Güncel

BAŞKENT’E 1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ

BAŞKENT’E 1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ

ATO Başkanı Salih Bezci, Ankara Alışveriş Festivali’nin İlk yıl hedefinin Ankara’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını 1 milyona çıkarmak ve 3.6 milyar liralık ciroya ulaşmak olduğunu söyledi.

8 Haziran-1 Temmuz arasında gerçekleştirilecek Ankara Alışveriş Festivali (Ankara Shopping Fest-ASF) nedeniyle Ankara’ya gelen 44 yabancı gazeteci Ankara Shopping Fest Çalışma Ofisi’ni ziyaret ederek, festivalle ilgili detaylı bilgi aldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci’nin ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Bezci; Ankara’da bir alışveriş festivali düzenlemekteki ilk amaçlarının Ankara’yı bir marka şehir haline getirmek olduğunu söyledi. “Alışverişin Başkenti” ve “Türkiye’nin Yeni Alışveriş Cenneti” sloganıyla yola çıktıklarını belirten Bezci, “Amacımız sadece alışveriş yoluyla ciroları artırmak değil. Ankara’ya yatırımcı, girişimci, turist, düşünce adamı, sanatçı, sporcu çekebilmek ve her alanda zenginleşme sağlamak” dedi.

HEM ALIŞVERİŞ HEM KÜLTÜR VE EĞLENCE-
8 Haziran’da başlayacak ve 24 gün sürecek festival boyunca yüzde 50’ye varan oranlarda indirimli satışlar yapılacağını bildiren Bezci, alışveriş merkezleri ile cadde mağazalarının geç saatlere kadar açık kalacağını söyledi.

Ankara’nın, aydınlatılmış caddelerde düzenlenen etkinliklerle karnaval alanına dönüşeceğini kaydeden Bezci, Kızılay, Ulus, Çankaya, Bahçelievler, İzmir Caddesi, Sakarya Caddesi başta olmak üzere 45 noktada etkinlikler düzenleneceğini belirtti.

Festivalin ilk büyük organizasyonunun Fanta Gençlik Festivali ile Ankara Alışveriş Festivali’ni buluşturan Emre Aydın ve Tarkan konseri olacağını kaydeden Bezci, festival süresince Başkent’in Halil Sezai’den Erol Evgin’e, Ajda Pekkan’dan Hadise’ye, Ferhat Göçer’den Funda Arar’a, Ziynet Sali’den Gülşen’e kadar tam 28 konser etkinliğine sahne olacağını ifade etti. Bezci, Ukraynalı sanatçı Ruslana’nın da konser verecek sanatçılar arasında yer alacağını bildirdi.

-“1 MİLYON TURİST BEKLİYORUZ”-
Ankara Alışveriş Festivali’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün çalışmasıyla Lefkoşe, Tahran, Nahçivan, Batum, Moskova, Stockholm, Kopenhag, Londra, Amsterdam, Düsseldorf, Köln, Frankfurt, Viyana, Brüksel başta olmak üzere dünyanın önemli merkezlerinde tanıtıldığını anlatan Bezci, “Bir yandan yabancı turist çekmek için çalışırken diğer yandan çevre illerimizde tanıtım çalışmaları yapıyoruz. İlk yıl için hedefimiz Ankara’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını 1 milyona çıkarmak ve 3.6 milyar liralık ciroya ulaşarak kent ekonomisine canlılık kazandırmak” diye konuştu.

-5 YILDA 5 MİLYAR DOLARLIK EKONOMİ VE 5 MİLYON TURİST-
Bezci, Ankara’yı cazibe merkezi haline getirmek hedefiyle yola çıktıkları Alışveriş Festivali’ni gelecek yıllarda da sürdüreceklerini, 5 yıl sonrası için ise “5 milyar dolarlık ekonomi ve 5 milyon turist” hedefi koyduklarını dile getirdi.

-70 KATLI SİMGE BİNA-
Ankara’yı marka şehir yaparak 5 yıllık hedefe ulaşabilmek için her alanda bir dizi çalışma yapmak gerektiğine dikkat çeken Bezci, bu çalışmalardan birinin de Ankara’ya 5 simge bina kazandırmak olduğunu söyledi. “ATO olarak elimizi taşın altına koyup simge binalardan birini biz yapmaya karar verdik” diyen Bezci, ATO’nun hizmet binasının yerine yapacakları yeni binanın 70 katlı olacağını ve 60 yeni teknoloji içereceğini anlattı.

-ANKARA’NIN TANITIM YÜZÜ-
Tüm zamanların “en iyi yüzü” olarak tanımlanan Doutsen Kroes’in Ankara Shopping Fest’in tanıtım yüzü olarak seçildiğini belirten Bezci, moda çekimlerine ve festival galasına katılan Kroes’in yurtdışında Ankara Alışveriş Festivali’ni en iyi şekilde tanıtacağına inandığını söyledi.

-CAZİBE MERKEZİ ANKARA-
Ankara’yı bir cazibe merkezi haline getirmek için yola çıktıklarını kaydeden Bezci, bu amaçla Ankara Shopping Fest’i Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve TOBB ile ortaklaşa organize ettiklerini belirtti. Bezci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara artık “marka şehir” olma yönünde harekete geçmiştir. Bu çalışmalarla birlikte Ankara, ticaretin yanı sıra, Hacı Bayramı Veli Cami ve çevresiyle inanç turizminin, doğa güzellikleriyle gezi ve safari turizminin, şifalı sularıyla sağlık turizminin, tarihi kalıntıları ve açık ve kapalı müzeleriyle kültür turizminin, kongre ve fuar merkezleriyle kongre turizminin merkezi olacaktır. Ankara zaten tüm bu saydığım özelliklere sahiptir. Hem alışverişimi yapayım hem de Ankara’yı keşfedip, eğlenceli keyifli zaman geçireyim diyen herkesi 8 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında Ankara’ya bekliyoruz.”

 

2012-05-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL