Güncel

KUZKA’NIN TURİZME BAKIŞI SİNOP’TA SORGULANIYOR..!

KUZKA’NIN TURİZME BAKIŞI SİNOP’TA SORGULANIYOR..!

KUZKA tarafından düzenlenen Sinop Tur Operatörleri Çalıştayı sonrası tepkiler büyüyor.. Çalıştaya otellerin davet edilmediğini belirten Antik Otel’in sahibi Ali Yılmaz; çalıştayın perde arkasını araladı.. Nilgün Atar-

nilgunatar@turizmhaberleri.com/ özel haber

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından 24-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen Sinop Tur Operatörleri Turizm Çalıştayı sonrası sular durulmuyor..

Sinop’un en önemli otellerinden ANTİK Otel’in sahibi Ali Yılmaz’ın gazetemize yaptığı çarpıcı açıklamalar çalıştayın perde arkasını ve bölgede kurumlar, işletmeler arası yaşanan sorunları gözler önüne serdi.

25 yıllık koleksiyoner olan Ali Yılmaz Antik Otel’in sahibi..700’e yakın koleksiyonun sergilendiği Müze Otel, konaklamanın dışında da görülmesi gereken özel bir mekan.. Otellerin çalıştaya davet edilmediğini beirten Yılmaz; Sinop Belediye Başkanlığı, Sinop İl Özel İdaresi, üniversite, turizm işletmeleri ve Sinop seyahat acentelerinin de davet edilmediğini vurguluyor. Kuzka’nın turizme destek vermeyişini eleştiren işletmelerin boykot edildiğini ve tur operatörleri ile görüştürülmediğini belirten Yılmaz; ”Bir kamu kurumunun vatandaşı veya bir işletmeyi, sırf kendini eleştirdi diye boykot etmesini, devlet anlayışıyla asla bağdaştıramıyor ve asla kabul etmiyoruz.” diyor.

İşte Antik Otel’in sahibi ve ATİD Üyesi Ali Yılmaz’ın çarpıcı açıklamaları ve eleştirileri:

KUZKA’NIN TURİZME BAKIŞI

Sinop, sanayisi olmayan, ticaret hacmi çok düşük, zirai geliri çok az olan ve bu nedenlerle sürekli göç veren bir il olmakla beraber; ekonomik çıkış sektörü olarak bir turizm ve kültür kenti olmaya çabalamaktadır. Turizm ve kültür kenti olabilmesi için elbette bir sürü eksiği ve yapılması gerekenleri vardır. Ancak tüm Sinop seferberlik halinde kültür ve turizm kenti olma sevdasına gönül vermiştir. Bu yolda çok önemli adımlar da atılmaktadır.

Sinop’ta çok güzel ve çağdaş konaklama tesisleri açılmaktadır.
Sinop’ta uluslararası bienal yapılmaktadır. Bu yıl dördüncüsü yapılacak

Avrupa Birliğinin kültür fonları kullanımına öncülük etmek ve örnek olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığının büyük desteğiyle Sinop Alan Yönetimi kurulmuş ve 9 milyon €’luk bir fonun yönetimini üstlenmiştir.

Sinop’un kültür turizm alanındaki bu iştahına ve isteğine karşın Kuzka’nın tavrı Sinop turizmcilerini gerçekten şaşırtmıştır.

KUZKA (Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı) Sinop, Kastamonu, Çankırı illerini kapsayan, devletin ve milletin parasını devletin ve milletin menfaati için, bölgenin ekonomisinin gelişmesi için, kobi mali destek programları ile (yüzde 50 hibe) destekleyen bir kamu kurumudur.

Ancak Kuzka’nın 2011 yılında açmış olduğu 16 milyon TL’lik mali destek programı dağıtımı tercihleri Sinop’ta büyük tepkilere neden olmuştur. Kuzka’nın yapmış olduğu Bölgesel Kalkınma Planında turizm birinci öncelikli sektör olmasına rağmen, turizm sektörüne hiç destek verilmemiş (Sinop Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Sinop’ta yapmak istediği tanıtım amaçlı yönlendirme tabelaları projesi dahi kabul edilmemiştir); buna karşın, devletin doymuş sektör olarak kabul ettiği için teşvik etmediği tuğla fabrikaları ve beton santrallerine destek verilmiştir. Bu durum Sinop’un ve turizm sektörünün büyük tepkisini çektiği gibi, Kuzka yönetiminde bulunan, Sinop Belediye Başkanı ve Sinop Ticaret Sanayi Odası Başkanı da tepkilerini gösterip bu kararı imzalamamışlardır.

Şimdi ise Kuzka turizmin yanında görünebilmek hevesiyle Sinop’ta sözde turizm çalıştayı düzenlemiştir. Bu çalıştay topal bir çalıştay olmuştur.

Türkiye’de binlerce seyahat acentesi ve tur operatörleri olmasına rağmen sadece 20-25 adet tur operatörü (katılan tur operatörlerine katkıları, görüşlerini bildirmeleri, eleştirileri, Turizm Haberleri sitesindeki ve diğer yazılarından ötürü Sinop adına şükranlarımızı sunar, teşekkür ederiz) davet edilmiştir.

Sinop Belediye Başkanlığı, Kültür ve Turizm İl Müdürü, Sinop İl Özel İdaresi, üniversite, turizm işletmeleri ve Sinop seyahat acenteleri davet edilmemiştir.

Katılan tur operatörleri Kuzka’nın ve NP Tur’un tercihlerine göre yönlendirilmiş, Kuzka’nın turizme destek vermeyişini eleştiren işletmeler ise boykot edilmiş ve tur operatörlerinden saklanmıştır.

Bir kamu kurumunun vatandaşı veya bir işletmeyi, sırf kendini eleştirdi diye boykot etmesini, devlet anlayışıyla asla bağdaştıramıyor ve asla kabul etmiyoruz.

Saygılarımla,
Ali YILMAZ
Sinop Antik Otel Yöneticisi
ATİD Üyesi

 

2012-05-30
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL