Güncel

Bakan Günay’dan Dünya Tiyatrolar Günü mesajı

Bakan Günay’dan Dünya Tiyatrolar Günü mesajı

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle mesaj yayınlayan Bakan Günay; özel tiyatrolara verilen katkının 3.5 milyona çıkartılarak yüzde 311,8 oranında bir artış sağlandığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle yayınladığı mesajın tamamı şöyle:

“Tiyatro insanı dünyevi mücadeleden uzaklaştıran evrensel bir dil. Yaşamın içinden birçok kesitin sahnelendiği, insanın ta kendisini anlatan tiyatro en etkin sanat biçimlerinden. Tiyatro salonları ise sanatın birleştirici özelliğinin en çok hissedildiği yerler.

Bakanlığımız tiyatronun ülkemizin her kesimine ulaşması noktasında gayretli çalışmalarını sürdürmektedir. Devlet tiyatrosu sahne sayımızı 35 yeni tiyatro sahnesi ile 58’e ulaştırmış bulunmaktayız. Yılsonu itibariyle ise bu rakamın 60 olmasını hedefliyoruz.

Özel tiyatrolarımıza sağlanan katkı ise günümüzde 3.5 milyona çıkartılarak yüzde 311,8 oranında bir artış sağlanmıştır. Desteklediğimiz özel tiyatro sayımız dün 59 iken, bugün artık 162 özel tiyatroya destek vermekteyiz.

Dünyanın ihtiyaç duyduğu barış ortamının tiyatroyla sanatla kültürle tesis edilebileceği inancından hareketle sanatın toplumumuzun her kesiminde bir yaşam biçimi haline dönüşmesini arzuluyoruz.

Dünya Tiyatrolar Günü vesilesiyle tüm tiyatro sanatçılarını ve tiyatroya gönül veren herkesi kutluyor, sanatın ve tiyatronun yaşamımızdan eksik olmamasını tüm içtenliğimle temenni ediyorum.”

 

2012-03-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL