Güncel

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayımlandı..

Akademik Turizm Haber Bülteni Yayımlandı..

Prof.Dr.Nazmi Kozak tarafından hazırlanan Akademik Turizm Haber Bülteni Mart sayısı yayımlandı…

AYLIK ULUSAL AKADEMİK TURİZM HABER BÜLTENİ
Yıl: 14, Sayı: 3, Mart 2013
Arşiv (2000-2013) için tıklayınız: http://atb.anadolu.edu.tr
Hazırlayan: Nazmi KOZAK
Anadolu Üniversitesi, Turizm Fakültesi, Yunusemre Kampusu, 26470 Eskişehir
E-posta: nkozak@anadolu.edu.tr

HABERLER
Türkiye turizm tarihini anlatacak 400 ‘kaynak kişi’ belli oldu
Türk turizminde 1923-2013 yılları arasında yaşanan gelişmeleri yazılı ve görsel olarak kayıt altına almayı amaçlayan çalışmaya kaynaklık edecek 400 kişi belli oldu. ‘Kaynak kişiler’, İstanbul Taksim’deki Point Otel’de gerçekleştirilen ‘Kaynak Kişi Belirleme Çalıştayı’nda belirlendi. ‘Kaynak kişi’lerle yüz yüze görüşmeler önümüzdeki günlerde başlayıp, 18 ayda tamamlanacak. Adını dünya turizmde ilk 10 ülke arasına yazdınan Türkiye’de, şimdi de turizmin tarihi yazılıyor. Yazılacak olan turizm tarihine kaynaklık edecek isimler, 22-23 Şubat 2013 tarihinde, İstanbul Taksim Point Otel’de “Kaynak Kişi Belirleme Çalıştayı” etkinliğinde bir araya gelen 60 turizm duayeni tarafından belirlendi. Çalıştaya aralarında eski bakan, müsteşar, bürokrat, emekli öğretim görevlisi ile turizmin her alanında çalışmış ve günümüzde de turizmle aktif olarak uğraşan 60 duayen katıldı. Duayenler, kaynak kişi olarak görüşülmesi gereken isimleri belirleyip çalışmaları yürütecek ekibe yazdırdı. Bu isimlerden ortaya çıkan 400’ü aşan isim, kamu, turizm işletmecisi, tur operatörü, seyahat acentasi, rehber, STK gibi ilgili oldukları başlıklar altında listelendi.

Turizm Araştırma Uygulama Birimi’nde üç ayda 70 etkinlik düzenlenecek..

Anadolu Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında kurulan Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi’nde geçtiğimiz iki yılda 132 etkinlik düzenlendi. Eskişehir’in Odunpazarı semtinde, Yeni Camii Sokak, No 1/A adresindeki binasında gerçekleştirilen etkinlikler, başta üniversite öğrencileri olmak üzere çok sayıda kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor. Turizm Araştırma Uygulama Birimi’nde; 2010 – 2012 yıllarında 30 eğitim, 58 konferans, 5 gezi, 9 sergi, 24 söyleşi, 4 çalıştay, 1 fuar katılım organizasyonu ve bir de seminer olmak üzere 132 etkinlik düzenledi. Ek olarak, Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi geçtiğimiz yıl Skal İstanbul Derneği ile Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyelerin destekleriyle Eskişehir’ın kenar semtlerinden 1300 ilköğretim öğrencisini Eskişehir müzelerini gezdirmeyi amaçlayan bir projeyi başarıyla gerçekleştirdi. Turizm Araştırma ve Birimi bünyesinde önümüzdeki üç ay içerisinde ikisi kurultay olmak üzere 70’in üzerinde etkinlik düzenlenecek.

I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18 – 20 Nisan 2013’te Eskişehir toplanıyor..
Anadolu Üniversitesi Turizm Araştırma ve Uygulama Birimi ile Turizm ve Gezi Kulübü tarafından düzenlenen I. Türk Dünyası Turizm Öğrencileri Kurultayı, 18-20 Nisan 2013 tarihlerinde Eskişehir’de toplanıyor. Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olması dolayısıyla birinci kurultayın Eskişehir’de düzenleneceği bildirildi. Kurultaya, Türk Cumhuriyetlerinden gelerek Türkiye’deki üniversitelerde lisans düzeyinde turizm öğretimi gören öğrencilerin delege olarak katılabilecekleri açıklandı. Kurultay ile ilgili ayrıntılı bilgi için bkz.

4. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın ilk eleme çalışması yapıldı..
Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın Seçici Kurulu, Taksim Point Otel’de toplanarak ilk elemeleri yaptı. Yarışmaya 72 ülkeden 312 sanatçının 692 eserin gönderildiği yarışmada geçen yıla göre yüzde 60’lık artış ortaya çıktı. Seçici kurulun yaptığo sonucunda, ilk aşamada 123 eser finale kaldı. Önümüzdeki günlerde yapılacak iki aşamadan oluşacak seçimler ile dereceye girecek eserler belirlenecek.

11. Araştırma Yöntemleri Semineri başarıyla gerçekleştirildi..
Türkiye’nin en uzun süreli Araştırma Yöntemleri Semineri’nin onbirincisi 13 – 17 Şubat 2013 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da, Korel Termal Otel’de gerçekleştirildi. Dokuz ayrı oturum halinde düzenlenen seminere 119 kişi katıldı.

“İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 2012 Yılı Kazı ve Müzecilik Çalışmaları” konulu konferans..
Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ile Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi’nin işbirliğinde 18 Şubat 2013 tarihinde, İstanbul’da, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan tarafından “İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 2012 Yılı Kazı ve Müzecilik Çalışmaları” başlıklı bir konferans düzenlendi.

5.International Tourism Week Conference (ITW 2013) 15-16 Nisan 2013, Antalya’da
Akdeniz Üniversitesi, Turizm Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen Uluslar arası Turizm Haftası etkinliklerinin 5.si bu yıl 15-16 Nisan tarihlerinde fakültenin Nuri Özaltın Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecektir. Konferansın konusu “New Trends in Tourism Management and Marketing” olarak belirlendi.

Sağlık Turizminde Yurtdışı Tanıtım Sempozyumu
Ülkemizin sağlık turizmi hedeflerine ulaşmasında büyük bir önem taşıyan yurtdışı tanıtım ve hasta çekim yöntemleri çeşitli boyutları ile ele alınmasının amaçlandığı “Sağlık Turizminde Yurtdışı Tanıtım Sempozyumu” 28 Mart 2013 tarihinde, Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde yapılıyor.

21. Yüzyılın Kalkınma Stratejilerini Tasarlamak” konulu konferans
Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü tarafından İzmir İktisat Kongresi’nin 90. yılı dolayısıyla 22 Şubat 2013 tarihinde İzmir’de “21. Yüzyılın Kalkınma Stratejilerini Tasarlamak” ana temalı bir konferans düzenlendi. Konferansa ülkemizin önde gelen iktisatçıları katıldı.

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi kuruldu..
Diyarbakır’da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kuruldu.

ACE of M.I.C.E. ödüllerine başvurular başladı
Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri 2013 sektöre daha fazla ivme kazandırmayı amaçlıyor. Sektörün en iyilerinin seçildiği ödüller 8 Haziran 2013’de Haliç Kongre Merkezinde sahiplerini bulacak. 3 ana sektör, 29 ayrı kategoride yaratıcılık, konsept çalışmaları, farklılaşılan noktalar, hizmet kalitesi, ülke tanıtımına sağladığı katkılar ve sürdürülebilir turizm için yapılan çalışmalar çerçevesinde birincilerin belirleneceği ödül töreni için başvurular 1 Ocak-5 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılıyor.

Selahaddin Eyyubi Üniversitesi kuruldu..
Diyarbakır’da İhtiyat Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Selahaddin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kuruldu.

TAMAMLANAN TEZ CALIŞMALARI (Bölüm Sorumlusu: Hatice GÜCLÜ)
Açıklama: “Tamamlanan Tez Calişmalari” ve “Devam Eden Tez Calişmaları” bölümleri, Kasım 2005 tarihinden itibaren Hatice GÜCLÜ NERGıZ tarafindan hazırlanmaktadır. Tez calışmaları ile ilgili duyurularınızı “hguclu@anadolu.edu.tr” adresine göndermenizi bekliyoruz. Tamamlanan tez calışmalarının özleri Anatolia: Turizm Araştırmaları Dergisi’nin izleyen sayısında yayımlanmaktadır.

Yasemin TEKİN
Otel İşletmelerinde Yenilik Yönetimi İle Yenilikçi Örgüt Kültürü İlişkisi: Alanya’ da Bir Araştırma
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Ufuk DURNA
Kabul Tarihi: Mart 2012

Hasan GÜL
Sosyal Hesaplar Matrisi Çerçevesinde Turizm Sektöründe Talep Yönlü Şokların Etki Analizi
Doktora Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Selim ÇAĞATAY
Kabul Tarihi: Aralık 2012

Yeşim COŞAR
Yavaş Şehir (Cittaslow) Olgusunun Turist Davranışları ve Yerel Halkın Kentsel Yaşam Kalitesi Algısına Etkileri
Doktora Tezi
İzmir: Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Prof. Dr. Alp TİMUR
Kabul Tarihi: Ocak 2013

Özgür DAVRAS
Otel İşletmelerinde Çalışanların Memnuniyet Düzeyinin İncelenmesi: Lara- Alanya- Kemer- Manavgat- Belek Bölgesi Örneği
Yüksek Lisans Tezi
Antalya: Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Danışman: Doç. Dr. Mustafa GÜLMEZ
Kabul Tarihi: Aralık 2012

GÖREVE / KADROYA ATANMA
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Ozan BAHAR, profesörlük kadrosuna atandı.

TURİZM TEMEL ALANINDAN DOÇENT OLANLAR
Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Önder MET, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Osman E. ÇOLAKOĞLU, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Hülya KURGUN, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu öğretim üyelerinden Dr. Osman ÖZDOĞAN, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Oktay EMİR, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Osman ÖZDOĞAN, Üniversitelararası Kurul doçentlik sınavlarında başarılı bulunarak Turizm Temel Alanından Doç. Dr. oldu.

BİZE ULAŞAN YAYINLAR
Turizm Sosyolojisi
İkinci Baskı
Yazarlar: Prof. Dr. Muammer TUNA, Doç. Dr. Aslıhan Aykaç YANARDAĞ
(Editör: Prof. Dr. Muammer TUNA)
Eskişehir: T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2606
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1574
19,5 x 27,5 cm., vii+168 sayfa
ISBN: 978-975-06-1292-3

Otel İşletmelerinde Konaklama Hizmetleri
Birinci Basım
Yazarlar: Doç. Dr. Murat EMEKSİZ, Doç. Dr. Medet YOLAL, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL, Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK
(Editör: Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2660
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1626
19,5 x 27,5 cm., iv+139 sayfa
ISNB: 978-975-06-1327-2

Otel İşletmelerinde Destek Hizmetleri
Birinci Basım
Yazarlar: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK, Yrd. Doç. Dr. Murat AZALTUN, Yrd. Doç. Dr. Sibel GÜLER, Yrd. Doç. Dr. İnci Oya COŞKUN, Doç. Dr. Dündar DENİZER, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR
(Editör: Yrd. Doç. Dr. Pembe Gül ÇAKIR)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2500
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1471
19,5 x 27,5 cm., viv+163 sayfa
ISNB: 978-975-06-1166-7

Odalar Bölümü Yönetimi
Birinci Basım
Yazarlar: Yrd. Doç. Dr. Çağıl Hale ÖZEL, Doç. Dr. Murat EMEKSİZ, Doç. Dr. Medet YOLAL, Arş. Gör. Dr. Hakan YILMAZ
(Editör: Doç. Dr. Medet YOLAL)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2543
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1514
19,5 x 27,5 cm., İX+182 sayfa
ISNB: 978-975-06-1138-4

Hizmet Tasarımı
Birinci Basım
Yazarlar: Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA, Yrd. Doç. Dr. Dilek ACAR GÜREL
(Editör: Prof. Dr. Meryem AKOĞLAN KOZAK)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2607
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1575
19,5 x 27,5 cm., ix+192 sayfa
ISNB: 978-975-06-1214-5

Yiyecek-İçecek Yönetimi
Birinci Basım
Yazarlar: Öğr. Gör. Osman GÜLDEMİR, Yrd. Doç. Dr. H. Rafet YÜNCÜ, Yrd. Doç. Dr. Sibel GÜLER
(Editör: Doç. Dr. Dündar DENİZER)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2469
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1440
19,5 x 27,5 cm., vii+153 sayfa
ISNB: 978-975-06-1138-4

Turistik Alanlarda Mekan Tasarımı
Birinci Basım
Yazarlar: Yrd. Doç. Dr. Pınar KISA OVALI, Yrd. Doç. Dr. Gökçe YÜKSEK, Doç. Dr. Medet YOLAL, Prof. Dr. B. Yelda UÇKAN
(Editör: Prof. Dr. B. Yelda U ÇKAN)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2469
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1440
19,5 x 27,5 cm., vii+153 sayfa
ISNB: 978-975-06-1138-4

Seyahat Acentacılğı ve Tur Operatörlüğü
Birinci Basım
Yazarlar: Doç. Dr. Sabah BALTA, Dr. Volkan ALTINTAŞ
(Editör: Prof. Dr. İlhan ÜNLÜ)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2589
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1558
19,5 x 27,5 cm., iv+135 sayfa
ISNB: 978-975-06-1251-0

Yiyecek – İçecek Hizmetleri
Birinci Basım
Yazar: Doç. Dr. Dündar DENİZER (Editör: Doç. Dr. Mehmet SARIIŞIK)
Eskişehir: T. C. Anadolu Üniversitesi Yayınları, No: 2540
Açıköğretim Fakültesi Yayınları, No: 1511
19,5 x 27,5 cm., iv+219 sayfa
ISNB: 978-975-06-1202-2

 

2013-02-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL