Güncel

REHBERLER KENDİ BAŞINA DENETİM YAPAMAZ !

REHBERLER KENDİ BAŞINA DENETİM YAPAMAZ !

Kültür ve Turizm Bakanlığı 6326 Sayılı Kanuna dayanarak meslek odalarının rehber denetimleri yapmasına müdahale etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 6326 Sayılı Kanuna dayanarak meslek odalarının rehber denetimleri yapmasına müdahale etti. Bakanlık acenteler ve rehberlerden gelen şikayetler üzerine yönetmelik çıkıncaya kadar yapılacak rehber denetimlerinin odaların ortak kararıyla olması gerektiğini bildirdi. Bakanlığın yayınladığı genelge ile seyahat acenteleri rahatlarken rehber odalarına ateş düştü.Herkes ARO’yu suçlamaya başladı.

Buna göre Antalya Rehberler Odası-ARO’nun kendi başına yaptığı denetimler bakanlıkça “yasadışı” sayıldı. Ayrıca denetimlere kolluk kuvvetlerinin katılmasına izin verilmedi.

Geçen hafta ARO’nun Antalya’da yaptığı denetime TÜRSAB tarafından yapılan itiraz üzerine kolluk kuvvetleri de geri çekildi.
TurkiyeTurizm.com tarafından yapılan denetimlerin “yasadışı” olduğu şeklindeki haberi Kültür ve Turizm Bakanlığı genelge ile doğrulamış oldu.

ARO BAŞKANI DENETİMLER İÇİN NE DEMİŞTİ¿
Antalya Rehberler Odası Başkanı Hasan Uysal “Rehberlere Önemli Duyuru” başlıklı yayınladığı yazıda “Son günlerde sanal ortamda sıkça dile getirilen sorular hakkında sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duydum” diyerek rehber denetimleri hakkında “Yasanın bize verdiği yetkiye dayanarak denetimlere başlanılmıştır” demişti:
Uysal yazıda açıklamasına şöyle devam etti: “Başta acente-rehber eksik belge ve usulsüzlükleri tespit edilmekte ve uyarılarda bulunulmaktadır. Önümüzdeki haftadan itibaren eşzamanlı farklı bölgelerde denetimleri yoğunlaştırıp, usulsüzlükleri ortadan kaldırmaya çabalayacağız.”
Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı ARO’nun denetimleri üzerine gelen şikâyetleri göz önüne alarak bir genelge ile durdurulmasına karar verdi.

KANUN NE DİYOR¿
Rehberler Meslek Yasası Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı, yasanın emrettiği yönetmeliği yayınlamadığı için meslek odaları-rehberler-acenteler arasında “kaos” meydana geldi.
Kanun yönetmelik yayınlandıktan sonra 7. maddesinin 7. fıkrasında yer alan ”öngörülen her türlü denetim, yönetmelikle belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bakanlık veya meslek kuruluşları tarafından yapılır” şeklindeki maddeye uyulmayarak yasadışı işlem yapılıyordu. Bu durum ise turizm sezonunun ortasında görevini yapmak isteyen rehber ve acenteyi zora sokarak en çok Türk turizmini vurdu.

REHBER ODALARI KARIŞTI, ARO’YA ATEŞ PÜSKÜRDÜLER
Rehberler Meslek Yasası’nın 7’ci maddesindeki “denetimler bakanlık veya meslek kuruluşları tarafından yapılır” şeklindeki madde ile rehber odalarına denetim yetkisi verilmesi rehberler arasında iyimserlik yaratmıştı. Ancak ARO’nun yönetmeliği beklemeden işgüzarlıkla yaptığı denetimler seyahat acentelerinin kulağına karsuyu kaçırarak şikayetlere yol açtı. Şikâyetler üzerine bakanlık apar topar yönetmelik taslağına ek bir madde koyarak meslek odalarının turizmin yoğun olduğu dönemlerde periyodik olarak denetim yapabileceğini belirterek genelge yayınladı. Buna göre odaların tek başına rehber denetimi yapma yetkisi kısıtlanmış oldu.

Bunun üzerine odalar arasında kaos meydana geldi. Duruma kızan rehber odaları ARO’ya ateş püskürerek “Sabırsız davranan ARO rehberlerin işini bozdu, meslek yasası ile elde ettiği gücünün kaybolmasına neden oldu” dediler.

 

2012-08-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL