Güncel

TURİZM TEKNOLOJİLERİ ZİRVESİ’NDE SEKTÖR SORUNLARI KONUŞULDU..

TURİZM TEKNOLOJİLERİ ZİRVESİ’NDE SEKTÖR SORUNLARI KONUŞULDU..

Turizm ve teknolojiyi ilk kez bir araya getiren zirve olma özelliğini taşıyan “Turizm Teknolojileri Zirvesi” yoğun katılım ile 19 Nisan’da Point Hotel Barbaros’ta gerçekleşti.

İlos Turizm ve Uslan Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Serhad Uslan’ın Türsab Başkan Adayı olarak konuşması zirveye damgasını vurdu.

Teknoloji ve turizm alanında yeni nesil proje sahiplerini ve turizm duayenlerini bir araya getiren zirvede konuşan Uslan;
teknolojik gelişmelerin ve büyük sermayeli şirketlerin seyahat sektörüne katkılarının çok önemli adım olduğunu ancak bir taraftan da özellikle başta acentalar olmak üzere çeşitli zararları olduğundan bahsetti.

Teknoloji alanında yapılan gelişmelerin çok başarılı ve umut verici olduğunu söyleyen Uslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bugün burada 25 yıllık turizmci ve seyahat acentası işletmecisi olarak konuşuyorum. Bu zamana kadar yapılan konuşmalarda işlerinin uzmanı olan konuşmacılar teknolojik gelişmelerin hayatımıza ne gibi kolaylıklar getirdiğini son derece anlaşılır bir şekilde izah ettiler. Bir turizm ve seyahat acentası işletmecisi olarak anlatlanların sektörümüze sağladığı faydalara katıldığımı belirtmek isterim. Vurgulamak istediğim nokta şudur ki, zirvenin başlangıcından bu yana ortaya konan iyi tabloların ilerisinde, teknolojik gelişmeler büyük sermaye grupları tarafından yapılan yatırımlar sektörde ister istemez haksız rekabete dönüşmüştür.”

Gelişmelerin özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından haksız rekabete neden olduğunu belirten Serhad Uslan konuşmasına şöyle devam etti “Bazı bankaların kredi kartları yoluyla müşterilerine mil veya puan karşılığı ücretsiz uçak bileti temin etmeleridir. Bir diğer büyük telekominikasyon şirketi de oluşturduğu internet sayfası vasıtası ile müşterilerine bir hayli ucuz ve bol avantajlı otel, uçak, otobüs hizmeti vermektedir. Bunun karşılığında da zaten orta ölçekli ticaret yapabilen bilet satış acenteleri ve birer aile işletmesi ölçeğindeki seyahat acentelerimiz ciddi gelir kaybına uğrayarak sektörden çekilmeye başlamıştır. Halbuki büyük sermaye sahiplerinin bilerek veya bilmeyerek haksız rekabete yol açacak ticaretten kaçınmaları gerekmektedir. Eğer bu bilerek yapılıyor ise de haksız rekabet kuralları çerçevesinde önlemler alınması gerekmektedir. Bu haksız rekabet bize teknolojinin en büyük dezavantajı olmuş teknolojik gelişme faydalarının yanında adeta sektöre zarar verir hale gelmiştir.

“KAÇAK ACENTALAR SEKTÖRÜN KANAYAN YARASIDIR”
Zirvede yaptığı konuşmasında sektörün önemli bir kanayan yarasından da bahseden Serhad Uslan şöyle konuştu:

“Gelişen teknoloji turizm ve seyahat sektöründe kaçak acenta faaliyetlerini arttırması neden olmuştur. Reel olarak faaliyet gösteren 4753 belgeli seyahat acentası varken sadece internette faaliyet gösteren yüzlerce kaçak oluşuma rastlamak teknoloji kullanılarak mümkün kılınmıştır. Bu tür faaliyetlerin Bilişim Suçları kapsamında değerlendirilerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yasa gereği ülkemizde turizm faaliyeti seyahat acentaları tarafından yürütülür. Ancak görüyoruz ki bir sayfa hazırlayıp bir kaç resimle süsleyen teknolojik cambazlar sektöre gelir kaybı yaratmakta, dolayısıyla kayıt dışı ekonominin de önemli aktörleri haline gelmektedirler. Fırsat siteleri otel veya ürün tanıtımı ve satışı yaparken satış fiyatlarını gerçek dışı rakamlarla lanse edip büyük indirimler yapma vadiyle tüketiciyi yanıltmaktadır. Halbuki tüketicinin satın aldığı fiyat gerçek fiyattır. Müşteri psikolojik olarak şartlandırılmaktadır.” diye devam etti.

TEKNOLOJININ CIDDI FAYDALARINI DA INKAR EDEMEYIZ
Teknolojinin sektör açısından dezavantajlarını değerledirmesinin yanı sıra ciddi faydalar sağladıklarını da dile getiren Uslan “Öncelikle şunu söyleyebiliriz ki seyahat acentalarında çalışan ofis personeli teknoloji sayesinde minimum sayılara inmiştir. Artan müşteri sayısı bu kez de sahalarda çalışan operasyon elemanlarımızı arttırmamıza sebebiyet vermiştir. Yani bir tarafta ofislerde tasarruf sağlanırken operasyonel bazda eleman arttırımı olmuş bu da istihdamın olumsuz etkilemesinin önüne geçmiştir. Teknolojinin sağladığı bir başka önemli gelişmede ; tüketicilerle iletişimimizde hızlanma sağlamış ve ürünümüzün pazarlama ve satışı kolaylaşmıştır. Ayrıca satışı gerçekleşmiş olan tüketiciye de heran ulaşabilme olanağının önü açılmıştır.” dedi.

 

2013-04-19
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL