Güncel

ANTALYA ENGELLİLER SANAT EVİ TOPLU ORGAN BAĞIŞI İLE ÖRNEK OLDU.

ANTALYA ENGELLİLER SANAT EVİ TOPLU ORGAN BAĞIŞI İLE  ÖRNEK OLDU.

Antalya Engelliler Sanat Evi üyeleri toplumsal farkındalık yaratmak için toplu organ bağışında bulundular. İşte Engel tanımayanlardan yükselen ses: Haydi herkes organ bağışına.. Nilgün ATAR

NİLGÜN ATAR-TurizmHaberleri.com / Antalya

Antalya Engelliler Sanat Evi anlamlı bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Engelli üyeler, yakınları ve gönüllülerin katılımı ile gerçekleştirilen etkinliğe görsel ve yazılı basın da büyük ilgi gösterdi.

Akdeniz Böbrek Hastaları ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan Kumru, Türkiye’de ilk yüz nakli hastası Uğur Acar ile dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak ve gönüllü üyelerin katıldığı etkinlikte mutlu ve renkli anlar yaşandı.

Organ bağışı konusunda bilgilendirilen Antalya Engelliler Sanat Evi Üyeleri getirilen formları doldurarak imzaladılar ve kartlarını aldılar. Toplu organ bağışı ile insanların dikkatini çekmeyi istediklerini belirten üyeler, “bizler engelli olabiliriz ama yaşamımızı sizler gibi sağlıklı sürdürüyoruz. Organlarımızı bağışlayarak hayat kurtaracağımızı düşünmek bizleri mutlu ediyor. Herkesi organ bağışına davet ediyoruz.” dediler.

Antalya Sanat Evi Üyesi Özgür Faruk Özbek ise organlarını bağışladığı için çok mutlu olduğunu, herkesin de bu bağış kampanyasına katılmasını arzuladıklarını söyledi.


Antalya Engelliler Sanat Evi Kurucusu Hülya Bostanoğlu, toplu organ bağışı isteğinin üyelerden geldiğini belirterek; “hemen dernek başkanı Sayın Mehmet Şahan ile görüştük. Kendileri tüm evrakları hazırlayarak bizlere yardımcı oldu. Bugün hepimiz çok mutluyuz ve herkesi bu konuda harekete geçmeye davet ediyoruz. Amacımız toplumsal farkındalık yaratmak. Organ nakli için yıllardır sırada bekleyen insanlara hayat vereceğinizi düşünün ve organlarınızı bağışlayın. dedi.


ANTALYA ORGAN BAĞIŞINDA ÖRNEK BİR KENT…
Akdeniz Böbrek Hastaları ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) Başkanı Mehmet Şahan, Antalya Engelliler Sanat Evi Üyelerinin yaptığı toplu organ bağışından dolayı çok mutlu olduklarını ve tüm Türkiye’de örnek alınması gerektiğini söyledi.

Mehmet Şahan konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de 70 000 organ bekleyen kardeşimiz var. Hepimize görev düşüyor. 1979 yılından beri organ bağışı alanında çalışıyorum. Türkiye’de ilk böbrek nakli olan kişi benim. O zaman parmakla sayılabilecek kadar az idik. Ve bizlere öcü gibi bakıyorlardı. Ama 30 yıl sonra insanlarımız daha aydın daha kültürlü bir çizgide rahatlıkla organlarını bağışlıyorlar. Önemli olan düzenli bilgi vermek. Bu kapsamda ülkemizin her yerinde çalışmalar yapıyoruz Antalya’da ise çok güzel bir artışımız var. Geçen ay bir saatte 1981 kişi ile organ bağışında dünya rekoru kırıldı. Antalya’yı bu duyarlılığından dolayı kutlamak lazım. Bizim bir sloganımız var “bugün biz yarın belki de siz, haydi Türkiye organ bağışı için el ele.”dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen ve dünya çapında ses getiren Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası Uğur Acar ise Antalya Engelliler Sanat Evi üyelerinin toplu organ bağışının çok etkileyici olduğunu söyledi. Özellikle Antalya’da organ bağışı konusunda örnek çalışmalar sergilendiğini belirten Uğur Acar; ”Akdeniz Böbrek Hastaları ve Sosyal Yardımlaşma Derneği işbirliğinde düzenlenen bu organizasyonu hazırlayan herkese çok teşekkür ederiz. Engelli arkadaşlarımız bilgilendirildi ve bağış işlemi yetkili kişilerce tamamlandı. Onların da bu organizasyondan memnun olduklarını gördük. Umarım bu güzel ve anlamlı etkinlik amacına ulaşır” dedi.

Bağış işlemlerinin tamamlanmasının ardından Sanat Evi üyelerinin verdiği müzik ziyafeti ile ortam daha da şenlendi. Bir bayram havası vardı Kanuni Handan Aydos ve Udi Metin Vardar’ın katıldığı koro birbirinden güzel şarkılar seslendirdi. Son olarak hep birlikte; Haydi Türkiye Organ bağışına mesajı verdiler

 

2013-03-23
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL