Güncel

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında..

Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayında..

Prof.Dr Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Bülteni Aralık sayısı yayımladı…

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 13, Sayı: 12, Aralık 2012
Arşiv (2000-2012) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

HABERLER
II. Uluslararası Resort Turizm Kongresi 29-30 Kasım’da yapılıyor..
Uluslararası Resort Kongresi’nin ikincisi bu yıl 29-30 Kasım 2012 tarihinde Antalya’da Lara Barut Otel’de gerçekleştiriliyor. Kongrede, çok sayıda turizm yatırımcısı, işletmecisi ile teknokrat düzeyinde katılımın olacağı bildirildi. Ayrıca, geleceğin turizmine ilişkin öngörü, analiz ve beklentilere yer veren görüş ve değerlendirmelerin yer aldığı yazıların da Resort dergisinde yayımlanacağı ve kongrede dağıtılacağı bildirildi.

11. Araştırma Yöntemleri Semineri, 13 – 17 Şubat 2013’de, Afyonkarahisar’da düzenleniyor..
Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi ile Detay Yayıncılık’ın işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen Araştırma Yöntemleri Semineri’nin 11’incisi, 13 – 17 Şubat 2013 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da, Korel Termal ve Spa Oteli’nde düzenleniyor. Ülkemimizin en uzun süreli araştırma yöntemleri seminerinin 11’incisinde, bu yıl 10 eş zamanlı seminer yer alıyor.

I. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi’nin bildirileri internet ortamında açık erişime açıldı..
Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu ile Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi’nin işbirliğinde 12 – 15 Nisan 2012 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen I. Rekreasyon Araştırmaları Kongresi’nde sunulan ve bildiri kitabında yer alan bildiriler internet ortamında açık erişime açıldı. Bildiri kitabına pdf ortamında erişmek için bkz.

13. Ulusal Turizm Kongresi, 6-9 Aralık 2012 tarihlerinde Antalya’da yapılıyor..
13. Ulusal Turizm Kongresi, 6-9 Aralık 2012 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’nin evsahipliğinde Antalya’da düzenleniyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı..
1990 yılından bu yana yayınlanan Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı (cilt 23, sayı 2, Güz 2012) geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Derginin yeni sayısında yedi makalenin yanı sıra turizm tarihinden, rekreasyon araştırma notları, konferans notları, Türkçe makale indeksi ve tez özetleri bölümleri de yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Anatolia/An International Journal of Tourism and Hospitality Research’un yeni sayısı…
Uluslararası alanda Francis and Taylor yayıncılık firması tarafından yayınlanan Anatolia/An International Journal of Tourism and Hospitality Research’ün yeni sayısı (Cilt 23, Sayı 3, 2012) yayımlandı. Derginin bu sayında yedi makale, bir araştırma notu, üç konferans notu, iki kitap eleştirisi ve etkinlik takvimi yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Abraham Pizam ve Brian Archer adına özel ödüller..
Anatolia/ An International Journal of Tourism and Hospitality Research tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan konferans serilerinin daha önceki oturumlarında Prof. Dr. Jafar Jafari, Prof. Dr. John Urry ile Prof. Dr. Charles Goeldner gibi turizm alanına önemli katkıda bulunan araştırmacılar adına verilen ödüllerin, 2014 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek kongrelerde dedevam ediyor. 7. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure başlıklı konferansta seçilecek en iyi bildiri ödüllerinden birisi Central Florida Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abraham Pizam adına; 3. Interdisciplinary Tourism Research Conference başlıklı disiplinlerarası konferansın en iyi bildiri ödülü ise Surrey Üniversitesi’nden emekli turizm araştırmacısı Prof. Dr. Brian Archer adına veriliyor.

Anatolia Dergisi 25. Yıl Özel Ödülü..
1990 yılında Türkçe olarak yayın hayatına başlayan ve 1997 yılından itibaren Türkçe ve İngilizce olarak ayrı ayrı yayın hayatına devam eden Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi 25. yaşına basıyor. Derginin çeyrek yüzyıllık başarını taçlandırmak amacıyla, 2014 yılında Istanbul’da düzenlenecek 7. World Conference for Graduate Research in Tourism, Hospitality and Leisure isimli konferansta sunulacak bildiriler arasından seçilecek en iyi serbest bildiri ödülünün “Anatolia Silver Research Paper Award” adı altında verileceği duyuruldu. Konferans hakkında bilgi almak için bkz.

University of South Florida Sarasota-Manatee burs verecek öğrenci arıyor..
Florida’nın Sarasota kentinde bulunan University of South Florida Sarasota-Manatee Turizm Işletmeciligi bölümü, yüksek lisans programı icin burslu ogrenci alıyor. Yeterli puana sahip olan adaylar 15 Mart 2013 tarihine kadar yeterli TOEFL ve GRE yada GMAT derecesi ile birlikte basvurmalari gerekmekiyor. Bu burs almaya hak kazanan ogrenciye, basari durumuna gore yuzde 100 ya da (Degeri 60,000 Amerikan Dolari) yuzde 50 burs (degeri 30,000 Amerikan Dolari) verileceği bildirilmiştir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ogrenciler bir ogretim uyesine bağlı assistan olarak görev yapacaklar. Ayrıntılı bilgi için bkz. Ayrıca, Dekan Prof. Dr. Cihan Cobanoglu’na cihan@cihan.org emailinden ulasabilirsiniz.

Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi’nin Bahar 2012 sayısı açık erişime açıldı..
Anatolia/Turizm Araştırmaları Dergisi’nin cilt 23, sayı 1, güz 2012 sayısı açık erişime açıldı. Derginin Güz 2012 sayısını ve 1990 yılından bu yana yayınlanan bütün sayılarına açık erişimli olarak erişmek ve ücretsiz incelemek için bkz.

Tourism, Who is Tourist, Turkey: A Destination Konulu Uluslararası Posta Sanatı Sergisi..
Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Sabriye ÇELİK UĞUZ, 6-9 Aralık 2012 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan 13. Ulusal Turizm Kongresi’nde “Tourism, Who is Tourist, Turkey: A Destination Konulu Uluslararası Posta Sanatı Sergisi”ni açıyor.

Ağırlama işletmeciliği konulu makalelerle ilgili araştırma sonuçları..
Dünya genelinde, bilindiği üzere, turizmle ilgili araştırmalar turizm (pazarlama, ekonomi, işletmecilik, vb.), ağırlama (otel işletmeciliği, otel pazarlaması, vb.), seyahat (seyahat acenteciliği, tur operatörlüğü, vb.), yiyecek-içecek işletmeciliği gibi alanlara ayrılarak incelenir ve öğretim üyelerinin uzmanlık alanları da buna göre belirlenir. Harrington ve Ottenbacher tarafından Journal of Culinary Science and Technology adlı dergide yayımlanan “Hospitality Author and University Productivity in the 21st Century” konulu makalede, ağırlama alanında toplam 8 dergide 2001-2010 yılları arasında yayımlanmış makaleler üzerinde yürütülen bir incelemenin sonuçları yer aldı. Ağırlama alanında en fazla makale yayımlayan ve ilk 100 akademisyen arasında Türk kökenli akademisyenler Doğan Gürsoy, Osman M. Karatepe, Cihan Cobanoglu, Levent Altınay ve Basak Denizci Guillet yer aldılar. Öte yandan kurumlar bazında yapılan değerlendirmede ise en fazla makale Hong Kong Polytechnic’te görevli olan akademisyenler tarafından yazılırken, ilk üç sıra içerisinde Pennsylvania Eyalet Üniversitesi ve Oklahoma Eyalet Üniversitesi de aldı. KKTC’de faaliyet gösteren Doğu Akdeniz Üniversitesi ise dünyada sıralamasında 12’inci olurken, Avrupa’dan bu sıralamaya giren üniversiteler arasında ilk sırada yer aldı.

Eskişehir Kent Belleği Müzesi açıldı..
Avrupa Birliği’nin hibe programıyla gerçekleştirilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Belleği Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde yapılan bir törenle 18 Ekim 2012 tarihinde açıldı. Kent Belleği Müzesi, sanatsal veya tarihi objelerin sergilenmesinden ziyade, Eskişehir’in geçmişten bugüne gelişiminde rol oynayan ve Eskişehir’e özgü olan unsurların dijital ortamda kayıt altına alındığı bir konseptle tasarlandı. Müze, Tarih’ten Kültür Mirası’na, Spor’dan Ekonomi’ye 9 farklı temada, alanında söz sahibi 98 kişinin anlatımlarının yer aldığı sözlü tarih arşivine sahip.

2012 Kültür Turizmi Zirvesi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Kültür ve Turizm Derneği’nin işbirliğinde düzenlenen Kültür Turizmi Zirvesi, 20 – 23 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştiriliyor. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Resort Dergisi’nin Ekim 2012 sayısı çıktı..
Resort Dergisi’nin Ekim 2012 sayısı yayımlandı. Derginin yeni sayısında tarihli kapak konusu olarak Türkiye’nin turizmdeki ikinci büyük pazarı Rusya’da son durum ele alınıyor. “Rusya’da dengeler değişiyor Türkiye’nin yükselişi hız kesti” başlığı ile işlenen kapak konusu dışında bir diğer önemli haber dosyası da son yılların gündem konularından “sürdürülebilir turizm”. Resort’ün 118. sayısında ayrıca sektör temsilcileri ile söyleşiler ve sektörün nabzının tutulduğu diğer haberler yer alıyor.

Uluslararası Alsancak Sempozyumu..
Amacı İzmir’in en eski semtlerinden biri olan ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nin de doğup, yeşerdiği Alsancak Semti’ni Eskiçağ’dan günümüze arkeolojik, kültür tarihi, etnografik, antropolojik vbg. açılardan bilimsel yaklaşımlarla incelenmesi olan Ulluslararası Alsancak Sempozyumu, 28 Kasım 2012 tarihinde düzenleniyor. Sempozyumun, Alsancak Semti ile ilgili her türlü bilimsel disipline açık olduğu öğrenildi. Ayrıntılı bilgi için bkz.

Engelsizmir 2013 Uluslararası Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ekim – 3 Kasım 2013 tarihleri arasında Engelsizmir 2013 Uluslararası Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi (ENGELSİZMİR 2013) düzenleniyor. Temel amacı, engellilerin kentsel yaşamın tüm boyutlarına katılıp, katkıda bulunmasının olanaklarını İzmir örneğinde tartışmaya açmak olan kongre ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu
Mutfak kültürü alanında dünyanın en saygın sempozyumu olarak kabul edilen “Oxford Yemek ve Aşçılık Sempozyumu” [Oxford Symposium on Food and Cookery], 5-7 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştiriliyor. “Yemek ve Maddi Kültür” temasında, St. Catherine’s College, Oxford, İngiltere’de toplanılacak. 10 Aralık’ta kayıt alınmaya başlanacak olan sempozyum hakkında detaylı bilgi için bkz.

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Ulaştırma Ekonomisi Araştırma Enstitüsü’nün adı değiştirildi..
Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde yer alan Ulaştırma Ekonomisi Araştırma Enstitüsü’nün adının Ulaştırma Bilimleri Enstitüsü olarak değiştirilmesi; Millî Eğitim Bakanlığı’nın 27/9/2012 tarihli ve 24109 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 4/10/2012 tarihinde kararlaştırıldı.

Atatürk Zirvede Sergisi..
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Deneği üyesi Halil Öncü tarafından hazırlanan 1940’lı ve 1950’li yıllarda Ulu önder Atatürk’ün ölüm yıldönümlerinde yayımlanan Orijinal 10 Kasım Gazetelerinden oluşan “ ATATÜRK ZİRVEDE – 1940’lı ve 1950 yıllarda Basında 10 Kasım” sergisi, 9-10-11 Kasım tarihilerinde Olympos Teleferik sponsorluğunda Antalya, Tahtalı zirvesinde açıldı.

Kaplıcalar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı..
24/7/2001 tarihli ve 24472 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kaplıcalar Yönetmeliği’nin 14 üncü maddesi, “kaplıca ve talassoterapi tesislerinde; uzman hekim ve en az lise düzeyinde sağlık eğitimi almış sağlık personeli çalıştırılması zorunludur. Sağlık personeli bu tesislerde tam zamanlı çalışır. Uzman hekim, birden fazla kaplıca ve talassoterapi tesisinde çalışabilir.” şeklinde değiştirildi. Ek madde olarak da; “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla tesis ve işletme izni bulunan kaplıca ve talassoterapi tesisleri, 14 üncü maddede bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılan değişikliğe, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren altı ay içerisinde uygunluklarını sağlarlar. Altı ayın sonunda uygunluk sağlamayan kuruluşların faaliyeti uygunluk sağlayana kadar valilikçe süresiz durdurulur” hükmü getirildi.

Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliğinin adı değişti..
4/11/1994 tarihli ve 22101 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği’nin adı “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetmeliği” olarak değiştirildi. Aynı Yönetmeliğin 1 inci maddesi, 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi, 17 nci maddesi, geçici 1 inci maddesi ve 20 nci maddesinde yer alan “Muğla” ibareleri “Muğla Sıtkı Koçman” olarak değiştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Sinan Kocaman’ın “Edirne İlinin Turizm Coğrafyası” başlıklı kitabı yayınladı.
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü olan ve aynı zamanda Eğitim Fakültesi’nde Coğrafya öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr. Sinan Kocaman “Edirne İlinin Turizm Coğrafyası” başlıklı doktora tezini kitap olarak yayınladı. Edirne İli’nin Genel Coğrafi Özellikleri ve Turizm ile Etkileşimi, Edirne İli’nde Turizm, Turizmin Etkileri, Sonuç ve Öneriler başlıklı dört bölümden oluşan bu araştırma ile Edirne’deki turizm faaliyetlerinin sınıflandırılması ve dağılışının belirlenmesi, turizm faaliyetleri sonucu gelişen insan-çevre etkileşiminin değerlendirilmesi ile il turizminin sorunlarının ortaya koyulması ve ilin kalkınmasında turizmin rolünün ortaya konulması hedefleniyor.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Burçak EKİZTEPE
Konaklama İşletmelerinde Etik İklimi, Örgütsel Adalet ve Örgütsel Bağlılık İlişkisi.
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla S. Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mahmut DEMİR
Kabul Tarihi: Şubat 2012

Duygu BABAT
Şehirlerin Turizm Ürünü Olarak Markalaştırılması: Hatay Örneği.
Yüksek Lisans Tezi
Muğla: Muğla S. Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mahmut DEMİR
Kabul Tarihi: Eylül 2012

GÖREVE / UNVANA ATANMA
Prof. Dr. A. Akın AKSU, Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi Dekanlığı görevine atandı.

Doç. Dr. Atila AKBABA, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Turizm Fakültesi’nde Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Yrd. Dr. Mahmut DEMİR, Süleyman Demirel Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

Dr. Şirvan ŞEN DEMİR, Süleyman Demirel Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu’nda Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atandı.

BİZE ULAŞAN YAYINLAR
Özel İlgi Turizmi
İkinci Baskı
Prof. Dr. Meryem Akoğlan Kozak, Yrd. Doç. Dr. A. Sadık Bahçe
Ankara: Detay Yayıncılık
16×24 cm., 320 sayfa
İSBN 978-605-5681-08-1
Fiyatı: 12,50 TL

Turizm ve Rekabet
Birinci Baskı
Prof. Dr. Metin Kozak, Doç. Dr. Ozan Bahar
Ankara: Detayıncılık
16×24 cm., 188 sayfa
ISBN: 978-605-5216-14-6
Fiyatı: 12,50 TL.

Antik Dönemden Günümüze Haritacılar
Beau Riffenburgh (Çev.: Çağlar Sunay)
ISBN: 9786053606406
25,5×29,0 cm., 96 sayfa
Fiyatı: 48 TL.

Konaklama İşletmelerinde Önbüro İşlemleri ve Yönetimi
Üçüncü Baskı
Nevzat Eraslan
Ankara: Detay Yayıncılık
16×24 cm.,ı 576
İSBN 978-605-5681-27
Fiyat 21.60 TL

Pişirme Yöntemleri ve Teknikleri, I – II
Birinci Baskı
Ayhan Gökdemir
Ankara: Detay Yayıncılık
16×24 cm., 144
İSBN 978-605-5216-01-6-2
Fiyat 9.90 TL

Yiyecek-İçecek Hizmetleri Yönetimi
Beşinci Baskı
Prof. Dr. Nilüfer Koçak
Ankara: Detay Yayıncılık
16×24 cm., 160 sayfa
ISNB 978-975-8326-81-3
Fiyatı: 11,00 TL

 

2012-11-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL