Güncel

Airbnb Türkiye’de rekor büyüme gösteriyor..

Airbnb Türkiye’de rekor büyüme gösteriyor..

Son üç ayda Türkiye’de Airbnb üzerinden, yurtdışı rezervasyonları yüzde 60 arttığı bildirildi. İşte airbnb’nin Türkiye rakamları ve dünya grafikleri..

Dünya genelinde binlerce eşsiz konaklama seçeneklerini listeleme, keşfetme ve kiralama fırsatı sağlayan sektör lideri Airbnb, toplam 10 milyon gece konaklama sayısına ulaştıklarını duyurmalarının hemen ardından Türkiye’de de rekor düzeyde bir büyüme gösterdiklerini açıkladı.

Türkiye Airbnb için Avrupa’da en hızlı büyüyen pazarlardan biri olarak öne çıkıyor. Son üç ayda, Türkiye’de gerçekleşen rezervasyonlar iki katının üzerine çıktı. Türkiye’de kiralanabilecek dairelerin oranı yüzde 20’nin üzerine çıkarken, ev sahiplerinin oranı ise yüzde 25 oranında arttı. Bugüne kadar Türkiye’de Airbnb üzerinden kiralanan gecelerin sayısı ise 60.000’nin üzerinde.

Dünya genelinde seyahat edenlere eşi benzeri olmayan deneyimler sunan Airbnb, aynı zamanda insanların boş alanlarını milyonların bulunduğu bir topluluğa sunarak kazanç sağlamalarına olanak sağlıyor. Site, Türkiye’deki insanların Türk misapirverliğini göstermelerinin yanı sıra ülkenin turizm sektörüne katkı sağlamalarına da olanak sağlıyor. Kurulduğu 2008 yılından bu yana Türkiye’deki ev sahipleri site sayesinde toplam 4 milyonun üzerinde kazanç sağladı. Türkiye’deki ev sahiplerinin artışı bir yana, Türkiye’deki seyahat sevenlerin de site üzerinden yaptıkları uluslararası kiralamalar iki katının üzerine çıktı.

Airbnb Kurucu Ortağı ve CTO’su Nathan Blecharczyk, Airbnb’in dünya genelindeki insanları eşi benzeri olmayan bir şekilde bir araya getirdiğini belirterek “Türkiye’deki topluluğumuzun büyümesinde büyük bir potansiyel görüyoruz ve ülke genelinde “paylaşım ekonomisinin” faydalarını insanlara sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Airbnb dünya çapında hızla büyüyor. Geçtiğimiz yıla kadar San Francisco’da olmak üzere bir ofisi bulunan ve 2 milyon gece konaklama rakamına ulaşan şirket, 2012 yılının kış aylarında 5 milyon geceye ulaştı. Bugün, 5 milyon gece dönüm noktasına ulaştıktan yalnızca 5 ay sonra Airbnb 10 milyon gece konaklama sayısına ulaşarak global pazardaki lider konumunu güçlendirdi. Bugün dünya geneline, her iki saniyede bir Airbnb’de listelenmiş ev, daire, villa, tekne, çadır, şato, iglo, tren, deniz feneri seçeneklerinden biri kiralanıyor.

Airbnb ile ilgili bazı dikkat çekici veriler şöyle:

· Airbnb bugün dünya çapında 200.000’in üzerinde aktif, kiralanabilir alan sunuyor.

· Airbnb’nin Türkiye toplam konaklama kapasitesi ise bugün 7,000’nin üzerinde

· Airbnb 25.000 şehirde ve 192 ülkede eşsiz seyahat deneyimleri sunuyor

· Bugüne kadar Türkiye’de 60.000 gecenin üzerinde konaklama gerçekleşti

· Sürekli artan global talebe cevaben Airbnb Ocak 2012’de Londra, Paris, Barselona, Milan, Kopenhag ve Moskova’da ofis açtı ve bugün yalnızca Avrupa’da 95.000’nin üzerinde konaklama seçeneği sunuyor

· Airbnb Güney Amerika merkezini ise Nisan ayında Sao Paulo’da açtı ve Orta ile Güney Amerika’da 20.000’nin üzerinde konaklama seçeneği sunuyor

Airbnb’nin 10 milyon geceye ulaşmasına ilişkin infogaphic’e http://www.airbnb.com/10-million adresinden ulaşılabilir

Airbnb son hız büyümeye devam ediyor:

· 2008 yılında Airbnb üzerinden gerçekleşen seyahat rezervasyonu günde bir taneydi

· 2009 yılında Airbnb üzerinden gerçekleşen seyahat rezervasyonu 5 dakikada bir taneydi

· 2010 yılında Airbnb üzerinden gerçekleşen seyahat rezervasyonu dakikada bir taneydi

· 2011 yılında Airbnb üzerinden gerçekleşen seyahat rezervasyonu her 10 saniyede bir taneydi

· Bugün, 2012’de Airbnb üzerinden gerçekleşen seyahat rezervasyonu her iki saniyede bir

Airbnb’de yer alan ilginç konaklama seçeneklerinin görsellerine http://ge.tt/3KtRThI adresinden ulaşılabilir.

Airbnb hakkında:

Ağustos 2008’de San Francisco, Kaliforniya merkezli kurulan Airbnb, dünya çapında binlerce eşsiz konaklama seçeneğini online olarak veya akıllı telefonlar üzerinden listeleme, keşfetme ve kiralama olanağı sunan sektör lideri bir pazaryeri. İster bir geceliğine bir apartman dairesi veya bir haftalığına bir şato ister bir aylığına villa olsun, Airbnb insanlara 25.000’den fazla şehirde ve 192 ülkede farklı fiyat seçenekleriyle eşsiz seyehat deneyimleri sunuyor. Birinci sınıf müşteri hizmetleri ve büyüyen kullanıcı topluluğu ile Airbnb, insanların boş alanlarını milyonların bulunduğu bir topluluğa sunarak kazanç sağlamalarına olanak sağlıyor.

 

2012-07-03
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL