Güncel

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayında…

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayında…

Prof.Dr Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Haber Bülteni Haziran sayısı yayınlandı…

HABERLER

Konaklama İşletmeciliği Batı Avrupa Tezsiz Yüksek Lisans Programı..
Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak Konaklama İşletmeciliği Batı Avrupa Tezsiz Yüksek Lisans Programı açıldı. Almanya’nın Köln kentinde, Köln Üniversitesi ile işbirliği halinde açılan programa 2012-2013 Güz döneminden itibaren öğrenci kabul edilmeye başlanıyor.

Dünyaca ünlü turizm araştırmacıları Fethiye’de bir araya geldi
Taylor & Francis Yayıncılık Grubu tarafından yayınlanan Anatolia: International Journal of Tourism and Hospitality Research dergisi tarafından düzenlenen uluslararası turizm kongreleri 24 – 29 Nisan 2012 tarihleri arasında Fethiye’de LykiaWorld Ölüdeniz tesislerinde başarıyla tamamlandı.

50 ülkeden gelen akademisyenler 272 bildiri sundu..
Dünyada turizm ve ilgili alanlarında Yüksek Lisans ve Doktora tezi hazırlayan öğrencilerin katıldığı 6. Uluslararası Lisansüstü Turizm Öğrencileri Kongresi’nde (6th World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure) toplam 148 bildiri sunuldu. Öte yandan, turizmin disiplinlerarası boyutuyla incelendiği II. Uluslararası Disiplinlerarası Turizm Araştırmaları Kongresi’nde (2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference) ise toplam 108 bildiri yer aldı. İki kongereye yaklaşık 50 ülke ve 200 üniversiteden toplam 272 bilim insanı ve araştırmacı katıldı. Kongre oturumları 8 paralel oturumda gerçekleştirildi.

Turizmin araştırmalarının geleceği tartışıldı..
Sunulan bildirilere ek olarak, iki panele de yer verildi. Turizm eğitimi ve araştırmalarının geleceğinin tartışıldığı birinci panelde turizm alanında dünyanın önde gelen akademisyenlerinden Prof. Dr. Jafar Jafari (ABD), Prof. Dr. Rick Perdue (ABD), Prof. Dr. Alan Fyall (İngiltere) ve Prof. Dr. Chris Ryan (Yeni Zelanda) davetli konuşmacı olarak yer aldılar. Turizmin bilimsel konumunun tartışıldığı ikinci panelde ise, Prof. Dr. John Urry (İngiltere), Prof. Dr. Jafar Jafari (ABD), Prof. Dr. Allan Williams (İngiltere) ve Prof. Dr. Arch Woodside (ABD) gibi dünyaca tanınmış bilim adamları turizmin gelecek yıllardaki konumu üzerine düşüncelerini dinleyicilerle paylaştılar.

Dört ayrı seminer yer aldı..
24 Nisan günü Prof. Dr. Sara Dolnicar (Avustralya), Prof. Dr. Arch Woodside (ABD), Prof. Dr. Alan Fyall (İngiltere) ve Prof. Dr. Shawn Jang (ABD) tarafından verilen seminer çalışmaları ile başlayan kongreler, daha sonra Türk Halk Oyunları ekiplerinin gösteride bulunduğu kokteyl ile devam etti. 25 Nisan günü yapılan açılış töreninin ardından üç gün süren panel ve bildiri sunumları yer aldı.

Dünyanın en iyi turizm tezleri belirlendi..
Kayaköy, Saklıkent ve Tlos yörelerine düzenlenen gezilerin ardından 25 Nisan 2012 akşamı gerçekleştirilen kapanış yemeği ve ödül töreni ile son bulan kongrelerde her yıl geleneksel olarak verilen ödüller bu yıl Prof. Dr. Charles Goeldner ve Prof. Dr. John Urry adına verildi. Ödül alanlar şu şekilde belirlendi:

• Prof. Dr. Charles Goeldner Özel Ödülü:
Norhazliza Abd Halim, Tazmanya Üniversitesi, Avustralya

• Doktora Tezi Ödülü:
Nicole Files-Thomspon, Howard Üniversitesi, ABD

• Yüksek Lisans Tezi Ödülü:
Mohanna Nikbin, Islamic Azad Üniversitesi, Iran

• En İyi Araştırma Ödülü:
Cody Morris Paris, Middlesex Üniversitesi-Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

• Prof. Dr. John Urry Özel Ödülü:
Statia Elliot, Guelph Üniversitesi, Kanada
Nicolas Papadopoulos, Carleton Üniversitesi, Kanada
Leslie Szamosi, Sheffield Üniversitesi, İngiltere

Cody Morris Paris, son üç kongrenin ödül rekortmeni..
ABD’li turizm akademisyeni Cody Morris Paris, “World Conference for Graduate Research in Tourism Hospitality and Leisure” toplantısının son üçünde arka arkaşa ödül kazanarak, rekor kırdı. İlk olarak 2008 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nde hazırladığı yüksek lisans teziyle en iyi yüksek tezi ödülünü alan Paris, 2010 yılında yine aynı üniversitede hazırladığı doktora teziyle en iyi doktora tezi ödülü kazandı. Son olarak bu yıl en iyi araştırma ödülünü kazanan Cody Morris Paris, arka arkaya üç ödül kazanarak, kırılması zor bir rekora imza attı.
Kongre fotoğrafları için bkz.
Ödül töreni sunumu için tıklayınız (ppt)

Kocaeli Üniversitesi’nde “Kartepe ve Turizm” konulu Seminer
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından organize edilen “Kartepe ve Turizm” konulu seminer, 13 Nisan 2012 tarihinde, Kartepe Park Otel’de 11:00-12:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü KARABALIK tarafından verilen seminere çok sayıda öğretim elemanı ile öğrenci katıldı. Kartepe’de turizm gelişim süreci hakkında bilgi aktaran Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, üniversite öğrencileri ile tecrübelerini paylaştı. Kartepe’nin sahip olduğu değerlere, doğal zenginliklere ve turizm çeşitliliğine dikkat çeken Kartepe Belediye Başkanı, Kartepe İlçesi’nde turizm sektörüne yönelik yatırımlar başta olmak üzere turizmin gelişiminde eğitimin önemine değindi.

Kocaeli Üniversitesi’nde “Krizin Etkisinde Bir Sektör: Turizm” konulu Seminer
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından organize edilen “Krizin Etkisinde Bir Sektör: Turizm” konulu seminer, 2 Mayıs 2012 tarihinde, Kartepe Park Otel’de Nicomidia Salonu’nda 13:00-15:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi İİİBF Dekanı Prof. Dr. Derman KÜÇÜKALTAN tarafından verilen seminere çok sayıda öğretim elemanı ile öğrenci katıldı.

Sakarya Üniversitesi Turizm İşletmeciliği dalında lisansüstü öğrenci alıyor..
Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı’nda Turizm İşletmeciliği dalında tezli-tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarına öğrenci alınıyor.

Eskişehir Osmangazi Ünieversitesi’nde Turizm ve Otel İşletmeciliği dalında yüksek lisans programı açıldı..
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Turizm ve Otel İşletmeciliği alanında dalında yüksek lisans programı açıldı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ilgili üniversitenin web sitesinden elde edilebilir.

Kocaeli Üniversitesi’nde “Hıdrellez” kutlaması
Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından organize edilen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü, Kandıra Belediyesi, Kartepe Belediyesi, Kartepe Park Otel, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği, Maphoytag ve Özcan Pişmaniye’nin katkıları ile 1. Geleneksel Hıdrellez Kutlaması Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Bahçesi’nde 7 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

3. Turizm Yazokulu..
“Mükemmellik ve Idealler Aracılığı ile Pazarlama ve Yönetim” & “Kültürel Miras, Kültür Turizmi ve Spor” temalı, “3. Turizm Yazokulu”, 27 Temmuz – 2 Ağustos 2012 tarihleri arasında Yunanistan’da Olympia’da gerceklestiriliyor. IEMA (Institute of Euromed Affairs) & Piraeus Universitesi İşletme Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nün stratejik ortaklar olarak birlikte düzenlediği bu yaz okulunun amacı; bilgilerini tazelemek, artırmak ve paylaşmak isteyen farklı kültürlerden lisans ve lisanüstü öğrencilerin, farklı sektör mensubu işverenlerin, çalışanların ve profesyonel temsilcilerin biraraya gelerek, 6 gün boyunca yoğun akademik program, kültürel ve sosyal faaliyetler çerçevesinde kültürel alışverişte bulunmasına, bilgi ve deneyim paylaşmalarına zemin oluşturmak ve bu paylaşımı geleneksel kılmaktır. “Seyahate et ve Öğren” sloganı ile yola çıkan yaz okulunun bu yılki durağı olan Olympia, çok uygun şartlarda gerçekleştirilecek programa ev sahipliği yapıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

“Eskiçağ’da Suriye” başlıklı bir konferans
Dokuz Eylül Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Ortaçağ Arkeolojisi Anabilimdalı Başkanlığı tarafından düzenlenen Arkeoloji Konferansları kapsamında 23 Mayıs 2012 tarihinde, Fransa’daki Besançon Üniversitesi, Eskiçağ Tarihi Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Hadrien BRU tarafından “Eskiçağ’da Suriye” başlıklı bir konferans veriyor.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Araştırma Görevlileri Derneği kuruldu..
Anadolu ve Osmangazi Üniversitesinde görevli ÖYP araştırma görevlileri tarafından “Öğretim üyesi yetiştirme programı araştırma görevlileri derneği” adı altında ulusal mesleki dayanışma ve yardımlaşma temelli bir sivil toplum kuruluşu okuruldu. Derneğin 1. Olağan Genel Kurulu 09 Mayıs 2012 tarihinde, Eskişehir’de yapıldı. Yapılan oylamaların ardından Dernek Başkanlığı’na Taki Can METİN, Başkan Yardımcılığı’na Behçet Yalın ÖZKARA, Dernek Sekreterliği’ne Emrullah TÖREN, Dernek Saymanlığı’na Mustafa KESİCİ, Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine Gözde TÜRKTARHAN, Kübra AŞAN ve Ulaş ÖNDER, Yedek Yönetim Kurulu Üyelikleine Ahmet Turan ACUNGİL, Deniz DEPE, Derya ORHAN, Duygu KAMACI, Reşat Can ÖZDEN, Saniye SEZGİN ve Tuba GÜN, Denetim Kurulu Başkanlığı’na Onur ÇAKIR, Denetim Kurulu Üyeliklerine Bülent AYDIN ve Özgür ÖRÜN, Yedek Denetim Kurulu Üyeliklerine ise Berrak MIZRAK, Semra DOĞAN ve Betül Havva YILMAZ seçildi. Derneğin resmi web sayfası için bkz.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)

Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Haktan Erdogan EKIZ
Effects of Tourist Complaining Constraints on Justice Perceptions and Loyalty: Using Culture and Magnitude as Moderators
Doktora Tezi
Hong Kong: The Hong Kong Polytechnic University, School of Hotel and Tourism Management
Danışman: Prof. Norman AU, Prof. Cathy HSU
Kabul Tarihi: Ağustos 2011

Oğuz TAŞPINAR
Menü Mühendisliğinin Yiyecek-İçecek İşletmelerine Etkilerinin İncelenmesi: İstanbul’daki On İşletme Üzerine Bir Örnek Olay İncelemesi.
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. İlhan BÖLÜKOĞLU
Kabul Tarihi: Ekim 2011

Gül ERKOL
Hac ve Umre Organizasyonu Düzenleyen İşletmelerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Yüksek Lisans Tezi
Sakarya: Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Burhanettin ZENGİN
Kabul Tarihi: Mayıs 2012

GÖREVE – KADROYA ATANMA

Doç. Dr. Işıl ALTUN, Kocaeli Üniversitesi Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü’ne atandı.

BİZE ULAŞAN YAYINLAR

Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.

6th World Conference for Graduate Researchin Tourism, Hospitality and Leisure Proceedings Book
Editörler: Metin Kozak – Nazmi Kozak
Birinci baskı, Nisan 2012
Ankara, Detay yayıncılık
16+24 cm., xx+1443 sayfa
ISBN: 978-605-5437-83-1

2nd Interdisciplinary Tourism Research Conference Proceedings Book
Editörler: Metin KOZAK – Nazmi KOZAK
Birinci baskı, Nisan 2012
Ankara: Detay Yayıncılık
16×24 cm., xviii + 1336 sayfa
ISBN: 978-605-5437-82-4

Resort Aylık Turizm ve Seyahat Dergisi
Nisan 2012
20×28 cm., 112 sayfa
ISSN: 1303-72930x
Fiyatı: 7,5 TL.

Medikongre Aylık Tıp Toplantıları ve Kongre Turizmi Dergisi
Yıl 9, Sayı 93, Nisan 2012
20×28 cm., 74 sayfa
ISSN: 1308-8726
Fiyatı: 10 TL.

Otel İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi
Dördüncü Baskı, Mayıs 2012
Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
Ankara: Detay Yayıncılık
14,5 x 21,5 cm., 368 sayfa
ISBN 97-975-8326-07-4
Fiyatı: 12,50

 

2012-05-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL