Güncel

TÜRK EDEBİYATI VE DİVAN ŞİİRİNİ DÜNYA İLE BULUŞTURMAYA GELDİK…

TÜRK EDEBİYATI VE DİVAN ŞİİRİNİ DÜNYA İLE BULUŞTURMAYA GELDİK…

Dünyanın yayıncılık ve telif hakları alanında en önemli kitap fuarlarından biri olan ve her yıl binlerce profesyonelin ziyaret ettiği Londra Kitap Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve Türkiye’nin konuk ülke olarak katıldığı fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İngiltere Kültür, İletişim ve Yaratıcı Endüstriler Bakanı Ed Vaizey, Londra Kitap Fuarı Direktörü Jacks Thomas ile Adalet Ağaoğlu, Ayşe Kulin, Doğan Hızlan, Ahmet Ümit, Elif Şafak, İnci Aral gibi yazarların da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

“Türk Edebiyatının Yapı Taşları”, “Eleştirmenlerin Gözünden Türk Edebiyatı”, “Türk Edebiyatında Kadın”, “İstanbul’u Okumak” konulu paneller ile söyleşilerin düzenleneceği fuar 17 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Bakan Çelik: “Bu Bir Dünya Buluşmasıdır”

Türkiye standının resmi açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, fuar alanında yaptığı açıklamada İngiliz edebiyatseverlerin ve fuarı ziyaret edenlerin, kültürümüzün ve edebiyatımızın çoğulcu yapısını daha iyi algılama fırsatını bulacaklarını söyledi.

Türkiye’nin çoğulcu kültürel kökleri bakımından yeryüzünün simge ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Ömer Çelik, konuşmasında, Türkiye’nin kozmopolit yapısının gurur duyulan en büyük hazinesi olduğunu söyledi.

Günümüzde kültürlerarası diyalogun en çok ihtiyaç hissedilen konu olduğuna da vurgu yapan Çelik, Türk edebiyatını ve divan şiirini dünyayla buluşturmaya geldiklerini ifade ederek; “Bu bir dünya buluşmasıdır” dedi.

Londra Kitap Fuarı’na katılan Elif Şafak ise açılışta yaptığı konuşmada; bir toplumda konuşulanları duymak kadar konuşulmayanları da duymanın yazarlar için çok önemli olduğunu kaydederek, sanatın, siyasetin konuştuğu dilden daha farklı bir dil kullandığını ve sanatçıların siyasetçilerin ulaşamadığı yerlere de ulaşabildiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Çelik, İngiliz Bakan Vaizey’e Piri Reis haritasının bir replikasını hediye ederek; “Şu anda Sayın Bakan avuçlarının arasında 500 yıllık bir tarihi eserin replikasını tutuyor” dedi.

İngiliz Bakan Vaizey’in Bakan Çelik’e İngiltere’nin yaratıcılığıyla ilgili bir kitabı armağan etmesinin ardından ise Ömer Çelik fuar alanındaki stantları gezerek, bilgi aldı.

 

2013-04-16
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL