Güncel

KRAL ŞUPPİLULİUMA HEYKELİ 3 BİN YIL SONRA HATAY’DA BULUNDU…

KRAL ŞUPPİLULİUMA HEYKELİ 3 BİN YIL SONRA HATAY’DA BULUNDU…

HATAY’da bulunan 3 bin yıllık heykel dikkatleri bölgeye çekti.. İşte Tell Tayinat höyüğünde ortaya çıkarılan kral heykeli ile ilgili Bakan Günay’dan önemli açıklamalar….

Reyhanlı İlçesine bağlı Demirköprü Köyü yakınlarında bulunan Tell Tayinat Höyüğü’nde ortaya çıkarılan kral heykelinin tanıtımını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı.

Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığında yapılan kazı çalışmasında ortaya çıkarılan eserin tanıtımı amacıyla Hatay Arkeoloji Müzesi’nde gerçekleşen törene, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Prof. Dr. Timothy Harrison da katıldı.

1,5 metre yüksekliğinde ve 2 ton ağırlığında bulunan heykelin gözleri siyah beyaz taştalardan ayrıca yapılıp göz çukurlarına monte edilmiş. Uzmanlar, 3000 yıllık heykelin dünyada bir benzerinin bulunmadığını açıkladılar…

Kral Suppiluliuma heykeli….
Bakan Günay burada yaptığı konuşmada, ‘Hiç bu kadar gösterişli kral heykeli görmedim. Prof. Dr. Harrison başkanlığındaki ekip 2004 yılından bu yana Tell Tayinat Höyüğü’nde kazılar yapıyorlar. Bölgede çalışan ekibe ülkem adına, dünya ve arkeoloji bilimi ve tarihi adına teşekkür ediyorum.’dedi.

Ekibin, geçtiğimiz Haziran ayında çok önemli ve Anadolulu figürler bulduklarını belirten Günay şunları söyledi:

‘Bir tanesinin, bir kral heykelinin üst kısmı olduğu anlaşılıyor. Sakallı, bukleli saçlı, kollarında özel bir takım bileklikler var. Bir elinde mızrak, bir elinde başak tutarak hem savaşmayı hem üretmeyi kendi halkı için şiar edindiği simgeleniyor. Arka kısmında yazı var. Hemen yanında da bir kanatlı boğa ve aslan heykeli var. Bunlar milattan 1000 yıl önceye kadar tarihleniyor. Yani günümüzden 3 bin yıl önceye kadar gidiyor. Bu bölgede Geç Hitit döneminin önemli anıtsal eserleri olduğu bu buluntulardan da anlaşılıyor. Zaten önceki yıllarda da benzer bazı buluntular ortaya çıkarılmıştı. Anadolu’da her yıl çeşitli eserler buluyoruz biz. Ama bu oldukça Anadolulu bir eser. Çok farklı, bölgeyi simgeleyen Anadolulu önemli bir heykel.’diye konuştu.

Heykelin alt yarısının ne yazık ki şu anda bulunamadığını, tahrip olduğunu da kaydeden Bakan Günay, ‘Ancak, üst yarısı bileklerden yukarısı sapasağlam vaziyette. Antakya Arkeoloji Müzesi uzunca bir zamandır heykeli rehabilite etmeye çalışıyor. Yakında teşhire çıkacak ama bizim asıl hayalimiz bu eseri bir yıl kadar bir süre içinde yeni Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilemektir.’ dedi.

Bakan Günay, ‘Ben şimdiye kadar hiçbir müzemizde, yurt içinde ve yurt dışında bu kadar kendini ifade eden bir kral heykel görmedim.’dedi.

Günay, tarih, kültür, arkeoloji ve turizmin toplumları kaynaştıran etkinlikler olduğunu, 47 kişilik kazı ekibinde çok farklı ülkelerden uzmanların yer aldığını ifade ederek, ‘İnsanlığın geleceğini aydınlatmak için ortak bir çaba sarf ediyoruz. Bu çabanın berekete dönüşmesinin tek şartı var o da; Atatürk’ün söylediği gibi ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış.’dedi.

 

2012-07-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL