Güncel

ASİL S.TUNÇER : SART’A MÜZE ŞART…!

ASİL S.TUNÇER : SART’A MÜZE ŞART…!

Profesyonel Turist Rehberi ve turizmhaberleri.com yazarı Asil S.Tunçer; Altın kent olarak anılan Salihli ilçesine bağlı Sart beldesine müze yapılmasının gereğine dikkat çekiyor…

TURİZMHABERLERİ.COM- SART ÖZEL HABER
Salihli ilçesine bağlı Sart beldesi Manisa’ya 70 km ve İzmir’e 82 km uzaklıkta bulunuyor..Paranın ilk basıldığı yer olması özelliğinin yanısıra diğer tarihi zenginlikleri ile turizmde adının çok ön sıralarda yer alması gerekiyor.

Turizmhaberleri.com yazarı Asil S.Tunçer SART’ı gezdi, gördü ve yazdı…En son söyleyeceğini yazı dizisinin ilk başında dile getirdi, yetkililerin dikkatini SART MÜZESİ eksikliğine çekmeye çalıştı..

SART’ın müzesiz eksik ve yarım kaldığını önemle vurgulayan Tunçer’in; “Sart Müzesi Zarureti” başlıklı yazısı için tıklayınız:

turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=1883

ASİL S.TUNÇER’İN SART YAZISINDAN BİR ALINTI:

Kısacası Sart’ta bir müze çok gereklidir. Bir asırdır çıkarılan eserlerin çoğu Manisa Müzesi ve Sart’taki kazı evindedir. Artemis Tapınağı’na girer girmez soldaki bina grubu işte bu eserlerin saklandığı depodur. Öte yandan Manisa Müzesi de aynı şekilde bazı eserlerin sergilenip bazılarının yer yokluğundan sergilenemeyip depolarında saklandığı müzemizdir.

Tur güzergâhında Sart’tan sonra ya Akhisar veya İzmir istikametine gidildiğinden Sart + Manisa Müzesi çok nadir bir destinasyondur. Ben şahsen böyle bir turu son turumu saymazsak toplam iki kere yaptım. Oysa müzesiz programı belki de elli belki altmış, tam bilmiyorum. Diyeceğim, Sart müzesiz eksik ve yarım kalıyor. Buna ilaveten gerek Manisa Müzesi’nde yer sorunu ve gerekse Kazı Evi’nde saklanan eserlerin sergilenememesi sorunu nedeniyle sanırım artık bizim Sart’ta bir müzeye kavuşmamız elzem.

 

2012-05-11
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL