Güncel

BATI AKDENİZ ALTERNATİF TURİZM İÇİN YOL HARİTASI ÇIKARIYOR..

BATI AKDENİZ ALTERNATİF TURİZM İÇİN YOL HARİTASI ÇIKARIYOR..

Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, BAKA, MAKÜ işbirliğinde düzenlenen Alternatif Turizm Çalıştayı’nda bölgede izlenecek yol haritası masaya yatırıldı..

Antalya, Burdur ve Isparta’nın stratejik yol haritasını oluşturacak yeni bölge planı hazırlıkları kapsamında ilk çalıştay; Burdur Valiliği Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ),Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), işbirliğiyle Burdur’da gerçekleştirdi.

Üç ilden kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, akademisyenler, yerel yöneticiler, STK’lar ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı ‘Batı Akdeniz Alternatif Turizm Çalıştayı’nda, bölgenin alternatif turizmdeki potansiyeli, yapılacaklar ve izlenecek yöntemlerle ilgili sorulara cevaplar arandı.

Antalya, Burdur ve Isparta’yı içeren TR61 Düzey 2 Bölgesi’nin 2014-2023 Bölge Planı hazırlıkları kapsamında MAKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ilk çalıştaya; Burdur Vali Vekili Halil Karbuz, Belediye Başkan Vekili Serdar Başgül ile Burdur, Isparta ve Antalya’dan kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, akademisyenler ile STK temsilcileri katıldı.

ALTERNATİF TURİZMDE ORTAK KONSEPT ÇIKMALIDIR
Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır konuşmasında Bakanlığın çalışmaları, hazırlanan envanter ve çalıştayla ilgili bilgi vererek tanıtım ve alt yapı eksikliği başlıklarının önemine dikkat çekti. Mehmet Tanır özetle şunları söyledi:

“Yapılacak çalışmalardan ortak konsept çıkmalıdır. İlimizdeki kaynaklar nelerdir? MAKÜ, BAKA kamu kurumları yerel kaynaklarımızdır. Turist neden Burdur’a gelsin? Nedenleri öne çıkararak hangi markalar öne çıkarılacak. Kaynakların ortak hedefe nasıl yönlendirileceği üzerinde durulmalıdır. Kamu kurumlarımız, BAKA kırsal kalkınma ilin tanıtımı için önemli çalışmalar yapmıştır. EMİTT, ITB Berlin gibi fuarlara katılım olmuştur. Atılan her adımın Burdur için bir kazanım olduğunu düşünüyor ve çalıştaya katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, üç ilin tüm ilçelerinde kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, STK’lar ile özel sektör temsilcilerinin katıldığı hazırlık toplantıları yapıldığını ve yeni bölge planı için çalıştaylar gerçekleştirileceğini belirtti.

“Çok güzel kaynaklarımız var ancak ortaya konulmadıkça bir şey ifade etmiyor”. şeklinde konuşan Engin şu açıklamalarda bulundu: “Burdur’un yüzde 45 Isparta’nın ise yüzde 40’ı orman. Üniversite, belediye, kamu kurumlar, iş adamları olarak neler yapılabilir, sonuç ve çözüm önerileri neler olacak bunları bakanlıklara ve sizlere sunacağız. Bütün kurumlar olarak ve koordineli çalışarak sorunları aşacağız” dedi.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Saatcı ise, “Üniversite olarak her kurumla ilişkilerimiz devam ediyor. Şehri kendimizden ayırmıyoruz. Eminiz ki şehir de bizi kendinden ayırmıyor, bu birlikteliği çok güzel çalışmalarla devam ettiriyoruz. Çalıştaydan bölgemiz adına güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

AKADEMİK SUNUMLAR YAPILDI..
Açılış konuşmalarının ardından MAKÜ öğretim üyesi Doç.Dr. Salih Ceylan’ın başkanlığında, Akdeniz, Süleyman Demirel ve Mehmet Akif Ersoy üniversitelerinden öğretim üyelerinden oluşan moderatörler, turizm potansiyeli mevcut durum ve neler yapılabilir konularından bilgi verdi. Tematik konular Eko Turizm, Kırsal Turizm, İnanç Turizmi, Kış Turizmi, Kültür Turizmi, Göl Turizmi, Yöresel Tatlar ve Lezzetler Turizmi (Gastronomi), Botanik Turizm ile Mağara Turizmi hakkında sunumlar sabah ve öğleden sonra iki oturumda gerçekleştirilirken katılımcılar da söz alarak görüş ve önerilerini açıkladı.

ÇALIŞTAY BAŞLIKLARI:
‘Antalya, Burdur ve Isparta’da kırsal turizmin önemi, şu an ve gelecekte nerede olacağı, varolan potansiyelin nasıl değerlendirilmesi gerektiği, tehditler ile fırsatların neler olabileceği, altyapının, fiziksel unsurların ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, başarı için fiziksel unsurların varlığının tek başına yeterli olmaması, organizasyon kabiliyeti, pazarlama, iletişim ve girişimcilik niteliğine sahip insan kaynağının önemi konularında beyin fırtınası ile çalıştay tamamlandı.

 

2013-03-14
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL