Güncel

BAKA, AB başkenti Brüksel’deki STK’lar ile buluştu

BAKA, AB başkenti Brüksel’deki STK’lar ile buluştu

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Brüksel’deki Türk iş dünyasının örgütlerinin temsilcileriyle biraraya geldi.

TÜSİAD, Avrupalı Türk İş Adamları Konfederasyonu (UNITEE) ve TUSKON’un Brüksel temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantılarda, Batı Akdeniz’in tanıtımı ile BAKA’nın sürdürdüğü faaliyetler anlatıldı, çalışmaları takdir edilen Antalya, Burdur ve Isparta’nın kalkınma ajansı ile ortak çalışmalar yapılabileceği vurgulandı.

Genel Sekreter Tuncay Engin ile Dış İlişkiler ve Tanıtım Birimi Uzmanı Muhammed Muhsin Vural’dan oluşan BAKA ekibi, AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun resmi organlarının büyük çoğunluğu ile NATO Merkez Karargâhı’nın bulunduğu Brüksel’de bir dizi toplantı gerçekleştirdi.

BAKA ekibi, Türkiye’nin AB nezdinde tanıtımı, AB üyesi ülke bakanları, AB parlamenterleri, AB Komisyonu yetkilileri, büyükelçiler ve uluslararası kuruluşların yetkilileri ile sürekli temas halinde olma çabasındaki Türk işadamları derneklerinin temsilcileriyle biraraya geldi.

TÜSİAD VE TUSKON İLE BULUŞMA
BAKA ekibi, Brüksel’de 1996’da kurulan TÜSİAD AB Brüksel Temsilciliği’ni ziyaret etti. TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası, temsilciliğin Avrupa özel sektörü temsil kuruluşu Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BUSINESSEUROPE) ile Avrupa’daki diğer kuruluşların Türkiye hakkında bilgilendirilmesi, Türkiye’nin tanıtımına katkı gibi temel görevleri kapsamında etkinlikleri olduğunu ifade etti.

Batı Akdeniz Bölgesi ile ilgili tanıtım sunumu yapan BAKA, Antalya, Isparta ile Burdur’un marka ve markalaşma yönündeki adımlarıyla ilgili bilgi verdi. Kendisi de marka uzmanı olan Dr. Bahadır KALEAĞASI, BAKA desteğiyle hayata geçecek Gül Vadisi Projesi’nin Isparta’yı, Sagalassos Antik Kenti’nin Burdur’u marka haline getireceğini Antalya’nın markalaştığını söylerken, BAKA’nın Brüksel’deki faaliyetlerine memnuniyetle ev sahipliği yapacaklarını kaydetti.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile Uzman Muhammed Muhsin Vural, ikinci toplantısını TUSKON Brüksel Temsilciliği’nde gerçekleştirdi. Temsilcilik Sorumlusu Serdar Yeşilyurt, 2007’den bugüne Brüksel’de faaliyet gösterdiklerini, toplam 84 panel ve konferans düzenledikleri bilgisini verdi. BAKA çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Sekreter Engin, TUSKON’un AB parlamenterleri ile Türkiye’ye organize ettikleri geziler için Batı Akdeniz’in çok güzel durak olduğunu ve ziyaretçileri ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

UZMANLAŞAN AVRUPALI TÜRK İŞADAMLARI KONFEDERASYONU
BAKA, Avrupalı Türk İş Adamları Konfederasyonu (UNITEE) Başkanı Adem Kumcu ile biraraya geldi. Ailesinin yıllar önce Isparta’dan Fransa’ya göç ettiği bilgisini paylaşan Adem Kumcu, BAKA’nın çalışmalarını yakından gurur duyarak takip ettiğini belirterek, ziyaret için teşekkür etti. Yaklaşık bir yıl önce kurulan ve bünyesinde 20 Avrupa ülkesinden 61 dernek ile 6 ulusal federasyon bulunan UNITEE’nin, Avrupa’da 12 bin girişimciye destek verdiğini ve 2 bin 500 profesyonel üyelerinin olduğunu söyledi.

Tecrübe aktarımı, istihdam artırımı, uluslararası ticaret, mucit bilgi paylaşımı, Avrupa’ya entegrasyon, eşleştirme programları, sürdürülebilir işbirliği gibi konularda uzmanlaştıklarını söyleyen UNITEE Başkanı Kumcu, Batı Akdeniz Bölgesi’nin tanıtım ve kalkınmasına yönelik faaliyetlerde BAKA ile ortak çalışmalar yürütmekten memnuniyet duyacaklarını kaydetti. Yaklaşık iki saat süren görüşmede ortak eşleştirme programları, tanıtım faaliyetleri ve konferanslar düzenlemeye karar verildi.
BAKA, Brüksel Ticaret Müşavirliği’ne de ziyaret etti.

Yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgi veren Brüksel Ticaret Başmüşaviri Tulu Gurakan, Türkiye’deki kalkınma ajanslarının faaliyetlerini takip ettiklerini ve yapılan faaliyetlerden duydukları memnuniyeti ifade etti. Brüksel’in siyasi açıdan büyük önem taşıdığını vurgulayan Gurakan, Türkiye’nin son 10 yılda siyasi ve ekonomik açıdan en dikkat çekici ülke olduğunu sözlerine ekledi.

BAKA faaliyetleri hakkında bilgi veren Genel Sekreter Tuncay Engin’i dikkatle dinleyen Gurakan, Burdur Ağlasun’daki Sagalassos Antik Kenti’nin Belçika için öneminden bahsederek ajansın Brüksel’deki tanıtım faaliyetlerine memnuniyetle destek vereceklerini ifade etti.

 

2012-04-30
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL