Güncel

TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİ YİNE HÜSNÜ ÖZYEĞİN..!

TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİ YİNE HÜSNÜ ÖZYEĞİN..!

FORBES Türkiye’nin “En Zengin 100 Türk” araştırması sonuçlandı.Yazarımız Yılmaz Parlar; Türkiye’nin zenginler profilini çıkardı..İşte yaşlı-genç, kadın-erkek, evli- bekar ama en zenginlerin sıralaması….

YILMAZ PARLAR-TurizmHaberleri.com/ İSTANBUL

FORBES Türkiye’nin bu yıl 7.ncisini hazırladığı “En Zengin 100 Türk” araştırmasının sonuçları Çalık Grubu iştirakçilerinden Aktif Bank Genel Merkezi’nde açıklandı.

Zenginlerin sektör sıralamasında ilk sıra enerji, ikinci Gayrımenkul, üçüncü sıra ise Turizm…Yaş ortalaması ise 61..
88 Yaş ile Asım Kocabıyık en yaşlı zengin ünvanı, 25 yaş ile İman Çolakoğlu’da en genç zengin ünvanına sahip oldu. 100 zengin kişi arasında 17 bekar var. Listeye giren isimlerden Üstündağ Grup Başkanı GreEn Park Hotel ve Resort zinciri sahibi Adil Üstündağ 450 milyon servetiyle göze çarpan isimlerden oldu.

107 kişi arasında 19 kadın bulunuyor, 6 kadın milyarder. Zenginlerin doğum yerleri olarak İstanbul, Ankara ve doğu Karadeniz illeri çoğunluğu teşkil ediyor.

’En zengin 100 Türk’’ Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin 3 milyar dolarlık servetiyle geçen yıl da sırasını korudu ve yine birinci oldu..

Mehmet Emin Karamehmet ( Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı) 2,9 milyar Dolarlık servetiyle ikinci sırayı alırken, hızla yükselenlerden Murat Ülker ( Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı ) 2,8 milyar Dolar ile üçüncü oldu.

Dördüncülük paylaşıldı. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Koç Holding’den Semahat Arsel 2,6’şar milyar Dolarlık ile dördüncülük sırasında yer aldılar.

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, 2,5 milyar Dolarlık servetiyle altıncı sıraya geriledi.
İlginç sıralamada aile serveti olarak Şahenk ailesi 6.3 milyar dolarlık servetleriyle 3 kişilik aile bireylerine bölündüğünde en zengin kişiler oldu. Diğer aileler Eczacıbaşı 2.1 Dolar, Koç 10.6 Dolar, Sabancı 9.7 Dolarlık aile servetlerine sahipler…

İlk on listeye girenlerden Filiz Şahenk 2,4 milyar Dolar , Şarık Tara 2,3 milyar Dolar, Suna Kıraç 2,2 milyar Dolar, Ali Ağaoğlu 2,1 milyar Dolar ile 10 .sırada.

Forbes ekibin yine verdiği bilgilere göre; “En Zengin 100 Türk” araştırması geçen yıl toplam 39 dolar milyarderi ile bir rekora imza atmıştı. 2011 hem servetler hem de milyarder sayısı açısından en parlak yıl oldu.. Türkiye’nin en zengin 100 kişisinin toplam serveti 87 milyar dolar’dan 104 milyar dolara çıkmıştı. 2012 ise bir duraklama döneminin başladığının işaretlerini veriyor. Hem milyarder sayısında hem de servetlerde erime var.

“En Zengin 100 Türk” araştırmasında yer alan milyarderler, FORBES ABD’nin Mart ayı içinde açıklayacağı “Küresel Zenginler Listesi”nde yer alacak.

yilmazparlar@yahoo.com

 

2012-02-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL