Güncel

SAĞLIK TURİZMİNDE ANKARA MODELİ HAZIRLANIYOR..!

SAĞLIK TURİZMİNDE ANKARA MODELİ HAZIRLANIYOR..!

Değerli Yazarımız Hüsnü Gümüş; bilgi birikimi ve deneyimleriyle sağlık turizmi gündemine ışık tutmaya devam ediyor. İşte Ankara’da üzerinde çalışılan sağlık turizmi Modeli ve önerileri..

HÜSNÜ GÜMÜŞ- turizmhaberleri.com / ANKARA

Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği
Aturjet 2. Başkanı

ANKARA SAĞLIK MODELİ
Ankara’da Sağlık konusunda bir model oluşturmaya çalışanların doğru yolda olduklarına inanıyorum. Türkiye’nin dünyaya sunacağı sağlık modeli şimdiye kadar örnek alınmamış; ancak çevrede gelişmekte olan (KKTC gibi) öncü olacak bir yapıda olmalıdır. Bu da, şu ülkeden önce ya da sonra değerlendirilmesi yapılmadan özgün bir Sistem Yaklaşımı ile ortaya konabilecektir.
ATO Başkanı Sayın Salih BEZCİ’nin yaptığı çağrının devamının çalışmalara yansımasını öneren ATİD Başkanı Sayın Seçim AYDIN’ın mutlaka okunması gereken sistem yaklaşımı ağırlıklı çağrısını (www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20930775.asp) üzerinde durulması, zamanın iyi kullanılması açısından yerinde bir öneri olarak değerlendiriyorum.

ATO Başkanı Sayın Salih BEZCİ’nin Ankara’da Sağlık konusundaki açıklamasından sonuçlar çıkaracak bir proje ve eylem planı üretilmesi gereğini, ATO Meclisi’nin bir üyesi ve STK Başkanı olarak ortaya koyan yaklaşımına da, dikkatleri toplamak istiyorum.

Burada Sayın AYDIN’a rahatsızlığım sırasında gösterdiği ilgi ve dostluk nedeniyle teşekkürlerimi bir kez daha iletme fırsatını da bulduğum için mutluyum.

Türkiye’de Sağlığı ve Turizmi, daha doğrusu konuklarımızın yaşayabilecekleri sorunları zamana uygun, güvenilir ve anılacak bir niteliğe kovuşturmak açısından başlatılan faaliyetlere başında beri katılan bir kişi olarak izlenimlerimi yazmak istiyorum. Bu birikimi hekim yapısı yanında hastane hizmetlerinin geldiği seviyede memnuniyet verici ve örnek teşkil edici yapısına katkıda bulunacak bir modelin altyapısı olarak kabul ediyorum.

Değerli Hocamız Prof. Dr. Güler GÜRSU’nun Turist Sağlığı Derneği bünyesinde başlattığı otuz yıla yaklaşan bir geçmişin içinde olan bir kişi olarak bugünkü aşamaya kadar bütün gelişmeleri hatırlıyorum.

Ankara’da yüz günü aşan tedavim nedeniyle de kentimizdeki birikimi ve değerleri yaşayarak izlemek fırsatını da buldum.
Prof. Dr. Mehmet BEYAZOVA’nın dikkatinden kaçmayan ayrıntıda acil müdahale ile sağlığımı yeniden kazandıran Dr. Hasan Uğur ÇAĞLAR hem cerrah, hem dost bir hekim olarak şükranlarımızda yerini hep koruyor. Bir kez tanıdığınızda Kendisi ve ekibi bilimsel becerileri kadar en ufak detaylarda bile her zaman yanınızda olan dostlarınız oluyorlar. Temeli tam dostluğun kazanılmasına dayanan bu anlayışta sıhhat verdiği tüm kişiler gibi aramamız onu da bizi de mutlu ediyor.

Tıbbın kabul görmüş en temel prensiplerinden olan Hekim Seçme Hakkı’nın bana tanıdığı, sağladığı imkanları kullanabildiğimi ifade etmeliyim. Netice olarak, hastaların hekim ve sağlık kurumunu seçme haklarının kağıt üstünde kalmadığı bir ortamı tanımlayabildiğim için, mutluyum.

Bayındır Söğütözü Hematoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Uğur URAL, Doç.Dr. Ahmet IFRAN ve ekibi sizi her şeyden önce bir dost olarak gören, tedavinin başarısını baştan güvence altına alan, her zaman yanınızda olan kişiler. ONKO Kliniğin kurucusu Prof. Dr. Önder BERK ve Prof. Dr. Müge AKMANSU Ankara’da tanıdığım ve meslektaşlarını ve tıp ilmini en iyi temsil eden uzman hekimlerimiz. Dostça yaklaşımları İle bizlere şifa dağıtıyorlar.

Bu güzellikler Ankara Medicana Hastanesi, Bayındır Söğütözü ve ONKO’nun yardımınıza şefkatle koşan hemşireleri, banko görevlileri ve tüm çalışanları ile bir bütün; birleşince de Ankara için ümitlerimiz de artıyor.Teşekkür ve şükranlarımız hep onlarla olacak.

Bu ortamda bu güzel kadrolardan verebildiğimiz örneklerden cesaret alarak Ankara’da Sağlıkta Sistem fikrinin geliştirilmesi üzerinde duruyorum.

Ankara modelinin en önemli özelliği dernekler, birlikler, platformlar adı ile dağılan ve neredeyse her hafta bir konferans ve etkinliğin yapıldığı yapının toparlanması olacak. Yurt içinde ve dışında kendini aşamayan, sonuçları kamuoyu ve hatta sağlık kuruluşlarına raporlar, veriler, prensipler halinde aktarılmayan bir süreçte uluslararası alandan da pay elde edilmesi pek mümkün görünmüyor.

Kaliteden ziyade saymaya önem veren bir yapılanmanın özel bir hizmet alanı olan sağlık konusunda ön planda görülmesi beklenen gelişmeleri engelliyor; piyasada farklı değerlendirmelere yol açıyor.

ATO bu çağrıya uyar rol model olma yolunda imkanları toplayabilirse Ankara ve gelecekte Türkiye modeli dünya çapında ileri sürebileceğimiz bir uygulamanın başlangıcı olabilir. Ankara’da Tıp, Hukuk ve diğer imkanlar alanındaki birikimin sonuç odaklı yönlendirilmesi tüm insanlığa sağlık sunarken sonuçlarından da maddi ve manevi değerler oluşturmayı mümkün kılabilir.

Toplam kaliteyi yükseltmek için sağlık kuruluşları (Kamu ve Özel) arasındaki hizmet farkını azaltacak önlemlere ihtiyacımız var. Devlet, Özel, Vakıf gibi yapılanmaların hizmetlere olumsuz yansımaması önemli. Uluslararası alanda çalışmaya hazırlanan sağlık sektöründe tıbbi yanlış (mal practis) olarak nitelenebilecek uygulamalara asgariye indirilmesi ve karşı hataların neden olduğu masrafların ödenmesine ilişkin güvence sistemini dikkate alan bir yaklaşım üzerinde durulmalıdır.
Bu deneyimlerden çıkacak çözüm önerilerini toplam kalite ve toplumsal faydayı maksimize eden, uluslararası özel fayda-maliyet noktalarında da önlemler geliştirilmesi uluslararası piyasaya açılmaya çalışan bir sistemin oluşması ve sistem içerisinde yer almaması gereken hataların saptanacağı bir model olarak değerlendiriyorum.

Bu el birliği ile yapılması gereken bir çalışmadır. Önerim olayların ve sağlık konusunun kuruluş bazlı değil sistem bazlı bir oluşum olarak ele alınması; uluslararası değerlere ulaşılabilmesidir.
ATO Sayın Başkanının başlattığı girişim ve ATİD başkanı Seçim AYDIN’ın Ankara’da sağlık turizmi modeli oluşturmak için verdiği destek bir girişim olarak ele alınmalı ve devam ettirilmeli; bu model dünyadaki herhangi bir model yerine uluslararası hakları ve Türkiye’de dünyayla uyumlu kuralların iyi değerlendirildiği özgün bir Sağlık Modeli olmalıdır.

TAVSİYE LİNKLER
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp?ID=23258
www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20930775.asp

 

2012-07-19
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL