Güncel

ANTONIO GADES TOPLULUĞU 1 ARALIK’TA İSTANBUL’DA…

ANTONIO GADES TOPLULUĞU 1 ARALIK’TA İSTANBUL’DA…

Dünyanın en ünlü flamenko dansçılarından oluşan Antonio Gades Topluluğu, Carmen gösterisi ile 1 Aralık’ta Cemal Reşit Rey’de.

“Federico Garcia Lorca’nın Kanlı Düğün’e yaptığı dans uyarlamasından Suite Flamenca’ya, Carmen’i de içeren birçok eseri dans dünyasına kazandıran dünyanın en ünlü flamenko dansçılarından ve koreograflarından olan Gades, tüm enerjisini ve ruhunu kendi topluluğu ve dansçılarıyla yaşatmaya devam ediyor.”

Prosper Merimee’nin Carmen eserinin dans uyarlamasından, Federico Garcia Lorca’nın meşhur Kanlı Düğün eserine kadar çalışmalarıyla tüm dünyada efsane haline gelmiş olan Antonio Gades, 2004 yılında aramızdan ayrılmadan kısa bir süre önce kurduğu Vakıf ile mirasını bugünlere ulaştırıyor. Yıllarca Gades ile dans etmiş Stella Arauzo’nun sanat yönetmenliğinde ve yine yıllarca orkestranın sağ kolu ve ışıkçısı olan Dominique You’nun teknik yönetmenliğinde Gades bu kez topluluğu ve dansçılarıyla yaşıyor.

Herkesin hikayesini bildiği Carmen gösterisi İspanya’dan gelen Antonio Gades Topluluğu ile coşkulu,şehvetli ve aşk dolu bir dans şölenine dönüşüyor. Antonio Gades Topluluğu Carmen gösterisi ile 1 Aralık’ta Cemal Reşit Rey’de.

1 Aralık 2012 – 20:00 – Cemal Reşit Rey

ANTONIO GADES TOPLULUĞU Hakkında

Tüm zamanların en ünlü flamenko dansçılarından ve koreograflarından biri olan Antonio Gades 2004 yılında aramızdan ayrılmadan önce mirasını devam ettirmek, İspanyol dansını tüm dünyaya ulaştırmak için bir Vakıf kurarak ruhunu ve eserlerini yaşatabilecek bir oluşuma imza atmış. Gades ile dans etmiş Stella Arauzo’nun sanat yönetmenliğinde ve yine yıllarca orkestranın sağ kolu ve ışıkçısı olan Dominique You’nun teknik yönetmenliğinde Gades bu kez topluluğu ve dansçılarıyla yaşıyor.

Gades’in İspanyol kültürünü ve geleneklerini estetik bir dille sahneye taşıdığı eserlerini adını taşıyan topluluğuyla devam etmiş oluyor. Topluluk büyük beğeni kazanan meşhur Carmen yorumu ile tüm dünyayı gezmeye devam ederken, Kanlı Düğün ve Suite Flamenca’nında içinde olduğu birçok gösterileri ile de unutulmaz performanslara imza atıyor.

Carmen Hakkında

“Carmen, sevdiğini de sevmediğini de açık yüreklilikle ifade edebilen bir karakter. Bu onu gerçekte özgür kılan şey.” Antonio Gades

Carmen’in tiyatro versiyonu, Carlos Saura’nın film çalışmasıyla aynı zamanda tasarlandı. Filmin başarısı Gades ve Saura tarafından da şaşırtıcı bulundu. Aynı zamanda bu başarı Antonio Gades’i Kanlı Düğün ve Flamenco Suite çalışmalarında olduğu gibi yeni bir çalışma yapması üzerinde cesaretlendirdi.

1983 yılında gerçekleştirilen prömiyerinde Gades, sadece dünyanın önemli dansçılarından birisi olarak değil aynı zamanda önemli bir koreograf olarak da öne çıktı. Antonio Gades, böyle bir çalışmada yer alma sebebini düzenlediği bir basın toplantısında şöyle açıkladı:

“Carmen, ne uçarı bir kadın ne de bir erkek avcısı. O sadece sevdiği zaman sevgisini, sevmediğinde ise sevmediğini dürüstçe ifade edebilen bir karakter. Diğer bir deyişle özgür bir kadın. Bu görüntüsünün onu bir erkek avcısı yaptığını düşünmüyorum. Carmen’in bu duruşu onun asaletinden ileri geliyor, uçarı bir kadın olmasından veya bir erkek avcısı olmasından değil.” Carmen’in dünya çapındaki başarısı hakkında düşüncelerini ifade ederken Antonio, Carmen’in yanlış anlaşıldığını bu yanlış anlaşılmanın giderilmesi adına böyle bir çalışmada yer almak isteğini yineledi.

Prosper Merimée’nin çalışmasından esinlenilmiştir.

Hikâye, koreografi ve Işık : Antonio Gades ve Carlos Saura

Senaryo: Antonio Saura Gades, Solera Freire

Müzik: Georges Bizet “Carmen”

M. Penella “El gato Montes” ve José Ortega Heredia/Federico Garcia Lorca “Verde que te quiero verde”.

Müzik Kayıtları: Orchestra della Suisse Romande Thomas Schippers yönetiminde,

Regina Resnik, Mario del Monaco, Tom Krause

Antonio Gades Hakkında

Antonio Gades, Elda kentinde Kasım 1936’da mütevazi bir ailede dünyaya geldi. Aynı sene babası çeşitli siyasal sebeplerle Madrid’den ayrıldı. 11 yaşında Gades, okulunu bırakarak ailesine yardım etmek için iş aramaya başladı. Dansla tanışması bir şans eseri 15 yaşında gerçekleşti. Maestra Palitos Academisi’ne katıldı. 3 yıl sonra bir dizi dans gösterisi için sahnede yer almak üzere seçildi. Pilar Lopez ile yaptığı çalışmalar süresince çağdaş klasik dans ve tüm disiplinlerde popüler İspanyol dansları konularında çalışma fırsatını elde etti. Dansçı olarak ilk turnesini 1960 yılında Japonya’da gerçekleştirdi. Bu süre zarfında flamenko dansıyla tanışan Gades, kendisinin bu alanda daha başarılı olacağını düşünerek flamenko üzerine çalışmalara başladı. 1961 yılında Pilar Lopez’den ayrılarak İtalya’ya taşındı, dansçı ve koreograf olarak çalışmalarına devam etti. Burada Roma Opera ve Tiyatrosu’nda, Spoleto Festivali’nde ve Milan Scala’da çalışmalarda bulundu.

1960’lar içerisinde kendisine özgü koreografiler geliştirmeye başladı. 1974 yılında Garcia Lorca’nın oyunundan eisnlendiği Bodas de Sangre adlı oyunun dünya prömiyerini Roma’da gerçekleştirdi. 1983 yılında yapımcı Emiliano Piedra ile çalışan Gades, bu çalışmanın eseri olan film Carmen hayata geçti. Aynı yıl Gades, Carmen’i tiyatro oyunu olarak da sundu. 1989’da Fuego bale gösterisi olarak, 1986’da El amor brujo film olarak sunuldu. 1994 yılında son koreografisi Fuenteovejuna ‘nın Cenevre’de prömiyerini gerçekleştiren Gades, 1998’de şirketinin dağılmasıyla sahneden çekildi.

20 Temmuz 2004’te vefat eden Gades; evrensel anlamda ortaya çıkardığı eserleri büyük beğeniyle tarihteki yerini aldı.

 

2012-11-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL