Güncel

BAKİ ERGÜL: KUZKA TURİZMLE İLGİLİ HİÇBİR PROJEMİZİ DESTEKLEMİYOR..

BAKİ ERGÜL: KUZKA TURİZMLE İLGİLİ HİÇBİR PROJEMİZİ DESTEKLEMİYOR..

Sinop yerel dinamikleri turizm projelerini desteklemediği için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı KUZKA ile ilgili şikayetlerini turizmhaberleri.com ile paylaştı…İşte çok çarpıcı açıklamalar..NİLGÜN ATAR

nilgunatar@turizmhaberleri.com/ÖZEL HABER

Bazen bir haber yaparsınız, ardından ne çıkacağını hiç bilemezsiniz; tıpkı Kuzka tarafından düzenlenen Sinop Tur Operatörleri Çalıştayı’nda olduğu gibi…Sinop, Destinasyon Destek Programımız kapsamında uzun süredir geniş yer verdiğimiz Anadolu’nun bize en uzak ama gönlümüzdeki en güzel kentlerden biri…

24-27 Mayıs tarihlerinde KUZKA tarafından gerçekleştirilen Sinop Tur Operatörleri Çalıştayı’na katılan TURGÖN (Turizm Gönüllüleri Platformu) Üyesi ATOLL Turizm Sahibi Selahattin Dal izlenimlerini TURGÖN ile paylaşması ve turizmhaberleri.com’da yayınlanması ile başladı herşey..
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=23019

Antik Otel’in sahibi Ali Yılmaz, Kuzka’ya tepkisini yazılı olarak bizlerle paylaşınca KUZKA’yı aradık ve davetler konusunu, iletişimsizliğin ve kopukluğun nedenlerini sorduk.
www.turizmhaberleri.com/haberayrinti.asp¿ID=23027

KUZKA: TEPKİLER PROJELER KABUL EDİLMEDİĞİ İÇİN….
KUZKA Sinop Koordinatörü Berkol Alevli, Belediye Başkanının davet edildiğini ancak katılmadığını, İl Kültür ve Turizm Müdürü’nün 2 kez davet edildiğini, tüm otellere davet çıkarıldığını ancak 3 otel katıldığını, Kuzka Yönetim Kurulu’ndaki herkesin davet edildiğini söyledi. Bakanlık yetkilileri davetinin ise atlandığını, ilk çalıştay olduğu için daha yerel düşündüklerini ve hatalar olabileceğini ancak ikincisinde daha iyi organize olacaklarını söyledi. Tepkilerin nedenlerini ise projelerin kabul edilmeyişi ile açıkladı.Turizmhaberleri.com olarak KUZKA’nın duyuru, etkinlik ve haberlerine yer vermek, geniş kitlelerle paylaşmak için işbirliği önerisinde bulunduk ve mutabık kaldık.

EROL DERİCİ: KUZKA TURİZM PROJELERİNİ DESTEKLEMİYOR..
Ardından Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuzka Yönetim Kurulu Üyesi Erol Derici ile görüştük. Başkan Derici özetle şu açıklamalarda bulundu:

”KUZKA turizm çalıştayı gibi önemli bir organizasyonu düzenlerken Yönetim Kurulu üyeleri ile de paylaşmalı ve danışmalıydı. Çalıştay’a Üniversite, belediye, bakanlıktan yetkililer çağrılmadı. Gelen konuklar 3 otele dağıtıldı, halbuki tur operatörleri diğer otelleri de görmeliydi. KUZKA’nın turizm projelerine yaklaşımını yanlış buluyoruz. 11.5 milyonluk KOBİ destek bütçesinde turizmle ilgili sadece 24 bin TL bir turizm tesisine verildi. Sadece bu çok düşük rakam bile yeter bazı şeyleri anlatmak için.. Bölgemizde turizmi çok önemsiyoruz ve bu konuda önemli çabalar gösteriliyor ama artık daha fazla işbirliği içinde olmalıyız. KUZKA gibi bir kurumun kişiye ya da kurumlara karşı taraflı davranmaması gerekiyor.
KUZKA, projeleri yanlış değerlendiriyor. Sinop’ta doğa ve deniz turizmi, Kastamonu ‘da tarih, Çankırı’da ise doğa ve kayak turizmi var. Bunlara destek verilmiyor, tuğla,beton santrali yatırımları destekleniyor. Bu yanlıştır ve bizler bu anlayışa tepkiliyiz ”
diye konuştu.

BAŞKAN ERGÜL: KUZKA’YI PROTESTO EDİYORUM
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül ise haberin yayınlanmasının hemen ardından gazetemizi aradı ve uzun uzun görüştük. Başkan Ergül gazetemizde yayınlanan ATOLL Turizm’in sahibi Selahattin Dal’ın izlenimlerinde yer alan yolların bozukluğu, çamuru ile ilgili yazdığı eleştirilere canı sıkılmış. Konuya direk buradan girdi ve hararetle anlatmaya başladı:

”Ben her türlü eleştiriye açık insanım, mühendisim, devletin üst kademelerinde ve yurtdışında görevlerde bulundum. Sinop doğumluyum, bu şehre vefa borcum var, yüzde 53 oy oranı ile seçildim ve 3 senedir bu şehrin belediye başkanıyım.

Kuzka Çalıştayı için şehremize gelen seyahat acentası sahibi Selahattin Dal beyin olumsuz izlenimlerine üzüldüm .

Kuzka’nın Sinop ile ilgili konularda tek başına karar vermesi söz konusu olamaz. Toplantılarına katılmayarak bu yönetimi protesto ediyorum.

KUZKA’ya Turizm yatırımları için projeler sunuldu, hiçbiri kabul edilmedi. Neden¿.. Hem turizmin gelişimi ve bir adım ileri gidilmesi için destek vermiyor, hem de kendi başına çalıştay düzenliyor.

Dünyanın en güzel noktasında yer alan Sinop hakkında konuşmak için Belediye Başkanının da görüşünü almak gerekir. Çalıştayda eksik bilgiler verilmiştir, yerel dinamikler, kentteki turizmciler ile konuklar buluşamamıştır. Eğer benimle görüşselerdi, şehirdeki çamurla ifade edilen alt yapı çalışmalarını anlatabilirdim.

Sinop’a en modern içme suyu projesini kazandırıyoruz, 1.5 sene sonra bitiyor. Kanalizasyon bütün şehirlerimizde problem, 1.5 sene sonra bu çalışmalarda tamamlanmış olacak. Çarpık kentleşme ve çirkin binalar bütün Türkiye’nin sorunu ama bunun da üstesinden geleceğiz. 10 binlik, 25 binlik planlar tamam, 5 bin ve binlik planlar üzerine çalışılıyor.

Kuzka Sinop’u tek başına temsil edemez, buradaki kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde olmak, desteklemek sorumluluğu vardır. Kalkınma Ajanslarının görevi budur. Ama Kuzka ne yapıyor; turizmle ilgili hiçbir projemize onay vermiyor, Çankırı’da maden yatırımları projesini onaylıyor. Hepimiz tepkiliyiz bu duruma….

Sinop’ta 200 senelik Buzhane’yi belediye olarak restore etmek istedik ve Kuzka’ya proje sunduk ancak kabul edilmedi..7-8 bin TL ye ihtiyaç var restorasyon için, önemli değil biz yine çalışacağız ve Sinop’a kazandıracağız bu mekanı ama KUZKA da görevini yapmalı bu kentte..” dedi.

ARTIK YENİ BİR SAYFA AÇMANIN ZAMANI…
Kısaca Sinop’un yerel dinamikleri, Ticaret, Kültür turizm aktörleri KUZKA’ya ateş püskürüyor… İnanılmaz tepkililer…Ama Sinop’un iyiliği ve geleceği için yaşananların bir tarafa bırakılıp ortak noktalarda buluşarak yeni bir sayfa açılması gerekiyor. Bu anlamda KUZKA’ya büyük sorumluluk ve görevler düşüyor. Kent dinamikleri ile pozitif sinerji yaratmak, hepsini kucaklamak, dinlemek için acilen büyük bir toplantı şart..Herşey ortaya dökülecek, konuşulacak, hatalar, eksiklikler giderilecek.

KUZKA bölgenin valileri, belediye başkanlarını, turizmcileri, üniversiteleri, İl Kültür Turizm Müdürlerini, turizm derneklerini, ticaret ve sanayi odası başkanlarını davet ederek güçbirliği isteğini göstermeli ve tüm kurum ve kuruluşları kucaklamalı, herkesi dinlemelidir..

BAKALIM BAKA NELER YAPMIŞ..¿
KUZKA’nın turizm projelerini desteklemediği şikayeti Sinop kanalıyla ortaya çıkınca; ben de BAtı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 2011 Mali Destek programına kaç turizm projesi sunulduğunu ve kaçının kabul edildiğini açıklamak isterim:

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 2011 Mali Destek Programı değerlendirmesinde Antalya, Burdur ve Isparta’dan başvuran toplam 300 projeden toplam 82 projeyi başarılı buldu ve kabul etti.

‘Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi’ne 78 proje başvurusu yapıldı. Kar amacı güden 6 ve kar amacı gütmeyen 22 olmak üzere 28 proje başarılı bulundu. Antalya’dan 4 KOBİ ve 13 kamu, Burdur’dan 1 KOBİ ve 5 kamu, Isparta’dan 1 KOBİ ve 4 kamu projeleri şeklinde dağılımı yapıldı.

Arge ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi alt başlığına 150 proje başvurusu oldu. toplam 27 proje başarılı bulundu. Tarıma Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi’ne 77 proje başvurusu yapıldı..27 proje başarılı bulundu.

ŞİMDİ SİNOP’TA KUZKA İLE BİRLİK BERABERLİK ZAMANI….

 

2012-06-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL