Güncel

Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi törenle açıldı..

Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi törenle açıldı..

Toplam bedeli 123 trilyon lira olan Kayseri’nin en önemli projelerinden Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde 29, şehir merkezinde ise 12 yatırımın açılışı Başbakan Erdoğan’ın katılımı ile yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri’yi bir cazibe merkezi haline getirmek amacıyla başlatılan Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nin hizmete açılmasıyla birlikte bölge turizmin önde gelen merkezleri arasına girmeye hazırlanıyor.

Açılış törenine Başbakan Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Milletvekilleri ve protokol üyeleri katıldı.

Geçen sene Temmuz ayında Kayseri’de 512 trilyon lira yatırım bedeli olan 90 kalem hizmetin toplu açılışını yaptıklarını belirten Başbakan Erdoğan; ”buraya ne yapsak azdır. Çünkü Kayseri çalışkanlığı ile ülkemize örnek bir şehir. Anadolu’da Trakya’da kendi imkanlarıyla büyümek isteyen şehirlere burasını örnek gösteriyorum. Enerji, tarım ve turizm gibi sadece bir sektöre sırtını dayamayan ve uluslararası çapta başarılı olan Kayseriyle iftihar ediyoruz. Kayseriyle bütün iç Anadolu’nun simgesi Erciyes’te turizm açısından ülkemizi ileri taşıyacak tesisleri hizmete açıyoruz. Mekanik tesisler yürüyen bantlar, yapay karlama tesisleri, otopark, çevre düzenlemesi, ağaçlandırma, kayak pisti, gölet, dağ yolu, kızak parkuru gibi alt ve üst yapıları hizmete açıyoruz. Buraya yapılan hizmetlerin yanı sıra 12 ayrı yol yapım çalışmasını da gerçekleştiriyoruz diye konuştu.

ÖRNEK BİR TURİZM MERKEZİ OLACAK..
Erciyes dağının turizm alanında ülkemiz ve dünyada önemli bir turizm merkezi olması noktasında önemli bir adım atıldığını belirten Başbakan Erdoğan, ”burası ülkemiz için de örnek bir turizm merkezi haline gelecektir. İnşallah Kayseri ülkemizin lokomotif şehri olmaya devam edecektir. O yüzden size destek vermeye devam edeceğiz dedi.

Kayseri’nin kendisiyle birlikte çevresindeki şehirleri de kalkındırdığını belirten Başbakan Erdoğan, Kayseri, sadece sanayisi, ticaretiyle değil, turizmiyle ve bilim merkezi olması nedeniyle Türkiye’nin parlayan yıldızıdır. Selçuklu ve Osmanlı eserleri, Erciyes gibi tabi güzellikleriyle Kayseri farklı bir konuma yükseliyor dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Kayserimiz, bölgemiz ve ülkemiz için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Kayseri olarak sanayi, ticaret, kültürel ve sportif faaliyetlerde öndeyiz. Bu proje ile birlikte turizmde de ilerleyeceğiz. Kayseri Türkiye’ye yarışır bir şehir olmaya her zaman devam edecektir dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da, Erciyes Dağı Türkiye’nin en büyük gençlik kamp merkezine dönüşecek müjdesini verdi. Kılıç, 628 şaheser projeyi Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını kaydetti.

Törenin ardından Başbakan Erdoğan; Kış Turizm Merkezi’ni inceleyip, burada bulunan vatandaşlarla sohbet etti. Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykeltıraşlık Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri ile sanatçı Hasan Gürpınar tarafından yapılan kardan ve buzdan heykelleri de inceleyen Başbakan Erdoğan, Hacılar İlçesi’nden kayakçı 76 yaşındaki Hasan Mutlu’ya madalya verdi.

 

2013-02-10
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL