Güncel

ANTALYA’DA ÇOK RENKLİ KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

ANTALYA’DA ÇOK RENKLİ KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde “Biz Birlikte Güçlüyüz-Kadın Emeği İpekböceği Yürüyüşü”ne katılan Antalyalı kadınlar, hakları için yürüdüler…

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir dizi etkinlikle kutladı. İlk olarak Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Avukat Deniz Filiz, Genel Sekreter Yardımcısı Cemal Öcal ile birlikte belediye birimlerini ziyaret ederek, kadın personelin Kadınlar Günü’nü kutladı ve onlara karanfil verdi. Ardından Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen “Biz Birlikte Güçlüyüz-Kadın Emeği İpekböceği Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Başkanvekili Deniz Filiz’in de katıldığı yürüyüşe, Antalyalı kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

TIRTIL OLUP SLOGAN ATTILAR
Kadınlar, elleriyle süsledikleri ve üzerine kadın haklarıyla ilgili yazılar yazdıkları yastıkları birbirine ekleyerek, yaklaşık 200 metre uzunluğunda bir tırtıl oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar, ‘Susma haykır şiddete hayır’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Çocuk gelin istemiyoruz’, ‘Kimsenin namusu olmayacağız’ şeklinde sloganlar attı. Oluşturdukları tırtıl ve taktıkları kelebek kanatlarıyla ilgi çeken kadınlara vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.

KADINA YAKIŞIR BİR YAŞAM İSTİYORUZ
Yürüyüşün son bulduğu Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni gerçekleştirildi. Burada konuşma yapan Başkanvekili Deniz Filiz, kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlerin tüm hızıyla devam ettiğine dikkat çekerek, “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Kanun Tasarısı, bugüne kadar maalesef tamamlanamamıştır. Kadın cinayetleri bugün bile yaşanmıştır. Biz tüm kadınlarımızın, kadına yakışır bir yaşam sürmesini istemekteyiz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlarımıza yönelik önemli sosyal projeler üretmekteyiz. Kadınlarımızın korunması, kendi ayaklarının üzerinde durması ve istihdam edilmesi için başlattığımız projeler meyvelerini vermektedir. Çünkü biliyoruz ki üreten kadının kendine özgüveni artmaktadır, üreten kadın bilinçlenmektedir. Kadınların haksızlıklara, şiddete, tacize ve tecavüze uğramadığı, ezilmediği; tüm insanlara da sağlıklı, eşit, saygı ve sevgi dolu güzel günler diliyorum” dedi.

DOLU DOLU KUTLAMA PROGRAMI
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Fotoğraf Topluluğu, AKM’de “Kadın” konulu fotoğraf sergisi açtı. İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Sanat Müziği İcra Heyeti Yenimahalle Kültür Merkezi’nde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel” bir konser düzenledi. Belediye- İş Sendikası Antalya Şubesi de Büyükşehir ve ilçe belediyelerde çalışan kadrolu kadın personele yemek verdi. Kadınlar, Büyükşehir Belediyesi nostalji tramvayından gün boyu ücretsiz yararlandı. Minicity Kültür Parkı da 8 Mart’ta kadınlara kapılarını ücretsiz açtı.

 

2012-03-08
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL