Güncel

Türkiye’nin üç büyük dağının tırmanış rotaların çıkarıldı

Türkiye’nin üç büyük dağının tırmanış rotaların çıkarıldı

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA),Büyük ve Küçük Ağrı Dağı ile Süphan Dağı’nın rotalarını çıkardı ve GPS koordinatları alındı.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), faaliyet yürüttüğü Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars’ın tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin rotalarının belirleme çalışması kapsamında Büyük ve Küçük Ağrı Dağı ile Süphan Dağı’nın rotalarını çıkardı. Tırmanışları başarıyla gerçekleştiren rota ekibi, üç dağın zirvesinde SERKA bayrağı açtı.

SERKA, faaliyet yürüttüğü illerin sınırları içerisinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal değerlerin rotalarını belirlemeye devam ediyor. Türkiye’nin üç önemli dağı olan 5137 metre yüksekliğindeki Büyük Ağrı ve 3896 metre yüksekliğindeki Küçük Ağrı ile 4058 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’nın rotalarını çıkardı. Yürüyüş Rotaları Uzmanı Ersin Demirel’le birlikte 7 kişiden oluşan SERKA ekibi, ilk gün Ağrı’nın Patnos ilçesi ile Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında bulunan Süphan Dağı’na tırmandı. Adilcevaz’ın Aydınlar Beldesi’ne bağlı Kışkılı Mahallesi’nde kamp kuran ekip, 8 saat süren yürüyüşün ardından 4058 metre yüksekliğindeki Süphan Dağı’nda zirve yaptı. Yürüyüş sırasında dağın rotası çıkarıldı ve GPS koordinatları alındı.

Ekip, ikinci tırmanışını 5137 metre yüksekliğindeki Büyük Ağrı Dağı’na yaptı. Dağın 3350 ile 4200 metresinde iki gün kamp kuran ekip, üçüncü gün 5 saatlik yürüyüşün ardından Büyük Ağrı Dağı’nın zirvesine çıktı. Zirvede SERKA’nın “Biz Buradayız” pankartını açan dağcı grubu, fotoğraf çektirdikten sonra kamp yerine döndü. Grubun son zirvesi 3896 metre yüksekliğindeki Küçük Ağrı Dağı oldu. Bugüne kadar dağcıların çıktığı klasik rota dışında alternatif rota belirleyen SERKA ekibi, saatler süren tırmanışın ardından kum ve çaşaklarla kaplı Küçük Ağrı’nın zirvesine çıktı. Böylece tırmanış rotası programı kapsamında Büyük Ağrı Dağı’nın 38 km, Küçük Ağrı Dağı’nın 18 km, Süphan Dağı’nın 18 Km ve Kösedağ’ın da 8 km’lik tırmanış rotası çıkarıldı.

Öte yandan Iğdır’ın Tuzluca ile Ağrı’nın Doğubayazıt ve Taşlıçay ilçeleri arasında bulunan Balık Göl’ün çevresinde 37 km’lik yürüyüş ve bisiklet rotası belirlendi.

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen proje kapsamında yürüyüş ve tırmanış rotalarının haritalı rehber kitapları ücretsiz olarak yayınlanacak ve GPS koordinatları internetten ücretsiz kullanıma sunulacak.

 

2012-08-20
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL