Güncel

MERSİN, ADANA, HATAY TURİZMDE ORTAK HAREKET ETMELİ..

MERSİN, ADANA, HATAY TURİZMDE ORTAK HAREKET ETMELİ..

Çukurova SİFED ve MESİAD Başkanı Ahmet Akkurt,”3 Bakanla temsil edilen Doğu Akdeniz Bölgesi turizmde daha fazla etkin rol üstlenmelidir.Mersin, Adana, Hatay birlikte çalışırsa başarıya ulaşır” dedi.

Çukurova SİFED ve MESİAD Başkanı Ahmet Akkurt, 37. Turizm Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, bölgenin bir arada hareket etmesinin öncelikli olduğunu belirterek; “Adana, Mersin ve Hatay’ın birer Bakanla temsil ediliyor olmasının avantajıyla, bölgede yürütülen turizm projelerinde sonuca ulaşmak için kent dinamiklerinin daha etkin rol oynaması şart” dedi.

Türkiye’nin 2012 yılında 32 milyon turisti konuk ettiğini 2023 hedefinin ise 100 milyon turist, 100 milyar dolar turizm geliri ile dünya turizminde ilk 5 ülke arasına girmek olduğunu belirten Akkurt; “Böylesi büyük bir hedefi gerçekleştirebilmek için turizm konusunda Anadolu’da yeni destinasyon merkezlerine ihtiyaç var. Bu Mersin, Adana ve Hatay için büyük bir fırsat. Bu kentlerdeki dinamikler bölge olarak birlikte çalışırsa başarıya ulaşırız” diye konuştu.

Bölgeyi tek bir metropol olarak düşünmek zorundayız

Başkan Akkurt, Mersin, Adana ve Hatay’ın üç bakanla temsil edildiğine dikkat çeken Akkurt şu açıklamalarda bulundu:

“Mersin, Adana ve Hatay’daki sivil toplum kuruluşları iş dünyasını temsil eden kurumların atladığı bir nokta var. Hem Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan, hem Adalet Bakanımız Sadullah Ergin hem de Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik her seferinde bölgenin Bakanı olduklarını söylüyorlar. Fakat ne yazık ki bölge dinamikleri olarak böylesi bir fırsatı değerlendirmekte geç kalıyoruz. Nitekim, Mersin ve Adana kentlerimiz zengin tarihi eserlere sahipken, bu değerli eserlerimizi sergileyecek ve hatta koruyacak vasıfta Arkeoloji Müzemizin olmaması son derece üzücü. Adana ve Mersin’de geniş kapsamlı ve en az 50.000m2 alanlı Arkeoloji Müzeleri yapımı için duyarsız kalmamalı kamuoyu oluşturmalıyız. Her iki ilimizde gün yüzüne çıkarılan bu değerleri koruyamadığımız ve sergileyemediğimiz için, yakın illerdeki daha geniş kapsamlı Arkeoloji Müzelerine taşınması riski ile karşı karşıya olduğumuzu ve hatta bir çok tarihi eserlerin bu nedenle toprak altında bekletildiğini dikkatinize sunmak istiyoruz.

Diğer yandan Çukurova Bölgesel Havalimanı, Karataş ve oradan Hatay’a kadar düşünülen Mersin Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi, Adana-Mersin arasında ulaşımı sağlayan D-400 Karayolu Projesi, Otobanın Taşucu Limanına kadar bağlanması, Ören yerlerinin çok acil restorasyonu, inanç merkezlerinin ibadete açılması gibi konularda, 3 Bakanla temsil edilen bölgemizde, kentteki sivil toplum kurumlarının birlikte hareketle projelerin hayata geçirilmesinde etkin rol oynaması gerekir ” dedi.

Doğu Akdeniz’de turizm merkezi olabilecek potansiyel harcanıyor

Mersin, Adana ve Hatay’ın turizm konusunda yaptığı çalışmaların önemli olduğunun altını çizen Başkan Ahmet Akkurt; üç kentin ayrı ayrı çalışmasının Doğu Akdeniz’in en önemli Turizm Destinasyon merkezi olması şansını yok ettiğini söyledi.

Başkan Akkurt ortak çalışmalar konusundaki görüşlerini şöyle açıkladı:

“Mersin ve Adana’yı bir düşündüğünüzde, bu derinliğe Hatay’ı da kattığınızda Doğu Akdeniz’de büyük bir potansiyel taşıyan bölgeyi görürsünüz. Hatay’dan Tarsus’a oradan Silifke ve Mut’a ulaşan İnanç turizmi, Mersin-Adana ve Hatay boyunca uzanan doğa, yayla turizmi, Adana’da başlatılan sağlık turizmi, Mersin’deki deniz turizmi, Karboğazı Kayak Merkezi ile kış turizmi, bölgedeki tarihi yerler, küresel turizm merkezi olmak için gerekli altyapıyı sunuyor. Fakat bizler bu potansiyeli, bölerek ayrı ayrı işlemeye çalışıyoruz. İnanç turizminde Alahan Manastırı ile Mut, Ayatekla ile Silifke, Eshab-ı Kehf, Davut Peygamber ve Saint Paul ile Tarsus, Saint Pierre ve Saint Simon ile Hatay’ın bir arada projelendirilmesi, doğa, kış, yayla ve deniz, turizminde Mersin, Adana, Hatay birlikteliğinin sağlanması ile Uluslararası tanıtımlarda ne kadar başarılı olabiliriz bir düşünün” dedi.

Mersin’de hazırlanan projelerin hayata geçmesi, hayallerin de projeye dönüştürülmesi gerekir.

Mersin’e yerli ve yabancı turist çekecek olan gerek Dere Rekreasyonları gerekse kentin doğu batı bağlantısı konusunda çalışma yaptıklarını ve çevre planlarına bunları eklemek istediklerine dikkat çeken Başkan Ahmet Akkurt şunları söyledi:

“Turizmde başarıya ulaşmış kentlerde, her şey hayalle başlamış, hayaller değerlendirilip projeye dönüştürülmüş ve birlikte hareketle projeler hayata geçirilmiştir. Bizler bırakın hayal etmeyi var olan potansiyelleri değerlendiremiyoruz. Bölgemize turist çekmek istiyorsak öncelikle yatak sorunlarımızın kaliteli turistik otellerle giderilmesi şartken, var olan bu vasıftaki otellerin çevre ve ulaşım sorunlarıyla uğraşması, Kurvaziyer Turizminde, rıhtım olmadan gemilerin getirdiği yolcuların daha ilimize ayak bastığında ne hissettiklerinin merak edilmemesi, Çamlıbel bölgesinin turistler için alışveriş merkezleri, eğlence yerleri ve butik otellerle yeni bir çehreye bürünmemesi, Tarihi Balık Pazarı, Uray Caddesi gibi yerlerin turizme açılması için neyi bekliyoruz? Kent merkezinin turizme kazandırılmasını Valiliğin sırtına yükleyip bir kenarda durmak Mersinlilere ne kazandıracaktır? Geleceğin Mersin’inde ve Doğu Akdeniz Bölgesinde sorunlarımız değil torunlarımız yaşasın istiyorsak, küçük hesapları bırakıp bu konularda yapılan çalışmaları desteklemek zorundayız” dedi.

 

2013-04-18
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL