Güncel

İŞPORTA TATİL SATIŞINA DİKKAT..!

İŞPORTA TATİL SATIŞINA DİKKAT..!

Tatil işportacılığının internette yaygınlaştığına dikkat çeken etatil.com Kontrat Müdürü Burak Yurdakan, sezon öncesi tatilcileri uyardı.

Turizm sektöründe tatil planlamak ve satın almak, internet sayesinde çok daha kolay ve ucuz hale geldi. Tatil planı yaparken iyice araştırıp öyle karar verilmeli ve tatil satın alımı güvenli aracılar ile yapılmalı, aksi takdirde yaz tatilini kabusa çevirebilirsiniz.

etatil.com Kontrat Müdürü Burak Yurdakan, ‘’Eğer tatilinizi bir internet seyahat acentesinden satın alıyorsanız, öncelikle TURSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir şirketten işlem yapılıp yapılmadığına çok dikkat etmelisiniz. Gitmek istediğiniz oteli telefonla arayarak tatil satın alacağınız firma ile çalışıp çalışmadığını mutlaka teyit ediniz. Bu daha güvenli olacaktır.’’ uyarısında bulundu.

Yurdakan, internet rezervasyonlarında dolandırılmamak için gözden kaçırılmaması gereken ayrıntıları şöyle dile getirdi:

‘’Tatil yapmak istediğiniz tesisin tüm özelliklerini not alınız. Size sunulan tesis ile gittiğinizde karşılaştığınız tesis arasında hayal kırıklığı boyutlu farklar olabilir. Gitmiş olsanız bile değiştirme ya da iptal etme hakkınız her zaman mevcut. Türkiye’de iç pazara internet üzerinden tatil satışı yapan ciddi firma sayısı 5’i geçmiyor. O nedenle tatilinizi teminat altına alan acenteleri tercih edin. Teminat, ciddiyetin belgesidir. Örneğin bizde temsili rakamlar ile tatilinizi sigorta ettirme olanağı var. Tatili yarıda kesmek, hizmeti beğenmemek ya da tatile gidememek gibi durumlarda bu sigorta sayesinde ödediğinizi geri alabiliyorsunuz.”

Tatil işportacılığının internette yaygınlaştığına dikkat çeken Yurdakan, ”Son dönemde fırsat adı altında birçok sitede %50 indirim mantığı ile tatil ve tur programları yapılabiliyor. Tamamen hayal ürünü olan kampanyalar ile tüketicinin dikkati çekiliyor ve ürünler satışa çeviriliyor. İtibar etmeyin ve üşenmeyin. Acente hakkında TURSAB’dan üye olup olmadığı, seçtiğiniz otelden de fırsat paketinin doğruluğu ile ilgili teyit alın. Bu durum internet üzerinden alışverişin güvenini azaltmakta sektöre bakışı negatif yönlendirmekte ve düzgün prensipli çalışan firmaların da başına dert olmakta. TURSAB acil önlem alıp, bu işportacı fırsat sitelerinin tatil satışı yapmasını engellemelidir.

etatil.com Kontratlar Müdürü Yurdakan, tatilcilerin otel seçimi yaparken de dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Genellikle her şey dahil sistemli 3 ve 4 yıldızlı ekonomik fiyatlı tesislerin talep edildiğini ifade eden Yurdakan, şöyle devam etti:

”Bu tesisleri seçerken internet sitelerindeki yorumları okumak çok önemlidir. Geçmişteki müşterilerin görüşleri aydınlatıcı olacaktır. Ayrıca tatili satın aldığınız seyahat acentesindeki satış danışmanları tüm tesisleri bilir. Onların yorumları ve yönlendirmeleri ile kendi beklentilerinizi harmanlayarak en uygun kararı verebilirsiniz.”

 

2012-03-13
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL