Güncel

Bakan Çelik, Yenikapı arkeolojik kazıların sürecini açıkladı..

Bakan Çelik, Yenikapı arkeolojik kazıların sürecini açıkladı..

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da yapılan arkeolojik kazıların durdurulduğu yönündeki haberlere açıklık getirdi..

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da yapılan arkeolojik kazıların durdurulduğu iddiasına ilişkin olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile telefonda görüşerek konuyla ilgili bilgi aldı.

Bakan Çelik yaptığı açıklamada, “Burada Bakanlığımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız çok iyi bir işbirliği gerçekleştiriyor. Oradaki arkeolojik eserlerin kamuoyunda ‘kendi kaderine bırakıldığı’ gibi bir imaj çıkmasını istemem. Haberi okuduktan sonra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ı aradım. Kendisi büyük bir hassasiyet gösteriyor kültür varlıklarıyla ilgili. Orada çok kıymetli bir iş yapılıyor. Ama aynı zamanda kültür varlıkları konusunda çok yüksek bir hassasiyet var. Sayın Bakanımızla paylaştığımız hassasiyetler aynı. Şimdiye kadar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın buraya ayırdığı bütçe, buradan çıkan kültür varlıklarının korunması, tasnif edilmesi ve tanzimi için ayrılan bütçe 150 trilyonu geçmiştir. Birkaç kere belirlenen bütçe aşıldığı halde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız gerekli hassasiyeti göstererek bütçeyi arttırmıştır. Şimdi de buradan kesinlikle, buradaki arkeolojik eserlerin kendi kaderine terk edildiği gibi bir imaj çıkması doğru değil.” dedi

“Aksayan, kendi haline terk edilmiş, yarım bırakılmış bir iş yok”

Konuyu hassasiyetle takip ettiğini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ” Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız 15 dakika sonra buraya trilyonları bulan bir ek bütçenin ayrıldığını söyledi. Ek bütçe, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızın talimatıyla hayata geçiyor. Biz de Bakanlık olarak bir iş bitirme planlaması yapacağız ve bunu süratle bitireceğiz çünkü artık son safhaya geldik” diye konuştu.

Bakanlığın hassasiyetlerinin yerine getirilmesi konusunda eksikliğin veya kusurun olmadığının net olarak bilinmesini istediğini dile getiren Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“Arkeolojik eserlerimizin kendi kaderine terk edilmesi diye bir husus yoktur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında bu konuda tam bir işbirliği vardır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız kültür varlıkları konusunda Bakanlığımızın hassasiyetlerini başta Sayın Bakanımız olmak üzere tam olarak paylaşmaktadır. İşin son safhasıyla ilgili ek bütçe çıkmıştır ve planlama yapılmaktadır. Bu haberden dolayı da teşekkür ederim, bizi uyarmıştır. Biz de konuya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız ile birlikte yeniden baktık. Dolayısıyla aksayan, kendi haline terk edilmiş, yarım bırakılmış bir iş yok. Artık son aşamasına gelmiş olan bu önemli işi tamamlayacağız.”

 

2013-02-12
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL