Güncel

ARINÇ:İL KONUSU GÜNDEMİMİZDE DEĞİL

ARINÇ:İL KONUSU GÜNDEMİMİZDE DEĞİL

Alanya’nın il olma beklentisi içinde olduğunu bildiğini söyleyen Arınç, “Hükümet olarak hiçbir yere rüşvet olarak plaka dağıtmayız. İl gündemimizde değil.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla gerçekleşen Sivil İnsiyatif toplantısında Alanya’yı ilgilendiren birçok önemli konuda görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantı ALTSO ev sahipliğinde gerçekleşti. 06 Nisan 2012 Cuma günü gerçekleşen toplantıya ilçemizde bulunan çok sayıda oda, dernek başkan ve yöneticilerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri de katıldı.

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bir rapor sunuldu. Raporda, Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri kanununda yer alan ve ilçemizden mülk alan yabancıları olumsuz etkileyecek bazı hususlar ile Akdağ Kayak Merkezi’nin Faaliyete geçirilmesi, Alanya Organize Sanayi Bölgesi kurulma çalışmaları, hazırlanmakta olan Büyükşehir Yasası, Doğalgazın Alanya’ya gelişi, Bedesten Çarşısı’nın turizme kazandırılması, Yeni Türk Ticaret Kanunu konusundaki görüşler, SGK Alanya Merkez Müdürlüğü Bina inşaatının tamamlanması, Antalya – Alanya arası Raylı Sistem, Büyük Zincir Marketleri ile ilgili sorunlar, Kış Aylarında Oluşan İstihdam Sorunu, Yabancı sermayeli Şirket ortaklarının çalışma izni sorunları, Yabancıya Yapılan Taşınmaz Satışlarının ihracat kapsamında değerlendirilmesi konu başlıkları yer aldı.

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan konuşmasında; öncelikle Gazipaşa Havalimanı’nın orta gövdeli uçakların inişine açılması konusunda verdiği destekler nedeniyle Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ve onun şahsında hükümet üyelerine teşekkür etti. Aydoğan daha sonra raporda yer alan bazı önemli konu başlıkları hakkında bilgilendirme yaptı. Golf Alanlarının belirlenmesinin de Alanya adına çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyen ALTSO Başkanı, bundan sonraki aşamada golf sahalarının biran önce Alanya turizmine kazandırılmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Aydoğan ayrıca konuşmasında, Yabancı Uyrukluların Türkiye’ye girişlerinde uygulamaya giren yeni vize rejimi kararlarının yaratacağı sorunlara dikkat çekti. Özellikle Alanya’dan ev alan yabancıların kanunda yer alan bazı maddelerden olumsuz etkileneceğine vurgu yapan Aydoğan, “ Yeni uygulama ile ülkemizi ziyaret edecek yabancılar 180 gün içinde en fazla 90 gün ülkemizde kalacaklar ve 90 gün sonunda ülke dışına çıkarak, tekrar bir 90 gün sonra giriş yapabilecekler. Bu durum özellikle ülkemizde mülkü ve yatı olan yabancı uyruklular için büyük bir sorun teşkil etmektedir. Ayrıca yabancıya mülk satışında da bu uygulamanın çok olumsuz etkileri olacaktır. Bu noktada desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Aydoğan daha sonra raporda yer alan konularla ilgili açıklamalar yaptı.Bu konuşmanın ardından değerlendirme yapan Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, ALTSO’nun raporunda yer alan konulara değindi.

“GAZİPAŞA HAVALİMANI DA TAMAM SIRADA RAYLI SİSTEM VAR”
Gazipaşa Havalimanı’nın açılması sonrası bölge kadar ülke ekonomisine de büyük bir katma değer sağlanacağına işaret eden Arınç şu açıklamalarda bulundu:

“Gazipaşa Havalimanı’nın temelini atan dönemin Ulaştırma Bakanı Arif Ahmet Denizolgun’a teşekkür ediyorum. O günden bu yana çok zorlu bir süreç yaşandı. Bugün geldiğimiz noktada artık Alanya’ya gelmek için turistler 2,5 saat karayolu kullanmak durumunda kalmayacaklar. En kısa sürede bu havalimanının daha büyük kapasite ile çalışarak bölgeye önemli ekonomik katkı sağlamasını umuyoruz. Türkiye son 10 yılda havacılık sektöründe ABD’yi bile geride bıraktı. Bugün Türkiye’deki havayolu şirketlerinin uçakları da verdikleri hizmetler de çok üst düzeyde. Eskiden uçağa sadece zenginler, ağalar binerdi. Şimdi bakıyorum çiftçisi de, öğrencisi de, memuru da çok uygun şartlarda havayolu hizmetlerinden yararlanıyor. Havalimanı sayımız da son yıllarda çok arttı. Bir şehirde havalimanı yok ise en yakındakinde var. Ve bu iki şehir arasında da son derece modern karayolları yaptık. İzmir’den uçağa binen Mardin’e 1,5 saatte gidebiliyor. Kısa bir geçmişe giderseniz bu gelişmenin ne denli büyük olduğunu anlarsınız. Bundan sonraki hedefimiz demiryolları. Onu da Allah’ın izniyle başaracağız” dedi.

YASAYI İLLERİN ÖZELLİKLERİNE GÖRE HAZIRLIYORUZ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantıda en çok merak edilen ve gündemin birinci sırasına yükselen Büyükşehir yasası ile ilgili hazırlıklara da değindi. Arınç, Alanya gibi büyükşehir olacak il merkezlerine uzak ilçelerin durumlarını ayrı bir katagoride ele aldıklarını ve çok sayıda uzman kişilerin halen çalışmakta olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Nüfusu 750 bini aşan belediyeler büyükşehir belediyesi olacak. Amacımız sorunları merkezden değil yerinde çözmek. Bunu yaparken Alanya gibi yasadan tedirgin olan ilçelerin görüşlerini de dikkate alıyoruz. Niyetimiz burada hiçbir yeri mağdur etmek değil ama Kanun her bölge için ayrı ayrı çıkmıyor malumunuz. Bu manada size söyleyebileceğim tek şey şehirleri kendi özelliklerine göre değerlendiriyoruz. Yasa çıkar ve biz yine başı dimdik Alanya’da dolaşırız” dedi.

İL KONUSU GÜNDEMİMİZDE DEĞİL

Alanya’nın il olma beklentisi içinde olduğunu bildiğini de söyleyen Arınç, “Hükümet olarak hiçbir yere rüşvet olarak plaka dağıtmayız. İl gündemimizde değil. Her zaman dedim şayet bir yerler il olacaksa Alanya en başta yer alır. Ama Alanya’ya özel bir uygulama yapmamız da söz konusu değil. Ama bakın il olmak değil il gibi hizmet almak önemli. Bugün Alanya havalimanına kavuştu. Bugün ülkemizdeki hiçbir ilçede üniversite kurulamazken Alanya’da kuruluyor. Fakültelerinizin sayısı artıyor, yükseköğrenim yaygınlaşıyor, SGK’nın Merkez Müdürlüğü var, Oba’da çok büyük bir hastane yapılıyor, Tıp Fakültesi ve birkaç fakülte daha yolda. İl konusunu tartışmaya açmak yerine Alanya’ya ne kadar çok hizmet geldiğini görmek lazım. Birçok il bu kadar hizmet almıyor dersek yanlış söylemiş olmayız” dedi.

Toplantının son bölümlerinde kendisine sorulan sorulara yanıtlar veren Arınç, “Biz yerel idareci değiliz. Bu manada ancak ilçe teşkilatlarından, milletvekillerinden ve sivil toplum örgütlerinden bize gelen taleplere cevap verebiliyoruz.Talepler de 10 yıl önceki gibi ufak tefek şeyler de değil. Eskiden köyüne su isteyen şimdi alt yapı tesisi istiyor, havalimanı istiyor, tren gelsin istiyor, doğalgaz istiyor. Çıta çok yükseldi ve biz bundan memnunuz. Demek ki önemli işler yapmışız. Beklentiler artmış” dedi.

 

2012-04-09
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL