Güncel

ANTİK ŞEHİR SİNOP’TAN TARİH FIŞKIRIYOR !

ANTİK ŞEHİR SİNOP’TAN TARİH FIŞKIRIYOR !

Sinop’ta bulunan lahitin önemli özelliklere sahip olduğunu belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun turizmhaberleri.com’a konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HİKMET TOSUN
Sinop Kültür ve Turizm Müdürü
Sinop Alan Yönetimi Danışma Kurulu Başkanı

Zamanımızdan 2500 yıl öncesine ait tarihi eserler incelendikten sonra dönemin aydınlatılmasında önemli belgeler elde edilecek.

İlimizde yapılan hafriyatlarda ve çalışmalarda her faaliyeti yakından takip ediyoruz. Her çalışmadan da mutlaka bir eser çıkıyor. 21 Kasım tarihinde merkez Gelincik Mahallesi’nde elektrik alt yapı çalışmaları sırasında iş makinesi tarafından söz konusu lahit bulundu.

Olayın bize haber verilmesi andından, anında müdahale ederek lahiti hiç açmadan müzemize taşıdık. Müze elemanları tarafından lahit içinde bir kazı çalışması başlattık. Karadeniz bölgesinde, şimdiye kadar çıkan en önemli ve paha biçilmez içi dolu lahit olma özelliği taşımaktadır. Çok lahitler çıktı, ancak üzeri tam kapalı bir lahit bulmadık. İlk kez böyle bir esere rastlıyoruz. İlimizin ve ülkemizin zenginliği açısından önemli bir eser. Çamur ve mille dolu olan lahitin içindeki tüm bulgular tek tek özenle ortaya çıkartıldı.

İlk bulgulara göre M.Ö. 5. yüzyıla, yanı Helenistlik döneme ait bir bayan lahiti olduğu içerisinden çıkan süs eşyalarından anlaşılmaktadır. Bu bulgulara baktığımızda, o dönemde öldükten sonra hayatın devam edeceği ve ölen kişinin eşyalarını kullanacağı inancının hakim olduğunu görüyoruz.

Lahitin içinden 13 adet parça çıktı. Belki bunların bazıları dünyada bile ender rastlanabilecek niteliktedir. Lahitten çıkan kültür varlıkları teknik heyet tarafından temizlendikten, restore edildikten sonra lahit ile birlikte bir cam fanus içerisinde Sinop Arkeoloji Müzesinde ziyarete sunulacaktır..İlimiz ve bölgemiz turizminde olduğu kadar kültür envanterine de önemli bir zenginlik katacaktır.

Yurt içi ve yurt dışından bir çok ziyaretçisi olacağına inanıyorum. Böyle bir esere de kavuştuğumuz için ilimiz adına mutluyuz. Bulunmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


 

2012-11-29
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL