Güncel

TÜRKİYE’NİN KALBİ HETEX VE SPORTTURKEY FUARI İÇİN ATACAK…

TÜRKİYE’NİN KALBİ HETEX VE SPORTTURKEY FUARI İÇİN ATACAK…

1-3 Kasım 2012 tarihlerinde Antalya Expo Center’da gerçekleşecek Anfaş Hetex ve Sporturkey Fuarı’na bu yıl ilgi çok büyük..140 firmanın katıldığı fuarda ilk kez sağlık ve spor turizmi buluşuyor..NİLGÜN ATAR-ÖZEL

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com / ANTALYA

Dedeman Otel’de düzenlenen geniş katılımlı basın toplantısında konuşan Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, özellikle yurtdışında gerçekleştirilen yoğun tanıtım ziyaretleri nedeniyle bu sene fuara ilginin çok fazla olduğunu açıkladı.140 firmanın katıldığı fuarda 15 bin ziyaretçi hedefleniyor ve 2200 iş görüşmesi yapılacak…

Mısır ve Tunus fuarda yerini alıyor..

Yabancı ülkelerin Sağlık Turizmi Tesislerini Anfaş Hetex de Tanıtacaklarını belirten Çalık; doğal tedavide en iyi adreslerden olan Mısır’ın Turizm Bakanlığı aracılığıyla stand açacağını, hem Türk turistleri ülkelerine çekmeyi hem de sektör profesyonelleri ile buluşmayı hedeflediklerini söyledi. Ayrıca Termal turizmde ön plana çıkan Tunus’ta Hetex’te yerini alıyor.

FUARDA ÖNEMLİ KATILIMCILAR..
3 milyon üyesi bulunan Alman Sağlık Vakfı ( Deuther Medical Wellness Verband ) da fuarın önemli katılımcılarından.. Avrupa Türkiye Sağlık Elemanları Federasyonu ve Avrupa Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri.. Kazakistan Acenteler Birliği ve acente heyeti, Azerbaycan Golf Federasyonu yetkilileri, Azerbaycan acentelerinden Milenium ve Gebele Spor Kulübünün de yönetimini üslenen Gilan Turizm ve 5 acente yetkilisinin fuarı ziyaret edecekleri bildirildi.

SEÇER: SAĞLIK TURİZMİ FARKINDALIĞI ARTTI…
Sağlık turizmi konusunun son yıllarda öne çıktığını, belediyeler, ticaret odaları ve sağlık kuruluşlarının toplantılar düzenlediğini ve yurtdışı fuarlarına katıldığını belirten Anfaş Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer; bu gelişmelerin sevindirici olduğunu söyledi. Hem sağlık hem spor turizmi adına tüm yetkili kamu kuruluşlar, özel sektör, federasyonlar, derneklerin bir araya geleceklerini belirten Seçer; ”fuarın Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Balkanların en önemli organizasyonu olmasını hedefliyoruz. Destek veren Bakanlıklar, federasyonlar, il müdürlüklerine, tesislere, kalkınma ajanslarına çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Bu yıl da otellerin, spor tesisleri ve sağlık kuruluşlarının daha çok ilgili olduğunu belirten Seçer; ”yurdışından çok daha fazla standlı katılım aldık. İşbirliğinde olduğumuz Medikal Turizm Derneği, Türkiye Kaplıcalar Derneği, Masaj ve doğal Terapiler Derneği, Sağlık Turizmi Konseyi gibi kuruluşlar da çok önemli katkılar sağladılar.” şeklinde konuştu.

GÖZLER TURİZMCİLERİ ARADI…
Basın toplantısında turizmcilerin eksikliği yine kendini gösterdi. AKTOB, TUROFED’in temsilcilerini aradı gözler..Toplantıda gündeme getirilen bir diğer konu ise Turizmin başkenti Antalya’ya yakışır bir spor salonu ve bir yüzme havuzunun olmayışı idi.

Toplantıya katılan çeşitli kurum ve kuruluşların yetkilileri ise sağlık ve spor turizmine yönelik görüşlerini dile getirdi. Kısa kısa başlıklar halinde bu görüşleri aktarıyoruz:

FUTBOL TAKIMLARINA TEKNİK ÖLÇÜM…
Spor ve sağlığın yakın ilişkisini vurgulayan Sağlık Bakanlığı Antalya Sağlık Müdürü Dr Adem Bilgin; Antalya’nın spora yatkın iklimine ve İstanbul’dan sonra en çok özel ve kamu hastaneleri ile markalaşan bir il olduğuna dikkat çekti. Antalya’ya kış sezonunda kamp için 1000 civarında futbol takımının geldiğini, bu sporcuların teknik ölçüm, spor analizleri yapmak için Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurma çalışmalarının devam ettiğini belirten Bilgin; ”böylece markamızı güçlendireceğiz. Sporcuların ölçüm analizlerinin yapılması diğer tedavilerinin de Antalya’da yapılması demektir.” dedi.

EN BÜYÜK SORUN TESİSLEŞME….
Antalya Gençlik hizmetleri ve Spor İl Müdürü İzzet Tekeli; “Turizm markasını bir adım daha öne geçmesi için spora ağırlık vermek zorundayız. En büyük sorun tesisleşmedir. Şu an bunu bir çok otel ve sektör karşılamaktadır. Fuarı kurum olarak destekliyoruz.”dedi.

ALTERNATİF TURİZME AĞIRLIK VERDİK…
Antalya Kültür ve Turizm Müdürü İlknur Selçuk Köken; Antalya’nın yıllarca deniz kum güneş üçgeninde turizm yaparken Bakanlığımızın başlattığı strateji çerçevesinde; turizmi 12 aya yayma ve alternatif turizme yöneldiklerini söyledi.. Köken; “Sağlık, golf, spor, kültür turizmi bizim için önemli..Yurtdışı fuarlarında bu temaların tanıtımına ağırlık veriyoruz. Hetex Fuarı’na 170 metrekarelik standla katılıyoruz ve Bakanlığımızın talimatlarıyla yerli yabancı konuklara gala yemeği organize edeceğiz” dedi.

ATSO: BU FUARI ÖNEMSİYORUZ….
Antalya Ticaret ve Sanyi Odası ATSO Başkan Yardımcısı Adnan Vucidi Özen:Uluslararası düzeyde hizmet veren birçok sağlık kuruluşumuzun başarılı çalışmalar yaptığına dikkat çekti. Yurtdışından gelecek profesyonellerle sağlık turizminde işbirliği yapmak üzere bu fuarda buluşacaklarını belirten Özen;. “bu fuarı önemsiyoruz . Antalya’nın iklimi, yüksek kalitede otelleri, sağlık kuruluşları ile sağlık turizminde büyük başarı elde edeceğine inanıyoruz” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNDE ANTALYA AVANTAJLI KONUMDA…
Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak: Hastaneler, klinikler, seyahat acenteleri, aracı kurumları çatısında toplayan Konseyin 7 yıldır faaliyet gösterdiğini, 200 üyesi bulunduğunu ve 350 toplam etkinlik ile her yıl 35-40 etkinliğe imza attıklarını, çalışmalarının Bakanlık ve THY tarafından desteklendiğini söyledi.

Türkiye’nin sağlık turizminde 7 yıl önce 21.sıradan girdiği dünya sıralamasına bu gün gelirde 3. ve sayısal bakımdan da dünyanın 5. destinasyonu konumuna geldiğini belirten Çakmak; sadece tıp turizminin 100 milyar dolar, genelde 400 milyar Dolar’lık bir pastaya sahip olduğunu, Türkiye’nin ise bu paydan 4.1 oranında pay aldığına dikkat çekti. Sağlık turizminde Antalya’nın önemli avantajları olduğunu belirten Çakmak; 2023 hedeflerini 2 milyon yabancı sağlık turisti, 15 milyar dolar gelire ulaşmak olduğunu açıkladı.

ÜÇÜNCÜ YAŞ TURİZMİNE İYİ ÇALIŞMALIYIZ…
Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği Dr. Ferhat Kayan ise” Dünyada kürek müsabakalarında iddialı olan Sırbistan’a kürek milli takımları kamp yapmaya geliyor. Antalya’da 600-700 futbolcu 1000 adet kamp yapıyor. Sadece futbol değil başka spor dallarında da çalışmalar gerekiyor, alternatifimiz çok fazla. Sağlık turizminin bir devlet politikası olması gerekiyor. Eksiklikler var ama yol alınıyor, ayrıca belediyelerin katkıları da bu süreçte çok önemli.. Rusya’dan gelen sporculara ölçüm testleri yapılıyor.Üçüncü yaş turizminde ise 500 milyar dolarlık pasta var. Üzerinde çok ciddi çalışılması gereken konulardan biridir. Sağlık turizmi 8 kat fazla katma değer sağlıyor. Fuarlarda tanıtımlara devam” dedi.

BİLİYOR MUSUNUZ: ANTALYA’DA GEYİKBAYIRI’NA 10BİN KİŞİ TIRMANIŞA GELİYOR..
Fuarda Everest tırmanışının anlatılacağını belirten Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Yılmaz Sevgül; “Everest tırmanışları Nepal’in en büyük gelir kaynağıdır ve bu fırsatı çok iyi değerlendiriyorlar. Türkiye’nin de sahip olduğu doğal zenginlikler içinde bu fırsatları değerlendirmesi lazım. Otonom toplumsal yaşantı sonunda insanlar doğaya ve spora yönelme ihtiyacı hissediyorlar. Türkiye’de spora yaklaşım doğru değil; bilimsel ve toplumsal olması lazım. 18 yıldır sporun içindeyim, 32 ülke gezdim ama 32 ülkede Türkiye’deki gibi çeşitliliğin olduğu bir coğrafya görmedim. Fakat ne yazık ki kullanamıyoruz, doğal kaynak yönetimini bilmiyoruz. Oysa Eko turizm inanılmaz bir açılım. Antalya’da 10 bin kişi kaya tırmanışı için Geyikbayırı’na geliyor ve ölü sezonda ciddi paralar bırakıyor. Doğa sporları adına kaya tırmanışı önemli bir markadır.”dedi.

DOĞAL KAYNAKLARI TÜKETMEYELİM..
Doğal kaynakların tüketilmesinin birçok ekonomiyi yok ettiğine dikkat çeken Sevgül; ”Turistler bunu hiç affetmezler ve bir daha gelmezler. Amsterdam ve Berlin’de doğa sporları fuarları yapılıyor. Biz otel turizmi yapıyoruz ve vizyonumuzu açamıyoruz. Ülke turizminde bu süreç doğru başlamış ama uzun zamandır yanlış gidiyoruz. Bu fuarlarda doğru tanıtımların yapılması ile güzel başlangıçlar yapılabilir.”şeklinde konuştu…

SPOR TESİSLERİNDE EN FAKİR KENT ANTALYA….
Muratpaşa Belediyesi Spor ve Kütüphane Müdürü Özer Bedir; Turizmin Başkenti Antalya’nın Spor ve saha tesislerinde Türkiye’nin en fakir şehri olduğuna dikkat çekti. Sahil şeridinde bir yüzme havuzumuz bile olmadığını belirten Bedir; Muratpaşa belediyesinin spor tesisleri, sporcuların desteklenmesi konusunda yaptığı çalışmalarından örnekler verdi.

KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞART…
Masaj ve Doğal Terapiler Derneği Başkanı Nihat Ayçemen aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Spor Sağlık Bilimleri Anabilimdalı’nda görevli olduğunu, derneğin 4 yıldır faaliyetine devam ettiğini belirterek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Fuarda interaktif showlar yapılacağını belirten Ayçemen; sağlık ve spor turizminde kurumlararası işbirliğinin daha fazla olması gereğine dikkat çekti.

SPOR TURİZMİ BİRLİĞİ DERNEĞİ:
Spor Turizmi Birliği Derneği Üyesi Meher Kurtulmuş ise sadece golf futbol değil tüm spor dallarına ağırlık verilmesi gerektiğini, derneğin otel ve seyahat acentesi işbirliğinde tüm fuarlarda yerini alacağını söyledi.

ZENGİN ETKİNLİKLER..
Anfaş Hetex/Sport Turkey Fuarı’nda Medikal Turizm Derneği, TÜRKAP Türkiye Kaplıcalar Birliği, Masaj ve Doğal Terapiler Derneği, Avrupa Kaplıcalar Birliği organizasyonuyla; Uluslararası Sağlık Turizmi Günleri başta olmak üzere pek çok etkinlik, panel, sergi, iş görüşmeleri düzenlenecek. Anfaş Sporturkey’de Dünyanın en yüksek dağı Everest’e tırmanış yapan Nasuh Mahruki deneyimlerini aktaracak.

 

2012-10-05
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL