Güncel

İPEK YOLU’NUN BAŞLADIĞI YERDEN BİTTİĞİ YERE ÇİNLİLERİ BEKLİYORUZ..!

İPEK YOLU’NUN BAŞLADIĞI YERDEN BİTTİĞİ YERE ÇİNLİLERİ BEKLİYORUZ..!

“Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinliğinin açılışına katılan Bakan Çelik, “İpek Yolu’nun başladığı yerden, bittiği yere Çinlileri bekliyoruz” dedi. Bakan Çelik Çin Kültür Bakanı Say Vu ile neler konuştu?..İşte ayrıntılar…

“Çin’de Türk Kültür Yılı” etkinliklerinin açılış galası için Çin’in başkenti Pekin’e giden Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,
açılış öncesi Çin Kültür Bakanı Say Vu ile bir araya geldi. Bakan Çelik, Türkiye’de geçen yıl “Çin Kültür Yılı”nın çok başarılı geçtiğini hatırlatarak, bu yıl da Çin’de başlayacak “Türk Kültür Yılı”nın başarılı geçmesini ümit ettiklerini söyledi.

Türkiye’de bugün Nevruz Bayramı olduğunu hatırlatan Ömer Çelik, “Çin’de Türk Kültür Yılı”na güzel bir günde başladıklarını ifade etti.

İpek Yolu’nun başladığı yerden İstanbul’a kadar bu vesileyle büyük bir mesaj verilmiş olacağının altını çizen Bakan Çelik, “Türk Kültür Yılı”nı bu akşam gösterişli bir gösteriyle açacaklarını söyledi.

Çin’in yurt dışına çok sayıda öğrenci gönderdiğini belirten Ömer Çelik, yurt dışındaki üniversitelerin tanıtımı için düzenlenen fuarlarda KKTC üniversitelerinin katılmasına izin verilmesi halinde çok mutlu olacaklarını sözlerine ekledi.

İzmir’in EXPO 2020 için aday olduğunu da hatırlatan Bakan Çelik, bu anlamda İzmir’in seçilmesi halinde Çin’in özel tanıtımı için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Çin ziyareti öncesi Bakanlar Kurulu’nda iki ülkede de kültür merkezi açılması yönünde imzaların atıldığını belirten Bakan Çelik, kısa zamanda Pekin’de Yunus Emre Kültür Merkezi’ni açmak istediklerini vurguladı.

Çin’in 3 bin yıllık kültürü ve tarihi temsil ettiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Türkiye’nin bu anlamda Çin’in dünya tarihinin önemli bir parçası olduğunu ifade etti. Türk tarih metinlerinde Çin’den, Çin tarih metinlerinde de Türklerden çok bahsedildiğinin altını çizen Bakan Çelik, iki ülkenin de tarihlerini Batılı tarihçilerden öğrendiğini kaydetti.

İki ülkenin ortak tarihlerini bir arada yazması gerektiğine işaret eden Bakan Çelik, bu anlamda oryantalistlerin aradan çıkarılması gerektiğini söyledi.

“Türk Kültür Yılı”nın açılışıyla Çin’in çeşitli şehirlerinde etkinlikler yapılacağını kaydeden Bakan Çelik, Çinli turistlerin Türkiye’yi ziyaret etmesini çok önemsediklerinin altını çizerek, “İpek Yolu’nun başladığı yerden, bittiği yere Çinlileri bekliyoruz” dedi.

Çin’in yeni devlet başkanı Şi Cinping’in başkan yardımcısıyken Türkiye’yi ziyaret ettiğini de kaydeden Bakan Çelik, Cinping’in bu ziyaretinde İzmir’in EXPO 2020’ye ev sahipliği yapması için destek vereceğini söylediğini hatırlatarak, “Biz bu desteği başkan olmasının ardından da bekliyoruz” dedi.

İlişkileri her alanda ileri götürmek istediklerini söyleyen Ömer Çelik, kültür ve turizm alanında tüm işbirliklerine açık olduklarını sözlerine ekledi.

 

2013-03-22
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL