Güncel

Sagalassos ve Kibyra Antik Kenti’nde kazılar başlıyor..

Sagalassos ve Kibyra Antik Kenti’nde kazılar başlıyor..

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanan kazı programı kapsamında Sagalassos ve Kibyra Antik kenti’nde kazılara start verildi..

Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; bölgede yapılan kazı çalışmalarının özetini ve 2012 yılı kazı programını turizmhaberleri.com ile paylaştı..

İşte bölgenin en önemli antik kentleri ile ilgili detaylar:

MEHMET TANIR
BURDUR KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜ

Burdur’da iki önemli antik kentte kazı çalışma hazırlıkları yapıldı. Bakanlar Kurulu Kararlı kazılara başlıyoruz. İki kazı programı ve çalışma ekibi listesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce onaylandı. Onay yazıları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze geldi.
Ülkemizde Bakanlığımız kontrolünde 2011 yılında 123 yerli ekip, 43 yabancı ekip tarafından kazı yapılmıştır.

İlimizde, Bakanlar Kurulu kararlı Yabancı kazı olarak Sagalassos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başlıyor… 1989 yılından bu yana süren kazı çalışmaları son olarak 2011 yılı Temmuz – Ağustos ayları arasında gerçekleştirilmişti. Burdur ili, Ağlasun İlçesi Sagalassos Antik Kenti’nde Prof. Dr. Marc WAELKENS Başkanlığında Bakanlığımızın belirlediği üyelerle 2012 yılında kazı çalışmaları yapılması Bakanlığımızca uygun görülmüştür.

2012 yılında yapılacak olan kazıya Bakanlık Temsilcisi olarak Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürlüğü uzmanı M.Tevfik GÖKTÜRK görevlendirilmiştir. Kazı ekibi 188 kişiden oluşmakta olup 144 yabancı 44 tanesi yerlidir. Sagalassos Antik tüm faaliyetleri 30 Haziran- 9 Eylül arasını kapsamakta olup, esas kazı çalışmaları 3 Temmuz-28 Ağustos 2012 tarihleri arasında yapılacaktır. Kazı başkan yardımcılığını Ebru Torun yürütecektir.
Bakanlar Kurulu Kararlı Türk Kazısı olarak Kibyra Kazısı başlıyor. 2006 yılında başlayan kazılar 2011 yılında Aralık aylarına kadar sürmüştü.

Gölhisar ilçesi sınırlarında yer alan Kibyra Antik kenti Yrd. Doç. Şükrü Özüdoğru başkanlığında Kazı başkanlığının belirlediği çalışma üyeleri ile 2012 yılında çalışmaları uygun görülmüştür. Kazıya Ünal Demirer Bakanlık temsilcisi olarak görevlendirilmiştir. 2012 kazıları 1 Mayıs-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından Bakanlığımız adına yürütülen kazı uzun süreli yapılacak olması bir avantaj teşkil etmektedir. Kazı ekibinde 62 kişi yerli 1 yabancı yer almaktadır.

Her iki kazı ve Hacılar Büyük Höyük Kazası Burdur için son derece önemlidir. Ancak biz 25’in üzerinde Antik Kente sahip bir il olarak Kremna Antik kentinde ve diğer antik kentlerde de kazı , Restorasyon yapacak bilimsel ekipler arıyor ve sağlamaya çalışıyoruz. Öncelikli olarak üzerinde çalıştığımız antik kent Kremna ‘’Uçurum’’dur. Burada bu yıl üç işçi İş-Kur Projesi kapsamında Valiliğimizin uygun görmesiyle yoğun bir şekilde çevre, ot vb. temizliği için çalışmaktadır.

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu 35 maddesi araştırma, sondaj ve kazı yapma hakkının Kültür ve Turizm Bakanlığına ait olduğu ve kazı izinleri hususunu düzenlemiştir. 35. Maddede:

‘’Araştırma, sondaj ve kazı izni:
Madde 35 – Bu kanun hükümlerine tabi, taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını meydana çıkarmak üzere, araştırma, sondaj ve kazı yapma hakkı, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına aittir.
Bilimsel ve mali yeterliği Kültür ve Turizm Bakanlığınca takdir ve kabul olunan Türk ve yabancı heyet ve kurumlara araştırma izni, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından; sondaj ve kazı yapma izni Kültür ve Turizm Bakanlığının teklifi üzerine, Bakanlar Kurulu kararı ile verilir, Kültür ve Turizm Bakanlığı elemanları veya bu Bakanlıkça görevlendirilecek Türk bilim adamları tarafından yapılacak araştırma, sondaj ve kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığının iznine bağlıdır. Askeri yasak bölgelerde yapılacak araştırma, sondaj ve kazı için gerekli ruhsatname, Genelkurmay Başkanlığının iznini müteakip, sözü geçen heyet ve kurumların göstereceği uzmanlar adına düzenlenir. Kültür ve Turizm Bakanlığınca haklı görülebilecek sebep olmadıkça heyet ve kurumlar ruhsatnamedeki üyelerini değiştiremezler.

Su altında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgeler, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca tespit edilir ve Bakanlar Kurulu kararı ile yayımlanır. Bu bölgelerde, sportif amaçlı dalış yapmak yasaktır, ikinci fıkra hükümlerine göre izin almak şartıyla araştırma ve kazı yapılabilir.’’ Denmiştir.

 

2012-06-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL