesap yapılması çok üzücü bir durum. Dolayısıyla mesleğin bir işsizlik sigortasının olamayışı, bu mesleği asli iş olarak yapan bir çoğumuzu bazı dönemlerde-ölü sezon- çok zor durumda bırakabiliyor (taban yevmiyenin de tabanı:(.. Bu işin bir iç kontrolü veya denetimi ne yazık ki ilgili kurumlar tarafından yapılabilecek bir sisteme sahip değil.

Var olan yapıyı da bir sistem olarak ele alırsak bu sistemde ilişkiler son derece amatörce. Profesyonellikten uzak. Dolayısıyle meslek bir itibar görmüyor. Bu mesleğin değer ve statüsünü algılayabilecek bir kültür bilinci henüz oluşmuş değil. Bunu da zaten bu işin elemanlarının iş yapma becerilerinden tutun insan ilişkilerine kadar nasıl bir tutum sergilediklerinde görebilirsiniz.. Eğitim kısmına gelecek olursak; ben kursiyerim bazılarımız okullu ve her yıl oda-bakanlık işbirliğiyle düzenlenen zorunlu bir günlük seminer bana göre çok yetersiz. Kokartı aldıktan sonra bilgisini guncellemek için çaba harcama gereği duymayacak pek çok meslektaşımız var.

Rehber beraberindeki turiste hem insanını, hem kültür ve tarihini, hem cografyasını en iyi şekilde tanıtmakla yükümlü. ”Ben Türkiyeyim/Anadoluyum” u hissetirebilmeli..Ve burda bu algı seviyesini yükseltebilecek bilgi ve beceri ancak ”sürekli gelişim” eğitimleriyle sağlanabilir.

Yeni yasa sanırım, birçok noktada çözüm içeriyormuş.. Uygulamada nasıl olacağını kısmetse taslak yasallaştıktan sonra hep beraber göreceğiz. Ve herşeye ragmen bu meslek dünyanın en güzel mesleği bana göre. Hayatı, insanları ve defalarca gezdiğiniz yerleri tekrar keşfetme duygusu var. Hiçbir zorluk bu duyguyu tüketemiyor.” Dedi.

Yine masa arkadaşlarımızdan İstanbul Belediyesi Kültür A:Ş Pazarlama şefi görevinde olan Maltepe Mahallesi Topkapı Kültür Parkı Osmanlı evlerinde bulunan Tolga Tarhan teşekkür plaketi alanlardan bir isimdi. Daha önce Yerebatan sarnıcı, Miniatürk, Panoroma 1453 müze de emekleri olan Tolga Tarhan her zaman turizmin içinde severek yoğun hizmetler vereceğini söyledi.

Ödül alanlar
Tanıtım katagorisinde; Turizm Broşürü, Destination Cappadocia, Kapadokya’yı tanıtan turizm broşürleri ve yayınları bulunan Fransız asıllı, Martine Atalay

Yayıncılık; sunduğu ve yayınladığı programı Ntv Radyo Laterna ile Özge Ersu

Kitap Yayıncılığı: Türkiye’nin arkeolojik değerleri, araştırmalar, konu alan Editör Doç. Dr. Necmi Karul’un yaptığı, Doğa Koleji’nin desteği ile basılan Arkeoatlas Dergisi

Sürdürülebilirlik: Çevresel Sürdürülebilirlik Dalındaki ödülü iki isim paylaştı.
Turistlerimizi havaalanından karşıladığımızdan itibaren geçtiğimiz yollarda ağaç ve çiçeklerden oluşan çevre düzenlemesi ile İBB Park ve Bahçeler Müdürü Mehmet İhsan Şimşek –

Yedikule Hayvan Barınağı 3000 köpeğin yuvası Gönüllü Yöneticisi Meral Olcay –Yedikule Hayvan Barınağı, sokağa atılan köpeklerin yabancı oldukları bir dünyadan kaçarak sığındıkları güvenilir bir mekan. 22 kişinin görev yaptığı bu merkezin gönüllü bir yöneticisi, bu köpeklerin bir gönüllü savunucusu var; Mimar Meral Olcay.

Konukseverlik: Topkapı Sarayı Konyalı Restoran Personeli

Otantiklik Otantik Ürün: ”Türk Kahvesi İçiyorum, Kahveme Sahip Çıkıyorum” projesi ile kültürümüzün önemli bir öğesi olan kahve kültürünü yaşatmak ve yaygınlaştırmak için çalışmalar yapan Türk Kahvesi Derneği

Otantik Mutfak: Osmanlı mutfağı çalışmalarını Nar Lokantası Vedat Başaran

Yerel Etkinlik:– Kapadokya müzisyenleri ve müziği seyirciyle buluşturan, Klasik Keyifler

Turizm Eğitimi : İstanbul Rehberler Odası’nın uzmanlaşma seminerleri ve uygulama gezilerinde eğitmenlik görevini üstlenen Hayri Fehmi Yılmaz

 

2012-02-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL