Güncel

TURİZM HAFTALARINA YENİ ANLAM VE İÇERİK KATILMALI

TURİZM HAFTALARINA YENİ ANLAM VE İÇERİK KATILMALI

Yazarımız Hüsnü Gümüş turizm haftalarını protokol törenleri anlayışından kurtararak yeni bir anlam ve içerikle kutlanması gereğine dikkat çekiyor.. Mutlaka okuyunuz…

HÜSNÜ GÜMÜŞ – turizmhaberleri.com
TÜRKİYE TURİZM YAZARLARI VE GAZETECİLERİ DERNEĞİ
ATURJET 2 BAŞKANI

Yerel turizm değerlerinden ulusal, ulusaldan uluslararası mesajlar ve değerler çıkarmak hedefine uygun etkinliklerin yer alacağı bir toplumsal proje olarak düşünülen Turizm Haftasını 36’ncı kez kutladık.

1960’lı yıllarda okullarda “Turizm Kolları” nın kurulduğu, panolara güzel sloganlar, yerel fotoğraflar koymaya çalıştığımız yılları hatırlıyorum. Türkiye’nin toplumsal anlamda turizmle ilk karşılaştığı o yılları Karamanla ilgili yazımda aktarmıştım. Turizm Kolları ile okullardan evlere taşınan turizm konuları Avrupa’da olduğu gibi Turizm Dernekleri bünyesinde yerel teşebbüsler olarak örgütlenmeye başlamıştı.
Örgütlenmede meslek kuruluşlarının gelişmesine ağırlık veren bir uzun dönemin ardından illerin ve Kalkınma Ajanslarının yaptıkları tanıtım faaliyetleri ile hızlı bir hamle yapan yerel teşebbüsler aracılığı ile kaybedilen zamanı geri kazanmaya başladık.

Bu bağlamda turizm haftalarında da amaca uygun olarak, haftaları protokol törenleri anlayışından kurtarmak için, yeni bir anlam ve içerikle kutlanması gereği hissediliyor. İllerimiz böyle hedefler verildiğinde, yenilikler üretebilecek güce sahipler.
Söz gelimi bu yıl iki projeye yer verilebilirdi. Tatilin ve Turizmin konuşulduğu yerler INFOCAFE adı ile geliştirilen proje için bir örnek uygulama yapılabilir; gelecek yıl Türkiye’de kaç INFOCAFE’nin açıldığı açıklanabilirdi.

Bundan böyle Turizm Haftaları ile Dünya Sanat Günleri birlikte başlayacağı için bir başka proje de bu yıl dünyada ilk kez kutlanan 15 NİSAN DÜNYA SANAT GÜNÜ’nde kentlerde bazı alanlar “DÜNYA SANAT GÜNÜ UYGULAMA ALANI” olarak belirlenip, buralarda sanat gösterileri yapılabilirdi. Böyle bir uygulama turizm ve sanatı birleştirici yeni projeler üretilmesine de imkanlar hazırlayacaktır.
Bir başka düzenleme de Turizm Haftasının gelişmelerle uyumlu, tamamlayıcı ve bir yenilik içerecek şekilde “Turizm, Kültür ve Sanat Haftası” kapsamında yeniden ele alınması olabilir.

 

2012-04-28
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL