Güncel

DENİZLİ, DESTİNASYON DESTEK PROGRAMI’MIZDA…

DENİZLİ, DESTİNASYON DESTEK PROGRAMI’MIZDA…

Denizli Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz yazıları ile turizmhaberleri.com’da… Kendisine hoşgeldiniz diyor, yazılarının uzun soluklu olmasını diliyoruz…

2003 yılından beri yayın hayatında olan TurizmHaberleri.com; çizgisinden hiç şaşmadan; özel ve araştırma haberciliğinde örnek ve öncü olmaya, yeni destinasyonların keşfedilmesi ve tanıtılmasında yerel kültür ve turizm aktörleri ile işbirliği yapmaya devam ediyor.

DENİZLİ DESTİNASYON DESTEK PROGRAMI’MIZA DAHİL OLDU..

Denizli’nin turizm potansiyelini tüm detayları ile dizi olarak hazırlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz; bundan böyle turizmhaberleri.com’da okurlarımızla buluşmaya devam edecek.

DENİZLİ’NİN TURİZM POTANSİYELİ -1-
İl Kültür ve Turizm Müdürü
Mehmet Korkmaz

Anadolu Yarımadasının güneybatı, Ege Bölgesinin doğusunda yer alan Denizli, muhteşem bir coğrafyaya sahiptir.

Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit konumundadır. Denizli, antik dönemde bir geçiş ve kavşak noktası, ticaret ve haberleşme merkezi iken günümüzde de aynı özelliğini koruyan nadir İllerden biridir. Antik dönemin önemli yerleşim bölgesi olan Lycos Vadisi içinde yer alan İlimiz, verimli toprakları, tarihi, arkeolojik ve doğal güzellikleri yönünden zengin bir yapıya sahiptir. Tekstil, ticaret, sanayi ve tarım sektörlerindeki hamlelerin yanında son yıllarda özellikle doğa harikası Pamukkale ve diğer kültür-turizm değerleri sayesinde turizm sektöründe de önemli bir konuma gelmiştir.

İlimizde; Turizm İşletme Belgeli 6.096 yataklı 27 tesis, Belediye Belgeli 6.531 yataklı 74 tesis ve 4.755 yataklı 124 pansiyon ile turizme hizmet sunan toplam 17.382 yataklı 225 tesis bulunmaktadır. Ayrıca Turizm Yatırım Belgeli 9 tesis toplam 1.524 yatak kapasitesine sahiptir. İlimiz sahip olduğu yatak kapasitesi itibarı ile yılda 5 milyon turisti ağırlayabilecek durumdadır.

Deniz turizmi haricinde her türlü turizm aktivitesinin sunulduğu Denizli şehri; ahenkli, uzun, güzel ötüşü ve rengiyle diğer türlerinden farklı, kentin sembolü olan dünyaca ünlü Denizli Horozu ve eşi benzeri olmayan Pamukkale’ si ile birlikte akla gelir.

Dünyanın Uzun Öten Tek Irkı Kentin Sembolü Denizli Horozu…

“Denizli” denilince akla ilk gelen değerlerden biri de adıyla bütünleşmiş, kentin sembolü Denizli Horozu’ dur. 20-30 saniye ötebilen Denizli Horozu’ nu ayrıcalıklı kılan sadece uzun ve güzel ötüşü değil aynı zamanda masalsı güzelliği, sesindeki ahenk ve duruşundaki asalettir.

Denizli Horozu, antik dünyadan günümüze taşlara işlenmiş bir sembol ve şehrin mitolojik efsanesidir. Efsaneye göre Ares verdiği görevi yerine getirmeyen nöbetçiyi horoza çevirir.Denizli Horozu ise antik dünyadan


(M.S. 2. YY Horoz Figürü / Laodikya Antik Kenti)

Doğanın Düşsel Mucizesi Pamukkale……

Türkiye’ nin favori destinasyonu, Denizli turizmindeki baş aktör olan Pamukkale; günümüzde Hierapolis Antik Kentiyle buluşmuş, UNESCO Dünya Kültür Mirasına dâhil olarak, dünyanın sayılı turizm cazibe merkezi ünvanını almıştır. Pamukkale de turizm gelişimi 1960’lı yıllarda başlamış, çevre kirliliğinin ve tahribatların en aza indirgenmesi, Koruma-Kullanma dengesinin sağlanabilmesi ve bölge turizminin geliştirilmesi amacıyla 1991 yılında Pamukkale Koruma Amaçlı İmar Planı uygulanmaya başlamıştır. 1957 de bu alana yıllık ziyaretçi sayısı yaklaşık olarak 10.000 kişi iken, halkın ilgisinin artması ve Türkiye’nin bir turizm merkezi haline gelmesiyle birlikte Pamukkale ülkemizin önde gelen destinasyonu olmuş ve günümüzde gelen ziyaretçi sayısı 2,5 milyonu bulmuştur.


Pamukkale’yi İlk gördüğünüzde pamuğa ya da buluta benzetmeniz doğaldır. Yakınlaştığınızda ise şifalı termal suların sanatçı kimliğine bürünerek binlerce yıllık uğraşısı ile oluşturduğu travertenler ve bulutların üzerine kurulmuş gibi görünen Hierapolis Antik Kenti ile karşılaşırsınız. En az 10 bin yıllık bir yerleşkeye sahip bölgenin yazılı tarihi M.Ö. 190 olarak kayıtlıdır. Şehrin bu bölgeye kurulmasının sebebi de şifalı termal sudur.

Pamukkale travertenlerinin uzaktan görünümü, binlerce metre yükseklikteki bulutların size yakınlaşması ya da bembeyaz kar kristallerinin kapladığı ışıldayan katmanlı tarlalar gibidir. Mesafe yakınlaştıkça bulutsu karların üstünden berrak suların aktığını görürsünüz. Teninizle hissettiğinizde ise bunun bambaşka bir doğa dokusu olduğunu ve benzersiz bir deneyim yaşadığınızı anlarsınız. Böylesi orijinal doğa güzelliği ile buluşmanızı sağlayan Pamukkale’ nin travertenleri bu büyünün asıl sahibidir.

Pamukkale termal kaynağı antik dönemlerden itibaren kullanılmaktadır. Yüzlerce yıldır insanlığa şifa sunmuştur.

Her ne kadar Denizli Pamukkale ile anılsa da İlimizde diğer turizm türleri de fazlasıyla yer bulur. Denizli Kalkolitik Çağdan Bronz Çağına, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarına kadar uzanan geniş bir sekans içinde yerleşime konu olması, şehir merkezinde ve ilçelerde mevcut örneklerin çeşitliliği, yerel halkın gelenek ve görenekleri, yaşam tarzı ayrıca bir turistik çekim oluşturur.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Zengini Denizli….

İlimizin coğrafi konumu, termal su ve ikliminin uygunluğu nedeniyle ilk yerleşim izleri, günümüzden 500.000 yıl öncesine kadar dayanmakta olup, Denizli’nin tarihi Anadolu’nun tarihi kadar köklü ve renklidir.


Kalkolitik çağdan başlayıp günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahip olan İlimiz Hitit, Frigya, Lidya, İonya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetleri sinesinde yaşatmış, 19 antik kent, 36 arkeolojik ve doğal sit, 482 sivil mimari örneği vb gibi toplamda bine yakın tescilli kültür varlığımız ile KÜLTÜR TURİZMİ’ ne hizmet etmektedir.

Dünyaca Bilinen İnanç Turizmi Şehri….


İnanç Turizmi açısından da önemli bir potansiyele sahip olan Denizli’de St.Phillip Martyriumu ve Mezarı Hierapolis’te, Anadolu’da kurulan 7 kiliseden birisi Laodikeia’ dadır. Ayrıca Tripolis (Buldan), Herakleia Salbace (Tavas), Attuda (Hisarköy) ve Colossae gibi çok sayıdaki antik kentlerde bulunan eski dini merkezler sayesinde önemli bir İNANÇ TURİZMİ potansiyeli arz etmektedir. Aynı zamanda ilimizde bulunan tarihi cami ve Türk-İslam büyüklerine ait türbeler de çok sayıda ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Denizli de mevcut jeotermale dayalı SAĞLIK TURİZMİ, Pamukkale-Karahayıt- Akköy-Yenicekent-Sarayköy arasında uzanan Türkiye’ nin en önemli ve sağlık turizmi açısından zengin potansiyele sahip bu bölgedeki termal su sıcaklığı 36 ile 125 derece arasında değişir. Bu yüzden bu bölge kür parkı ve kür merkezi kullanımları ile insan sağlığı için son derece önemlidir. Mevcut ve yeni yapılmakta olan uluslar arası standartlara sahip tesisler ile bölge sadece ülkemizde değil dünyanın en önemli termal tedavi merkezi olma yolunda hızlı ve önemli adımlarla ilerlemektedir. Halen İlimizde mevcut 17.382 yataktan 13. 960 adedi bu bölgededir.


İlimizin sınırları içinde yer alan termal sular kalp, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir hastalıklarına, uyuz, kaşıntı gibi deri hastalıklarına iyi geldiği gibi ılık içildiğinde mide, damar iltihapları ve reyno hastalığının tedavisine de iyi geldiği bilinmektedir. Bilhassa çamur banyosuyla alınan tedavi ile cildin daha genç ve zinde hale gelmesi mümkün olabilmektedir.

Bölgemizdeki topraklara Büyük Menderes ve Çürüksü (Lykos) Irmakları hayat vermektedir. Termal su, Çürüksu Vadisi’ nde yaşayan insanlar tarafından binlerce yıl tedavi amaçlı kullanılmış ve görkemli hamamlar yapılmıştır.


Roma döneminde ise Hierapolis Antik Kenti, kaplıcaları sayesinde önemli bir tıbbi merkez haline gelmiş ve şifa bulmak niyetiyle Anadolu’ nun birçok yerinden gelen hastalar burada yaşamlarının sonuna kadar kalmışlardır. Bölgemizde su hayat ve sağlıktır. Biz buna binlerce yıldır tarihten günümüze sahibiz.

Eko Turizm Cenneti Denizli….

Denizli YAYLA TURİZMİ açısından da oldukça zengindir. Yaylaların başlıcaları; Kale’ de Karayayla, Tavas’ ta Yoran Yaylası, Acıpayam’ da Eşeler Yaylası, Serinhisar’ da Yatağan (Kefe) Yaylası, Buldan’ da Süleymanlı Yaylası, Çivril Akdağ üzerinde Homa Yaylası, Baklan Beşparmak Dağı’ nda Kuyucak Yaylası, Honaz’ da Erikli Yaylası, Babadağ’ da Tasdelen Yaylası, Beyağaç’ ta Topuklu Yaylasıdır. Bunlardan Yatağan Kefe Yaylası ve Topuklu Yaylası elektrik, su, çadır, piknik alanları, tuvalet, duş, restoran, market, kasap ve çeşitli spor alanları gibi alt yapı ve üst yapı eksikliği belediyesince tamamlanarak iç turizme hizmet etmektedir. Dış turizme açılma çalışmaları devam etmektedir.


DEVAM EDECEK…

 

2012-05-31
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL