Güncel

İstanbul’un rengi erguvan, kokusu ıhlamur

İstanbul’un rengi erguvan, kokusu ıhlamur

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’un erguvanlarını kitaplaştırdı. İstanbul’un Rengi Erguvan adıyla piyasaya çıkan kitabı uzman bir kadro kaleme alıp, fotograflarını çekti.

157 sayfalık kitap, Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hazırlandı.
İTOYönetimi, kitabı Boğaz’da düzenledikleri bir gezide basına tanıttı. Tanıtma gezisinde bir konuşma yapan İTO Başkan Yardımcısı Şekip Avdagiç, kitaba destek vermekten son derece mutlu olduklarını belirtip, kitabın ortaya çıkmasına katkı sunanların tümüne teşekkür etti.

İstanbul’un rengi erguvan, kokusu ıhlamur…

Tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Erguvan İstanbul Derneği Başkanı Hüseyin Emiroğlu, ABD’de Japonya’den getirilen sakura kiraz ağacının 100 yıl etkinliğinin Washington Ticaret Odası destekleriyle gerçekleştirildiğini belirtti. İTO’nun destekleriyle ilk kez hatasız bir erguvan kitabının hazırlandığına dikkat çeken Emiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi sıra erguvanı yatak, çarşaf, vazo kısaca her yerde İstanbul’un markası olarak işlemeliye geldi. Unutmamamız gereken nokta İstanbul’un renginin erguvan, kokusunun ise ıhlamur olduğudur. İstanbul’un erguvan ve ıhlamur cenneti haline getirmeliyiz. Bu da başka belediyeler ve işadamları olmak üzere herkes sahip çıkmalıdır.”

Basın mensuplarına Boğaz’daki erguvanlar ve yalılar hakkında bilgiler veren Boğaz ve erguvan turları düzenleyen araştırmacı Salim Aydın ise erguvanların sert iklimde geç açtığını hatırlatarak “Erguvanlar genellikle nisan sonu mayıs başı açar. Hiristiyanlara göre erguvan, Hz. İsa’yı isponlayıp çarmıha gerilmesine neden olup 13’ncü havari Yahuda’nın çiçeğe dönüşmüş halidir. Yehuda, pişman olup utanınca ortaya erguvan çıkmış nitekim çiçek batı dillerinde Judas olarak bilinir” dedi.

 

2012-05-14
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL