Güncel

DEV AKVARYUM YAZ SONUNDA AÇILACAK..

DEV AKVARYUM YAZ SONUNDA AÇILACAK..

Antalya’nın yeni cazibe merkezi Dev Akvaryum’un inşaatı yüzde 90 tamamlandı.. 85 bin TL bütçeli akvaryumun balıkları ay sonunda geliyor, açılış sezon sonunda..İşte ayrıntılar…

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Kasım 2011 tarihinde Arapsuyu Olbia Kanyonu’nda temeli atılan Dev Akvaryum’un kaba inşaatı yüzde 90 oranında tamamlandı. Yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan Dev Akvaryum’un dekorasyon ve çevre düzenleme işlemleri devam ediyor. İnşaat çalışmasının hızla devam ettiğini belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, dünyanın en önemli akvaryumları arasında yer alacak Dev Akvaryum’un, Antalya’nın yeni cazibe merkezi olacağını söyledi. Başkan Akaydın, Dev Akvaryum’un, Antalya turizmine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

BALIKLAR AY SONUNDA GELİYOR
Projede yer alan Avrupa’nın en büyük 2’nci akvaryum tankı ile Avrupa’nın en uzun akvaryum tünelinin yapımı tamamlandı. Akvaryum tanklarına Haziran ayı ortalarından itibaren denizden su alınacak. Döşenen boru sistemiyle denizin 300 metre açığından pompalarla tanklara 5 milyon litre su basılacak. Singapur’dan getirilecek deniz canlıları ve balıklar da Haziran ayı sonuna doğru akvaryuma konulacak.

DEKORLAR ÜNLÜ HEYKELTRAŞTAN
Akvaryumun sualtı dekorasyonunu dünyaca ünlü İtalyan heykeltıraş Benedetti yapıyor. Benedetti’nin Güney Afrika’da ürettiği dekorlar Antalya’ya geldi ve akvaryuma monte edilmeye başlandı. Özellikle gerçek boyutlarda yapılan pervaneli uçak modelinin ziyaretçilerin ilgisini çekmesi bekleniyor. 85 milyon TL’ye mal olacak tesisin, bu yaz sezonunda açılması hedefleniyor.

ANTALYA’NIN SİMGESİ OLACAK
Kompleks turizm başkenti Antalya’nın simgelerinden biri haline gelecek. Dev Akvaryum Projesi, 12 bin metrekare kapalı alanda tasarlandı. Akvaryumda binlerce tür, on binlerce balık ve sualtı canlısı bulunacak. Dünyanın en berrak suyuna sahip ve en farklı balık çeşitliliğine sahip akvaryumu olacak. Ziyaretçileri adeta sualtının sihirli dünyasında keşfe çıkaracak Dev Akvaryum’da; dünya denizleri, okyanuslar, Türkiye denizleri, nehirleri, gölleri, zehirli türler ve denizanaları gibi 36 farklı temada akvaryum tankı bulunacak. Akvaryumda balık dokunma havuzları, dalgıçlık okulu, restoran, fastfood, kafeler, 5D sinema salonu, bin metrekarelik özel sualtı dünyası konseptli çocuk oyun ve eğlence alanı, paintball ve sergi alanları da yer alacak.

BALIKLARLA YÜZÜLEBİLECEK
360 derece panoramik akvaryum bölümü dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyacak. Proje kapsamında 800 metrekare yüzeyli Maldiv Adaları’nı öykülendiren gölet olacak. Bunun içinde vatoz köpek balıkları gibi deniz canlıları bulunacak. İnsanlar, burada şnorkel dalış yapabilecek. Dev Akvaryum’da bir başka sürpriz daha var. 1500 metrekarelik kapalı alanda, içerisinde gerçek kar yağan ve özel ısı dengeleyici kıyafetler giyilerek ziyaret edilebilecek kafe ve restoranların da bulunacağı, ‘Soğuk Dünya’ olacak. İsteyenler, kızağa binerek veya kardan adam yaparak ‘İglo Köyü ve Noel Baba’nın evinin de bulunacağı bu mekanda vakit geçirebilecek.

 

2012-06-04
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL