Güncel

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA..

AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ YAYINDA..

Prof.Dr Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Aylık Akademik Turizm Haber Bülteni Eylül sayısı yayınladı…

Yıl: 13, Sayı: 9, Eylül 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

HABERLER
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi için öğretim üyesi ilanı..
Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne bağlı Turist Rehberliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinde istihdam edilmek üzere Doçent ve Profesör kadrolarına öğretim üyesi alınıyor. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde istihdam edilecek profesör kadrosu için, adayın Doçentliğini Gıda Bilimleri ve Mühendisliği veya Beslenme ve Diyetetik veya Yakınçağ Tarihi veya Yeniçağ Tarihi alanlarından, Turizm Rehberliği Bölümü’ne alınacak profesör kadrosuna başvurabilmek için ise adayın Doçentliğini Sanat Tarihi alanından almış olması koşulları aranıyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde istihdam edilecek doçent kadrosuna başvurabilmek için ise adayın Doçentliğini Gıda Bilimleri ve Mühendisliği veya Beslenme ve Diyetetik veya turizm alanından almış olması koşulu aranıyor.
Türkiye turizminin tarihi yazılıyor..
Cumhuriyet döneminin turizm tarihi yazılıyor. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın başkanlığında 22 kişiden oluşan bir çalışma grubu Türkiye’nin turizm tarihini yazmak üzere çalışmalara başladı. Tarih Vakfı’nın akademik danışmanlığında ve Ekin Grubu’nun teknik desteğinde gerçekleştirilecek araştırma ile Cumhuriyet Dönemi’nin turizm tarihinin hazırlanacağı açıklandı.
Cumhuriyet döneminin turizm tarihinin hazırlanması ile ilgili olarak yürütülen çalışmalar sonrasında her biri alanında uzman ve deneyimli turizmcilerden oluşan bir Danışma Kurulu oluşturuldu. Başkanlığını Eski Turizm Bakanı ve TÜRSAB Eski Başkanı Bahattin YÜCEL’in yapacağı Danışma Kurulu’nda; Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Halim BULUTOĞLU, Resort Dergisi ve www.turizmgazetesi.com Genel Yayın Yönetmeni Fehmi KÖFTEOĞLU, Antalya Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin ŞEN, Antalya Tanıtma A. Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf ÖRNEK, Türk Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal BAYTAŞ, VİSİTUR Seyahat Ticaret A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB Eski Başkanı Talha ÇAMAŞ, Eski Turban Turizm A. Ş. Genel Müdürü Dr. Mehmet ÖZDEMİR, turizmci ve eğitimci Avni AKER ile Turizm Bakanlığı eski çalışanlarından Sefa GÜRMAN yer alıyor. Arşiv incelemesi ve sözlü tarih çalışması yöntemiyle yürütülecek araştırma sonucunda Cumhuriyet Dönemi’nin gizli kalmış ve unutulmaya yüz tutan turizmle ilgili gelişmelerin, öncü ve örnek kişilerin, kurumların ve olayların gün ışığına çıkarılması planlanıyor. Araştırma kapsamında Danışma Kurulu’nda belirlenecek 300’e yakın kişi ile sözlü tarih çalışması yürütülecek. Bu kapsamda projede görev yapacak 22 araştırmacıya Tarih Vakfı’nca 19-20 Haziran 2012 tarihlerinde uygulamalı Sözlü Tarih Atölyesi eğitimi verildi. Ayrıca, Danışma Kurulu üyeleri ile de toplantılar yapılarak projenin kapsamı üzerinde çalışmalarda yapıldı.

Türkiye Turizm Tarihi Araştırması Danışma Kurulu 03 Eylül’de Eskişehir’de toplanıyor..
Türkiye Turizm Tarihi Araştırması kapsamında oluşturulan Danışma Kurulu’nun üyeleri 03 Eylül 2012 tarihinde Eskişehir’de, Grand Namlı Otel’de bir araya geliyor. Toplantıda Danışma Kurulu üyeleri araştırmanın metodolojisi ve sözlü tarih görüşmesi yapılacak kişilerin seçiminde temel alınacak ilkeleri belirleyecek.

Anatolia: An Internitaonal Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı çıktı..
Taylor and Francis yayıncılık grubu tarafından yayımlanan Anatolia: An International Journal of Tourism and Hospitality Research’in yeni sayısı (volume 23, issue 2, 2012) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dergide, dokuz makalenin yanı sıra araştırma notları, konferans notları, kitap değenlendirmeleri ile etkinlik takvimi de yer alıyor.

Avrasya Üniversitesi’ne bağlı olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu kuruldu..
Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu kurulması; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 13/6/2012 tarihli ve 14835 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 25/6/2012 tarihinde kararlaştırıldı.

Eskişehir’deki işletmelerin kurumsal tarihi yazılıyor..

Eskişehir’in yeme-içme, otelcilik, otobüs işletmeciliği ve seyahat acenteciliği alanlarında uzun zamandır faaliyet göstermiş/göstermekte olan firmalarının kurumsal tarihini hazırlamayı amaçlayan bir çalışma yapılıyor. Anadolu Üniversitesi’nin turizm, otelcilik ve aşçılık programlarında görev yapmakta olan 24 öğretim elemanı tarafından Eskişehir’de 1927-1978 yılları arasında kurulmuş 11 işletmeyi içeren bir sözlü tarih çalışması gerçekleştiriliyor. Eskişehir’in yeme-içme, otelcilik, otobüs işletmeciliği ve seyahat acenteciliği alanlarında uzun zamandır faaliyet göstermiş/göstermekte olan firmalarının kurumsal tarihini hazırlamayı amaçlayan bir çalışma yapılıyor. Anadolu Üniversitesi’nin turizm, otelcilik ve aşçılık programlarında görev yapmakta olan 24 öğretim elemanı tarafından Eskişehir’de 1927-1978 yılları arasında kurulmuş 11 işletmeyi içeren bir sözlü tarih çalışması gerçekleştiriliyor. Araştırma kapsamında her firma ilgili/ilişkili (işletme sahibi, yönetici, çalışan, müşteri, komşu esnaf, kanaat önderi, vb.) oluşan yaklaşık 90’a yakın kişi ile sözlü tarih yöntemi ile görüşmeler yapılıyor. Araştırmaya dahil edilen firmalar arasında Büyük Otel, Emek Oteli, Has Termal, Şale Oteli, Trakya Lokantası, Rodop Köftecisi, Pino Hamburger, Tatlıdil Köftecisi, Mazlumlar Muhallebicisi, İsmail Ayaz Otobüs İşletmesi ve Yöre Turizm Seyahat Acentesi bulunuyor. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof. Dr. Nazmi KOZAK’ın başkanlığında yürütülen araştırmanın ekibinde Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Yrd. Doç. Dr. Dilek Acar GÜREL, Yrd. Doç. Dr. E. Ozan AKSÖZ, Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Yrd. Doç. Dr. Oktay EMİR, Dr. Deniz KARAGÖZ, Arş. Gör. Alev Dündar AKÇAY, Arş. Gör. Arzu TURAN, Arş. Gör. Burcu KAYA, Arş. Gör. Ebru ZENCİR, Arş. Gör. Ece DOĞANTAN, Arş. Gör. Emrullah TÖREN, Arş. Gör. Gözde TÜRKTARHAN, Arş. Gör. Mune MOĞOL, Arş. Gör. Onur ÇAKIR, Arş. Gör. Savaş EVREN, Arş. Gör. Taki Can METİN, Öğr. Gör. Aysel YILMAZ, Öğr. Gör. Duygu YETGİN, Öğr. Gör. Dönüş ÇİÇEK, Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR, Uz. Seher GEYİK ve yüksek lisans öğrencisi Selman BAYRAKÇI yer alıyor.

IV. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na başvurular devam ediyor..
2009 yılından bu yana geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dördüncüsüne başvurular devam ediyor. Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi ve Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen yarışmaya bu yıl yerli halk ile turist ilişkisini konu alacak karikatürler kabul edilecek. Son katılım tarihinin 18 Ocak 2013 olduğu yarışmanın sonuçları Nisan 2013’te ilan edilecek.

Atatürk Üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı turizm işletmeciliği ve otelcilik doktora ve yüksek lisans programlarına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor.

Düzce Üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor.

Selçuk Üniversitesi turizm ve otel işletmeciliği alanında doktora ve yüksek lisans öğrencileri alıyor..
Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı turizm otel işletmeciliği ve otelcilik yüksek lisans programına 2012-2013 Öğretim Yılı Güz yarıyılında öğrenciler alınıyor.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi TedQual sertifikası aldı..
Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin “Konaklama İşletmeciliği” ve “Seyahat İşletmeciliği” Programları Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü TedQual denetleme sürecinden başarıyla geçerek Temmuz 2012’den itibaren akredite olmuş ve Turizm Eğitiminde Kalite Belgesini (TedQual) almaya hak kazanmıştır.

Ekin Grubu “Türikye Gezi Parkurları” kitabını yayımladı..
Turizm yayıncılığının köklü kuruluşlarından Ekin Grubu, Türkiye Gezi Parkurları kitapçığını yayımladı. Kitap, bayram tatili öncesi tatilci ve gezginlere önemli ipuçları sunuyor. Ekin Grubu, Türkiye Gezi Rehberi’nin ardından yeni bir rehberin yayınına başladı. Gezi ve turizm yayıncılığında 30 yıla yaklaşan deneyime sahip Ekin Grubu, grubun kurucusu ve yöneticisi Halim Bulutoğlu’nun kaleminden 324 sayfada Türkiye’nin dört bir yanından gezi güzergâhlarını “Türkiye Gezi Parkurları”nda topladı. Kitapta, haftalık ya da 15 günlük Anadolu turları için 1000’e yakın gezi parkuru yer alıyor. Her bir parkur içinde, ayrılan zamana göre uzatmak ve kısaltmak için gerekli seçenekler de var . Kitap, tatilciler ve gezginlere 3 saati de 3 günü de dolduracak farklı seçenekler sunuyor. “Türkiye Gezi Parkurları” tüm kitapçılardan ve www.turizmyayinlari.net adresinden edinilebiliyor.

Prof. Dr. Mehmet Oluç Bildiri Ödülleri
Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği tarafından 17. Ulusal Pazarlama Kongresi’nde sunulacak bildiriler arasında üç çalışmaya ödül veriliyor. Prof. Dr. Mehmet Oluç’un adını yaşatmak amacıyla Kongre’de sunulan tebliğler arasından Mehmet Oluç Ödül Yönergesi’ne göre belirlenecek ilk üç bildiriye ödül verileceği bildirildi.

VIII. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi “Kültürel Miras” konusuna ayrıldı..
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Valiliği desteği ile 24-27 Ekim 2013 tarihlerinde Eskişehir’de i VIII. Uluslararası Türk Kültürü Kongresi düzenleniyor. Atatürk Kültür Merkezince dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü Kongrelerinden sekizincisi, “kültürel miras” konusuna ayrılmıştır. Kongre, “2013 Türk Dünyası” ve “Somut Olmayan Kültürel Miras” başkenti ilan edilen Eskişehir’de yapılıyor.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bolum sorumlusu: Hatice GUCLU)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Fatma Özlem GÜZEL
Deneyim Tabanlı Pazarlama Faaliyetlerinin İşletme Performansı Üzerindeki Etkisi: Muğla Bölgesinde Konaklama İşletmeleri Üzerine Bir Uygulama
Doktora Tezi
Isparta: Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Nurhan PAPATYA
Kabul Tarihi: Mayıs 2012

Kadriye DELİCE
Kongre Turizmi ve Türkiye`deki Toplantılarda Katılımcı Algılarının İncelenmesi; Antalya Yöresinde Bir Uygulama
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Akın AKSU
Kabul Tarihi: Haziran 2012

Sebahattin Emre DİLEK
Turizm İşletmelerinde Yeşil Pazarlama Uygulamaları: Bir Alan Araştırması
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Lütfi ATAY
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Erinç TOZLU
Turizm Destinasyonlarında Engellilere Yönelik Ürünlerin Belirlenmesi
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Lütfi ATAY
Kabul Tarihi: Şubat 2012

Göksu DEMİREL
Örgütsel Adalet Algısının İş Bırakma Eğilimi Üzerine Etkisi: Antalya ili 4 ve 5 Yıldızlı Otel İşletmeleri Üzerine Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Şule AYDIN TÜKELTÜRK
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Murat BALCI
Turizm İşletmelerinde Mentorluk ve Koçluk Uygulamaları: Otel İşletmeleri Üzerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Şule AYDIN TÜKELTÜRK
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Nahide Övgü DEMİRAL
Bölgesel Kalkınmada Turizm Rolü: Bozcaada Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ferah ÖZKÖK
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Serap TAŞKIN
Turizm İşletmelerinde Gizli Müşteri Uygulamaları ve Yönetimi: Otel İşletmeleri Üzerinde Bir Araştırma
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Şule AYDIN TÜKELTÜRK
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Sevde Burcu YURDAKUL
Sinop İlinde Kültürel Çekicilikler ve Turizm Amaçlı Kullanım Olanakları
Yüksek Lisans Tezi
Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa BOZ
Kabul Tarihi: Temmuz 2012

Fatih GÜNAY
Tezin Adı: Afyonkarahisar’ın Rekreasyon Alanları ve Faaliyetlerinin Turizm Talebine ve Konaklama Süresine Etkisi
Yüksek Lisans Tezi
Afyonkarahisar: Afyon Kocatepe Üniversitesi
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa SANDIKCI
Kabul Tarihi: Ağustos 2012

GÖREVE / UNVANA ATANMA
Gazi Üniversitesi, Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine Prof. Dr. Kurban ÜNLÜÖNEN atandı.

BİZE ULAŞAN YAYINLAR
Bu bölümde, Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’ne ulaşan turizmle ilgili/ilişkili yayınlar yer almaktadır.

Yerlileşen “Yabancı”lar (Güney Ege Bölgesinde Göç, Yurttaşlık ve Kimliğin Dönüşümü)
Birinci Baskı, Temmuz 2012
Prof. Dr. Muammer TUNA, Çağlar ÖZBEK
Ankara: Detay Yayıncılık
13,5 x 19,5 cm., 200 sayfa
İSBN 78-605-5437-98-5
Fiyat 12.50 TL

 

2012-08-15
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL