Güncel

İşte Yüksek Kolesterole İyi Gelen 3 Besin…

İşte Yüksek Kolesterole İyi Gelen 3 Besin…

Sağlık ve Güzellik alanlarındaki yazıları büyük ilgi ile okunan yazarımız Uzm.Dr.Sinan İbiş; bu kez yüksek kolestrol üzerine yurtdışında yapılan bir araştırmayı değerlendiriyor.

Uzm.Dr.Sinan İBİŞ
Sinanibis@flavius.com.tr

Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; badem, fındık ve ceviz kolesterol oranının düşmesine yardımcı oluyor.

İçeriğinde bitkisel protein, mineraller, çinko, kalsiyum, vitamin, antioksidan ve magnezyum bulunan bu kabuklu bu 3 kuru yemiş insan sağlığı için son derece faydalı.

Araştırma fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişlerin vücutta yağ alımını artırdığını; ancak bu yağların diğer yağlardan farklı olduğundan kolesterol içermediğini ve böylece vücuttaki kolesterolün düşmesine de katkı sağladığını ifade ediyor.

7 ülkede, kolesterolü yüksek veya düşük 583 kadın ve erkekte yapılan deneyleri kapsayan araştırmaya göre, deneye tabi tutulan ve kolesterol düşürücü statin grubundan ilaç almayan kişiler, ortalama 67 gram badem, ceviz gibi kabuklu yemiş tükettiler. Sonuçta, bu kişilerin kanındaki LDL veya “kötü kolesterol” ortalama yüzde 7,4 azalırken, HDL veya “iyi kolesterolün” yüzde 8,3 artığı tespit edildi.

 

2013-02-26
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL