Güncel

Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyaretçi rekoru kırıyor

Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyaretçi rekoru kırıyor

Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze haline getirilen Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne olan yoğun ilgi katlanarak büyüyor. Yarı Açık kısmı ise sanatçıların yeni adresi….

Türk siyasi tarihinin en önemli duraklarından biri olan ve açıldığı günden bu güne 120 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Ulucanlar Cezaevi Müzesi; koğuşları, tecrit odaları, zindanları ve bu bölümlerde yapılan seslendirmeleriyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

ALTINCI KOĞUŞ’TA EŞYALAR SERGİLENİYOR…

1925 yılından 2006 yılına kadar faaliyet gösteren Ulucanlar Cezaevi’nin 6’ncı koğuşu, burada yatan ünlü gazeteci, edebiyatçı ve siyasetçilerin kişisel eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Her kesimden tanınmış pek çok önemli ismin eşyalarının sergilendiği bu koğuşta, Bülent Ecevit’ten Muhsin Yazıcıoğlu’na, Deniz Gezmiş’ten Metin Toker’e, Hüseyin İnan’dan Mustafa Pehlivanoğlu’na, Kasım Gülek’ten Fakir Baykurt ve Necip Fazıl Kısakürek’e kadar pek çok kişinin kişisel eşyaları ve bu kişilerin özgeçmiş bilgileri bulunuyor.

TURİZME KAZANDIRILAN ÖNEMLİ BİR MERKEZ….
Açıldığı günden bugüne Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne bu kadar yoğun bir ilginin gösterilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, gerçekleştirdikleri restorasyon çalışması ile Ankara’nın çok önemli bir merkez kazandığını dile getirdi.

Sanatçıların yeni adresi : Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nin ardından, Ulucanlar’ın Yarı Açık kısmı da sanata ve sanatçıya yaptığı ev sahipliği ile dikkat çekiyor. Kültür ve Kongre Merkezi’ne dönüştürülen Ulucanlar Cezaevi‘nin Yarı Açık kısmında; resimden ebruya, seramikten tezhibe pek çok dalda eser veren sanatçıların atölyelerinin yer aldığı Sanat Sokağı bulunuyor.

Toplam 30 atölyenin yer aldığı Sanat Sokağı’nın tamamı sanatçılardan oluşan sakinleri, eserlerini sakin ve huzurlu bir ortamda üretirken, kendilerini ziyarete gelen sanatseverleri de sıcak ortamlarda ağırlayıp, eserlerini sergileyebiliyorlar.

SANATÇILARIN GÖRÜŞLERİ:

“Böyle bir yer benim 10 senelik hayalimdi”

Ulucanlar Sanat Sokağı’nda atölyesi bulunan ressam, seramik ve ahşap sanatçısı Selma Bora, “Böyle bir yer benim 10 senelik hayalimdi. Burada çok huzurlu ve mutluyum.” sözleriyle düşüncelerini dile getirdi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin sanatçılarla bizzat ilgilendiğini söyleyen Bora, “Her türlü problemimizde yanımızda. Bir ay içerisinde üç defa ziyaret etti.” diyerek teşekkür etti.

“Buradaki herkesin çok hoş bir nezaketi var”

Yaklaşık 15 yıldır ebru ve tezhip sanatı ile ilgilenen Kamile Akdede; “Sessiz, güzel ve bakımlı bir yer” olarak nitelendirdiği Sanat Sokağı’nı çok sevdiğini belirterek, “Burada Belediye Başkanı’ndan personeline kadar herkesin çok hoş bir nezaketi var.” sözleriyle memnuniyetini dile getirdi.

Seramik çalışmaları ile ortaya koyduğu figürleri artık Ulucanlar Sanat Sokağı’ndaki atölyesinin vitrininde sergileyen seramik sanatçısı Nazan Taşkıran ise Sanat Sokağı konseptini ilk duyduğunda çok heyecanlandığını söyledi. Taşkıran, “Böyle bir oluşumun olduğuna inanamadım. Buradaki bakımlı ve tertemiz atölyeler, güler yüzlü çalışanlar… Her şey muhteşem. Altındağ Belediyesi’nin sanatçılara verdiği değer inanılmaz. Keşke tüm belediyeler onları örnek alsa.” şeklinde konuştu.

“Biz buraya Huzur Sokağı diyoruz”

Kapılar ve atlar üzerine konsept çalışmaları ile dikkat çeken ve uluslararası pek çok sergiye davet edilen ressam Nedret Munzur da Ulucanlar Yarı Açık Kısmındaki Sanat Sokağının sakinlerinden. Eşi Bülent Munzur’un desteği ile birlikte devam ettiği çalışmalarını Ulucanlar’a taşıyan Munzur, bir ay önce taşındığı atölyeyi ve Sanat Sokağı’nı çok sevdiğini belirterek “Sanat adına yapılmış muhteşem bir etkinlik alanı. Bu ortama emeği geçen insanlara her gün dua ediyorum. Burada öyle mutlu ve huzurluyuz ki sanatçı arkadaşlarımla birlikte buraya “Huzur Sokağı” ismini taktık.” dedi.

“Her sabah istekle geliyorum”

Emekli bir akademisyen olan ve sulu boya ile boyadığı taşlar ile birbirinden ilginç sanat eserleri ortaya koyan Nuray Vural ise “Sanatçılar arasında çok güzel bir arkadaşlık ortamı var” diyerek anlattığı Sanat Sokağı’nı ressam bir arkadaşı aracılığıyla öğrendiğini, “Geçen yıl bir arkadaşım Hamamönü’nde resim yapıyordu. Oradaki ortamı çok beğenmiştim. Sonra böyle bir yerin açılacağını öğrenince hemen başvurdum.” sözleriyle belirtti.

 

2012-10-06
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL