Güncel

TRİVAGO ARALIK AYI OTEL FİYATLARI KARŞILAŞTIRMA RAPORUNU AÇIKLADI…

TRİVAGO ARALIK AYI OTEL FİYATLARI KARŞILAŞTIRMA RAPORUNU AÇIKLADI…

500.000’den fazla otel fiyatının karşılaştırılmasına olanak sağlayan otel fiyatı karşılaştırma sitesi trivago; Türkiye ve Avrupa’da Aralık ayı otel fiyatları raporunu açıkladı..

Aralık ayına ait “trivago Otel Fiyat Endeksi Raporu”ndan elde edilen verilere göre yapılan açıklamada Türkiye genelinde otel fiyatlarının düştüğü gözlendiği belirtildi.

Kasım ayı ve bir önceki seneye ait verilerin karşılaştırılması ile elde edilen raporda Ankara’daki otel fiyatlarında yüzde 1’lik, İzmir’de yüzde 4’lük düşüşler gözlenirken İstanbul’da düşüş yüzde 15’e kadar yükseldi.

Aralık ayında otel fiyatlarının en yüksek olduğu şehirlerin başında standart çift kişilik oda fiyatının ortalama 327TL olduğu Marmaris geliyor. Belek’in 320TL’lik otel fiyatları ile ikinci olduğu listede Yalova 295TL ile üçüncü, Nevşehir de 265TL ile dördüncü sırada yer alıyor. Aralık ayında çift kişilik otel fiyatlarının en düşük olduğu yerleri genellikle sahil kesimlerinde yer alan tursitik bölgeler dolduruyor. Kumluca’da otel fiyatlarının yüzde  4 düşmesi ile çift kişilik oda fiyatının 117TL olduğu ilçe Aralık ayında otel fiyatlarının en düşük olduğu turistik ilçe oluyor. Kumluca’yı takip eden Çıralı’da otel fiyatları 119TL, Fethiye’de 124TL ve Kuşadası’nda 133TL olarak gözüküyor.

Kasım 2012’ye Göre Değişimler:

Çift kişilik standart odaların Kasım ayına göre değişimlerine baktığımızda Türkiye’deki otellerin büyük bir kısmında düşüş gözleniyor. En büyük düşüşün yaşandığı sahil beldesi yüzde 25’lük düşüş ile Çeşme oldu. Çift kişilik standart odaların tek gecelik fiyatının 184TL’ye düştüğü Çeşme’yi yüzde 18’lik düşüş ile Belek takip ediyor. Otel fiyatlarının düşüş gösterdiği diğer sahil beldelerinde de yüzde 15 ile Selçuk, yüzde 13 ile Ölü Deniz, yüzde 12 ile Antalya görünmektedir.

Türkiye’de çift kişilik standart oda fiyatlarının en çok yükseldiği yer yüzde 64’lük yükseliş ile Kemer oldu. Kemer’i yüzde 11’lik yükseliş ile Bolu otelleri, yüzde 9’luk yükseliş ile Manisa otelleri ve yüzde 8’lik artış ile Hatay otelleri takip ediyor.

Avrupa’da Fiyatlar:

Aralık ayında en çok fiyat artışı gösteren şehir Riga oldu. Otel fiyatlarının yüzde 32 oranında arttığı Riga’da çift kişilik standart odaların fiyatları tek gecelik 91€’ya yükseldi. Avrupa içerisinde otel fiyatlarında genel olarak düşüş yaşanan Aralık ayında Dresden’de yüzde 22’lik, Prag’da yüzde 17’lik artış olurken, Salzburg’da yüzde 16’lık artış gerçekleşti. Brighton ise yüzde 1 ile en az artış gösteren şehir oldu.

Otel fiyatlarının en çok düştüğü şehir Aralık ayında Valencia oldu. yüzde 20’lik bir düşüş yaşayan Valencia’da çift kişilik standart oda fiyatları 68€ oldu. Valencia’yı yüzde 12’lik azalma ile Brüksel ve Frankfurt takip ederken İstanbul yüzde 12’lik düşüş ile en çok düşü yaşayan 4. Şehir oldu.

Top 50 Şehir Listesi:
trivago’nun her ay hazırladığı “Avrupa’nın Top 50 Şehir Listesi”nde fiyatı en yüksek olan şehir standart çift kişilik oda fiyatları ile Cenevre oldu. Ortalama fiyatların 211€ olduğu şehirden sonra gelen Londra’da yüzde 7’lik azalma ile 286€ olan oda fiyatları yüzde 2’lik azalma gösteren ve fiyatların 262€’ya gerilediği Paris’in önünde yer aldı. Oslo da yüzde 5’lik düşüş ile 161€ olan otel fiyatları ile Paris’in arkasında yer aldı. İstanbul, yüzde 12’lik düşüşe ile standart çift kişilik oda fiyatı 106€ olması ile 19. sırada yer alarak Cannes, Floransa, Madrid ve Berlin gibi şehirlerin önünde yer aldı.

Ekim ayında çift kişilik standart odanın fiyatının en düşük olduğu şehir yüzde 8’lik düşüş gösteren Zaragoza oldu. Odaların 57€ olduğu Zaragoza’dan sonra gelen Aralık ayında Avrupa’nın en düşük oda fiyatının olduğu şehir 62€ ile Sofya olurken, Varşova 64€, 66€ ile Bükreş ve 68€ ile Valencia listede yer alıyor.

www.trivago.com.tr otel fiyatları dizini, Avrupa’daki en popüler şehirlerin bir gecelik konaklama için ortalama fiyat bilgilerini vermektedir. Standart çift kişilik odaların fiyatları, trivago’nun günlük 1.000.000’dan fazla kullanıcının yaptığı otel fiyatı karşılaştırmaları sonucunda elde edilmektedir. trivago, her ay yapılan otel aramalarını saklar ve bir sonraki ay için otel fiyatları ile ilgili genel açıklamada bulunur. Otel fiyatları dizini (trivago Hotel Price Index) Avrupa içerisindeki otellerin fiyatları ile ilgili bilgi vermektedir. Bu ücretler 100’ün üzerinde seyahat firması ve otel zincirlerinin Avrupa’daki şehir, bölge ve ülkelerdeki ücretleridir.

trivago Hakkında:
Tatilciler, en iyi oteller için en uygun fiyatlarla www.trivago.com.tr adresinden bulabiliyorlar. trivago, 600,000’den fazla oteli 100’den fazla rezervasyon sitesi üzerinden karşılaştırmanızı sağlarken, 34 milyon yoruma ve 14 milyon resme ulaşmanızı sağlar. En iyi oteli trivago’nun çeşitli filtrelerini kullanarak siz de 18 milyon kullanıcının yaptığı gibi yüzde 35 indirim ile alabilirsiniz. Ana ofisinin Düsseldorf, Almanya’da olan trivago, New York, Londra, Madrid, İstanbul, Milan, Paris ve Atina’da yan ofisleri bulunmaktadır. trivago 2005 yılında kurulmuş olup 30 ülkede faaliyet göstermektedir.

 

2012-12-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL