Güncel

HEDEF DAHA FAZLA KAZAK TURİST…

HEDEF DAHA FAZLA KAZAK TURİST…

Orta Asya’nın en büyük turizm fuarı Kazakistan’ın finans merkezi Almatı şehrinde başladı..İşte fuar izlenimleri….

Bu yıl 12.’si düzenlenen fuara 38 ülkeden 204 turizm firması ve seyahat acentesi katıldı. Türkiye’nin gerek stand aktiviteleri gerekse de zengin mutfağı ile damgasını vurduğu fuarda GATAB’ın sponsorluğundaki Kemer standı da ziyaretçilerden büyük beğeni gördü. Antalya başta olmak üzere Kemer’e daha fazla Kazak turist gelmesi için girişimlerde bulunan GATAB, iki ülke arasındaki yüksek olan uçak ücretlerinin düşürülmesi talebini Almatı Kültür ve Tanıtma Müşaviri Nilgün Kılıçarslan’a iletti.

GATAB, Orta Asya’nın En Büyük Fuarı’nda KEMER’i Tanıttı…

Dünyanın dört bir yanından Kemer ve Bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerini duyurmak ve tanıtmak için çalışmalar yapan Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği(GATAB), bu amaçla kurduğu Turizm Tanıtım İhtisas Komisyonu öncülüğünde katıldığı Almatı Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Kemer’i fuar katılımcılarına tanıttı.

Orta Asya’nın en büyük turizm ve seyahat fuarı olmasıyla öne çıkan fuarda stant açan GATAB, ziyaretçilere Kemer standında yenilenen ve içeriği zenginleştirilen Kemer kataloğu, broşür, magnet, Kemer DVD’si, nazar boncuğu ve Kemer’in karikatürize bez haritasını hediye etti. Bunların yanı sıra üzerinde ‘kemer’ yazılı plaj çantası, boyun yastığı ve plaj havlusu da ziyaretçilerine sunuldu.

Yüzde 20 Kazak Turist Artışı Mümkün…

16 milyonluk nüfusu ve gelişen ekonomisiyle öne çıkan Kazakistan, turizm harcamalarıyla da dikkat çeken ülkeler arasında geliyor. Kazakistan’dan 2010 yılında 230 bin turist Türkiye’ye giriş yaparken 2011 yılında yüzde 27’lik bir artışla bu sayı 316 bine ulaşmış. Kazakların Antalya’ya olan ilgisi de azımsanmayacak kadar çok. 2011 yılında Antalya’yı ziyaret eden Kazak turist sayısı ise 188 bin olmuş.

GATAB’ın Kemer standını ziyaret eden Almatı Kültür ve Tanıtma Müşaviri Nilgün Kılıçarslan fuarın çok başarılı geçtiğini ve bu ilginin Türkiye’ye yüzde 20’lik turist artışı olarak gelebileceğini belirtti. Almatı fuarında tur operatörleri ve turizmcilerle görüşme yapan GATAB Turizm Tanıtım İhtisas Komisyonu Başkanı Hüseyin Er, Kazakistan’ın 16 milyonluk ciddi bir potansiyele sahip ülke olduğuna dikkat çekerek Kemer’e daha çok Kazak turistin gelmemesi için hiçbir neden olmadığını belirtti.

Tur operatörlerinden de benzer görüşleri aldıklarını belirten Hüseyin Er, Türkiye-Kazakistan arasındaki uçak biletlerinin fiyatlarının yüksek olması Türkiye’ye gelen Kazak turistlerin sayısı etkilediğini belirterek şunları söyledi:

“ Tur operatörlerinden edindiğimiz bilgilere göre Kazakların Türkiye’ye olan ilgisi ve beğenisi üst seviyede. Zaten son Azerbaycan fuarına göre Antalya bölgesinden üç kat fazla otel bu fuarda yerini almış. Ancak turizmcilerin ilettiği bilgilere göre iki ülke arasındaki uçak biletleri fiyatları aşırı yüksek. Bu nedenle Kazak tatilci tercihini ucuz olan Dubai ve Taylan’dan yana kullanıyor. Tur operatörleri ve turizmcilerin vurguladığı bu önemli ayrıntıyı Almatı Kültür ve Tanıtma Müşaviri Nilgün Kılıçarslan’a ilettik. Kendisinden gerekli girişimlerde bulunmasını talep ettik. Umarız iki ülke arasındaki uçak biletleri makul seviyelere iner ve Kemer’e daha fazla Kazak turist gelir” dedi.

Konuyla ilgileneceği sözünü veren Kılıçarslan, Türkiye’nin 2023 hedefi olan 60 milyon turist sayısına ulaşmak için her türlü potansiyele sahip olduğunu bunun için bakanlık olarak çok disiplinli bir çalışma içinde olduklarını belirtti. Bu hedeflere ulaşmak için turizmcilerden destek beklediklerini de belirten Kılıçlarslan elbirliğiyle hedeflere ulaşmanın mümkün olduğunu söyleyerek KEMER’in Almatı’da olmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu da belirtti.

 

2012-04-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL