Güncel

BAKAN ÇELİK’TEN ÇİFTE MÜZE KART MÜJDESİ VE AÇIKLAMALARI….

BAKAN ÇELİK’TEN ÇİFTE MÜZE KART MÜJDESİ VE AÇIKLAMALARI….

Yazarımız Tolga Fahri Çakmak; Müzekart uygulamasındaki kısıtlamaların yarattığı sıkıntılara dikkat çekmiş ve tekrar gözden geçirilmesini talep etmişti. İşte Bakan Çelik’ten açıklamalar..

Genç Yazarımız Tolga Fahri Çakmak’ın ”Artısı eksiyle yeni MüzeKart uygulaması” yazısını 14 Şubat 2012 tarihinde yayınlayarak ”Bakanlık Müzekart uygulamasını tekrar gözden geçirmeli” başlığı konuya dikkat çekmiştik..

www.turizmhaberleri.com/Haberayrinti.asp¿ID=24733

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik; İş Bankası ile imzalanan protokol kapsamında müzelerin kapılarının vatandaşa sonuna kadar açıldığının müjdesini verdi. Ayrıca Bakan Çelik öğrenci ve öğretmenlerin müzelere girişinin sınırsız olduğunu da vurguladı.

BAKAN ÇELİK’TEN ÇİFTE MÜZEKART MÜJDESİ

İş Bankası ve TÜRSAB-MTM İş Ortaklığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı attıkları imzalarla vatandaşlara müzelerin kapılarını ardına kadar açtı. Maximum özellikli İş Bankası kredi kartı artık MÜZEKART özelliği de taşıyacak.

İstanbul’daki “destekçilik sözleşmesi” imza töreni ve basın toplantısında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, göreve geldikten sonra önüne koyulan ilk projenin bu olduğunu belirterek, çalışmanın tasarladığı ve hedeflediği birçok projeye örnek teşkil ettiğini ifade etti.

BÜYÜK ŞİRKET VE BANKALARIN SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ YETERSİZ…
Genel olarak büyük şirketlerin ve bankaların sosyal sorumluluk projelerinin çok yeterli olmadığına işaret eden Bakan Çelik, şirketlerin sosyal sorumluluk projeleri içerisinde ne kadar kültürel sorumluluk projesi olduğunu dikkatle takip edeceklerini vurguladı.

Herkesin hatırasında ayrı bir yere sahip olan İş Bankası kumbaralarını anımsatarak müze kartla bağdaştıran Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, ’’Bilgisayar olmayan bir çağda İş Bankası’nın sembolü olan o kumbara yerine çocukların iPad kullandığı çağda artık İş Bankası’nın sembolü bu kart olacak. O kumbaranın yerine artık İş Bankası’nın müzekartı geçiyor. Kredi kartı olanlara yılda bir ay müzelere bedava giriş sağlayacak. Bu kart kredi kartı aynı zamanda, Müzekart özelliği taşıyor olacak’’ dedi.

Bakan Çelik, büyük şirket ve bankalardan vatandaşın gündelik hayatına dokunan, toplumun kılcal damarlarına ulaşan kültürel sorumluluk projelerine imza atmalarını istedi.

Maximum karta müzekart özelliği kazandırıldığını duyurarak ilk müjdesini veren Bakan Çelik, bir müzekart ile aynı müzeye ikinci kez girilebileceğini de açıklayarak ikinci müjdeli haberi vatandaşlarla paylaştı.

Sosyal paylaşım sitelerinden bu konuyla ilgili sorular geldiğini belirten Bakan Çelik şunları söyledi:

’’Ben bakanlık görevine geldikten sonra sosyal paylaşım sitelerinde yoğun bir kampanya vardı. Müzekart ile bir müzeye sadece bir kere girebiliyorsunuz. Fakat yoğun şekilde sosyal medyada bir kampanya var ve bunun yetersiz olduğunu söylüyorlar. Mesai saatleri dışında giden vatandaşlarımızın müzeyi yarım gün gezebildiklerini ve bunun yetersiz olduğu anlatıyorlardı. Ben de bu kampanyaya olumlu yanıt veriyorum ve açıklıyorum; bundan sonra o Müzekart ile her bir müzeye iki kere giriş hakkı veriyoruz. Yarım kalmış gezilerini vatandaşlarımız rahatlıkla tamamlayabilirler. Müzekart bizim tarihsel mirasımıza, bize miras kalmış onlarca ve yüzlerce medeniyete müzelerimizle ören yerlerimizle temas edebilmemizi sağlayan en önemli köprü ve enstrüman olarak, bizim artık kimlik kartımız haline gelmiştir.’’ dedi.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE MÜZEKART İLE GİRİŞ SINIRSIZ
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, müzekarta verdiği önemi de ”Ben bu göreve geldikten sonra cep telefonumu unutsam da müzekartımı unutmuyorum, sürekli yanımda taşıyorum ve bunu size de tavsiye ediyorum. Bu arada, öğrenci ve öğretmenlere müzekartı ile müzelere girişin sınırsız olduğunu da hatırlatıyorum.” sözleriyle vurguladı.

Bakan Çelik daha sonra İş Bankası’nın Müzekart özelliği taşıyan kredi kartıyla tanıtım amacıyla hazırlanan turnikelerden geçti. Kredi kartı sektöründe bir ilk olan hizmet ile Maximum özellikli İş Bankası kredi kartı sahipleri Müzekart’la giriş yapılan 300’ü aşkın müze ve ören yerini her yıl 1 ay boyunca ücretsiz ziyaret edebilecek.

 

2013-02-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL