Güncel

ATSO BAŞKANI BUDAK 2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ..

ATSO BAŞKANI BUDAK 2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ..

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO Başkanı Çetin Osman Budak; 2012 yılını değerlendirdi. İşte önemli başlıklar..

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO Başkanı Budak; ulusumuzun, Antalyalıların ve 2013’ü Antalya’da karşılayan yerli ve yabancı bütün konuklarımızın yeni yılını kutluyor, yeni yılın herkese huzur ve refah getirmesini diliyoruz. Cumhuriyetimizin 90. Yılını kutlayacağımız 2013 yılında Türkiye’nin güçlü ekonomi ve tam demokrasi hedefi ve çağdaş uygarlık düzeyini aşma ideali doğrultusunda ilerleyeceğine inanıyor ve yeni yılın 2012 yılından daha güzel günler getirmesini ümit ediyoruz.”şeklinde yeni yıl ile ilgili dileklerini dile getirmesinin ardından şu açıklamalarda bulundu:

TERÖR VE SİYASİ GERGİNLİKLER ÜLKEYİ YORDU..
2012 yılında ulusumuz şehitleriyle üzülmüş, siyasi gerginliklerle yorulmuştur. Ekonomide 2012 yılı son 10 yılın 2009’dan sonraki en olumsuz yılı olarak yaşanmıştır. İç ve dış talepte daralma, ihracatta ürün ve pazar çeşitlenmesine rağmen elde edilen artışın büyük çapta altın ihracatına bağlı kalması, tarım fiyatlarındaki gerileme, kredi kullanımındaki güçlükler ve çek ve alacak tahsilatındaki ciddi sorunlar birçok üyemizin sıkıntı yaşamasına neden olmuştur.

YAPISAL REFORMA İHTİYAÇ VAR…
Ekonomimizin eğitim, hukuk, vergi, rekabet sistemi gibi tüm alanlardaki yapısal reform ihtiyacı artmıştır.

Antalya ekonomisi de 2012 yılında ciddi zorluklar yaşamıştır.
Antalya turizmi 2012 yılında iç hatlardan gelen turistlerle birlikte 11 milyona yakın yabancı konuk ağırlayarak Antalya’yı dünya dördüncüsü yaptı. Sanayi sektörümüz madencilikle birlikte ihracatını % 18.7 artırdı. 2012 yılında kayıtlı istihdamımız % 8.8 arttı. Ancak buna rağmen 2012 yılı genel olarak üyelerimiz için zor bir yıl oldu.

Kasım ayında Toptancı Halimizde ortalama ürün fiyatı geçen yıl 1.22 TL iken, bu yıl % 44 oranında azalarak 68 kuruşa düştü. Ticaret borsamızda da ortalama değerde % 18.8 oranında düşüş kaydedildi. Bu durum tarım sektörümüzde sorunların boyutunu yansıtmaktadır.

Ticaretteki durgunluk vergi tahsilatımıza da yansıdı ve 11 aylık KDV-ÖTV tahsilatındaki artış %3.5 ile 2009 yılındaki artış düzeyine indi. Bu oran tek başına 2012 yılında sektörlerimizin durumunu ve yakınmalarımızın haklılığını ortaya koymaktadır. Ticaret sektörümüz, esnafımız bir taraftan bu durgunluk, bir taraftan tahsilat sorunları, bir taraftan da AVM’lerin ve büyük zincirlerin rekabet baskısı altında kaldı.

2012 yılında Antalya’da çeşitli alanlarda gelişmeler yaşandı. Ancak, ticari alan planlaması, AVM yerleri planlaması, çevre yolları yapımı, kongre merkezi gibi konularda gerekli ilerleme sağlanamadı.

2013 yılında bütün alanlarda ilerleme görmeyi ümit ediyoruz.
Antalya 2013 yılında EXPO 2016 organizasyonu çalışmalarını hızlandırarak kendisini 2023 hedeflerine hazırlayacaktır.
2013 yılı ekonomide daha iyi bir yıl olacaktır.

Cumhuriyetimizin 90. yılına girerken, bütün sorunlara rağmen Türkiye ve Antalya’nın gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Bütün ulusumuzun ve üyelerimizin geleceğe bu güvenle bakmasını, ülkemizin geleceği için herkesin birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı içerisinde çalışmasını arzu ediyoruz.

2012 yılında ATSO olarak sektörlerimizin sorunlarına ulusal ve yerel düzeyde çözümler aramaya devam ettik, turizm, tarım, sanayi, ticaret ve yapı sektörlerimiz için, ayrıca kent merkezimiz ve Kaleiçi için projeler başlattık ve yatırımlar yaptık. ATSO olarak 130. Yıla erişmenin gururunu yaşadık.

ATSO gelecek yıllarda da tarihinin verdiği gurur ve sorumlulukla üyelerine ve Antalya’ya daha fazla ve daha iyi hizmet edecektir. Yeni yılınız kutlu olsun.

 

2013-01-01
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL