Güncel

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU’NU SİZLER İÇİN SORDUK

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU’NU SİZLER İÇİN SORDUK

TurizmHaberleri.com editörü Nilgün ATAR, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında bilmek istediğiniz her soruyu işin uzmanına sordu. Atar’ın Özel haberi yarın başlıyor..

TURİZMHABERLERİ.COM-ÖZEL DOSYA
30 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında neler biliyoruz¿ sorusunu turizmcilere sorduğumuzda henüz bir hazırlık olmadığını gördük. Turizm meslek örgütleri de henüz çok yavaş görünüyor bu anlamda, zira Temmuz ayında yani sezonun ortasında denetimler başlayacak.

Gerek işverene gerek çalışanlara önemili yenilikler sağlayan 6331 sayılı kanunun 26.ncı maddesi iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene ciddi para cezaları getiriyor.

DÜZENLENEN EĞİTİMLERDEN ŞİKAYETLER GELİYOR
Belediyeler ve Ticaret Sanayi Odaları, danışmanlık firmaları ile ücretsiz eğitimler düzenlemeye başladı. Ancak geçtiğimiz günlerde Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odasının düzenlediği eğitime katılan turizmci okurumuzun şikayetini de aktarmak istiyoruz. Zira kişi başı 100 TL ödenen eğitim seminerine çalışanı ile katılan okurumuz, turizmhaberleri.com’u arayarak seminerde uzun süre ahilik bilgileri verildiğini söyledi.

”Acaba yanlış salonda mıyım” diye dışarı çıkarak kontrol etme ihtiyacı duyduğunu belirten turizmci okurumuz; ”biz o eğitime paramızı ve çok değerli zamanımızı ayırdık. Amacımız kanunla ilgili maddeleri, yaptırımları öğrenmekti ancak uzun süre ahilikten bahsedildiği için tepki verdim ve durum değişmeyince de salondan ayrıldım. Semineri düzenleyen yetkililerin işyerimizde özel eğitim vereceklerini söylemeleri ise içeride sessizce dinleyen onca insana yapılan büyük bir haksızlıktı” dedi.

SEYAHAT ACENTELERİ MESLEK ÖRGÜTÜNDEN ”6331 GİRİŞİMİ” BEKLİYOR
3600’ün üzerinde turizm profesyoneli üyesi bulunan TURGÖN TURİZM GÖNÜLLÜLERİ PLATFORMU’nda ise özellikle seyahat acenteleri konu hakkında bilgilendirilme ihtiyacı duyduklarını vurgularken meslek birlikleri TÜRSAB’ın a 6331 sayılı kanunla ilgili üyelerini bilgilendirici toplantılar yapmasını veya üyelerine kolaylık sağlayacak girişimlerde bulunmasını beklediklerini belirtiyorlar.

TURİZM SEKTÖRÜNDEN İLK ADIMI GETOB ATTI..
Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB), İş Güvenliği Uzmanı istihdam edemeyen üyelerinin adli, idari ve cezai yönden sıkıntıya düşülmemesi için bu yükümlülüğü anlaşmalı olarak uygun koşullarda ve en uygun fiyatlarda hizmet alımı şeklinde yerine getirebilmeleri için ÇANKAYA İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ MERKEZİ ile anlaşma imzaladı.
www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=24673

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN HER SORUYU SORDUK
TurizmHaberleri.com olarak 1995 yılından beri Ankara Merkezli faaliyet gösteren, konusunda uzman ve deneyimli kadrosu ile ülkemizin önde gelen firmalarına hizmet veren Çankaya İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi’nin Akdeniz ve Ege Bölgesi Genel Koordinatörü ERDOĞAN BUDAK ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Çankaya İş Sağlığı ve İş Güvenliği yetkilisi Budak ile yaptığımız röportajda; 6331 sayılı kanunun içeriğini, yaptırım ve cezalarını, yapılması gerekenleri, danışmanlık firmalarında nelere dikkat edilmesi konusunu, konaklama sektörünü ilgilendiren önemli detayları, risk değerlendirmeleri ve denetlemelerine kadar pek çok konuda kendisini soru yağmuruna tuttuk.

NİLGÜN ATAR’IN ÖZEL RÖPORTAJI
YARIN TURİZMHABERLERİ.COM’DA BAŞLIYOR…

 

2013-02-11
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL