Güncel

OSMANLI MEZAR TAŞLARI KONFERANSI’NA BÜYÜK İLGİ…

OSMANLI MEZAR TAŞLARI KONFERANSI’NA BÜYÜK İLGİ…

Kuşadası Kültürel Tarihi Mirası Koruma Derneği;“Mezar taşlarını Çözmek“ başlıklı AB projesi kapsamında “ Osmanlı Mezar taşlarında tarih ve sanat“ konulu konferans düzenledi. ÖZEL HABER

turizmhaberleri.com/ ÖZEL
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği öncülüğünde, 26 Eylül 2012 Salı günü saat 14.00-16.00 arası Derici Otel’de gerçekleştirilen “ Osmanlı Mezar taşlarında tarih ve sanat “ konulu konferans; Mezar taşlarının tarihten günümüze aktardığı kültür, sanat, sosyal yaşam gibi bilgilerin araştırılması konusunda farkındalık yarattı.

Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ katıldı.


Ahlat, Tunus, Denizli ve Milas Beçin mezarlıklarında çalışmalarda bulunan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ’ın, slayt ve resimlerle anlattığı konferans seçkin bir davetli topluluğu tarafından ilgi ile izlendi.

10.000 den fazla eski Selçuklu ve Osmanlı Mezar taşlarını okumuş önemli bir Epigraf olan Prof.Dr Pektaş; ayrıca Denizli İlbadı Mezarlığı’nda yaptığı mezar taşları kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.


Konferansın ikinci bölümünde sunum yapan Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut ÖKÇESİZ; Adalızade Mezarlığı’nda yaptıkları çalışmaları izleyicilere anlattı. Kuşadası Belediye Başkanı Esat ALTUNGÜN ile gerçekleştirdikleri görüşmeler ve proje çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgiler veren Dernek Başkanı Ökçesiz; ”Kuşadası Adalızade Mezarlığı Envanter Projesi”nin Ocak 2013’de başlayacağını söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren konferansın sonunda izleyicilerden gelen sorular cevaplandırıldı ve bu tür konferansların daha sık düzenlenmesi konusunda görüşler dile getirildi.

Aynı gün TRT İzmir TV Belgesel kanalında ”Buluşma Noktası Türkiye” isimli sabah programında Canlı yayına katıldıklarını belirten Dernek Başkanı Ökçesiz; ”Mezar Taşlarını çözmek” isimli Ab projesini anlattıklarını, gerek basının gerek siyasetçilerin çalışmalara gösterdikleri ilgiden, yaratılan farkındalıktan dolayı memnun olduklarını ifade etti.


 

2012-09-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL