Güncel

TÜRKİYE’NİN YÖRESEL LEZZETLERİ ANADOLU HİSARI’NDA YARIŞTI…

TÜRKİYE’NİN YÖRESEL LEZZETLERİ ANADOLU HİSARI’NDA YARIŞTI…

Istanbul Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Türk mutfağının muhteşem lezzetlerini tanıtmada öncü rol üstleniyor. Yöresel Yemek yarışması’nda jüri olan ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Sadıç izlenimlerini yazdı…

EDİTÖRDEN:
Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Sadıç, yöresel lezzetlerin tanıtımına yönelik organizasyonların bakanlıkça desteklenmesi ve ülke çapında koordine edilmesinin önemine dikkat çekiyor. Türkiye’de düzenlenecek Uluslararası Yöresel Yemekler Yarışmasının Türk mutfağının tanıtımına büyük katkı sağlayacağının altını çizen Sadıç’ın yazısını okurlarımızla paylaşıyoruz:

Cüneyt SADIÇ- Aturjet Yönetim Kurulu Üyesi
Marmara Üniversitesi-SBMYO
Seyahat, Turizm ve Eğlence Hizmetleri
Öğretim Görevlisi

ANADOLU HİSARI’NDA LEZZETLER YARIŞTI

Istanbul Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği’nin bu yıl T.C. Istanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile müşterek düzenlediği ”Yöresel Yemek Yarışması”nın 19.su geçtiğimiz hafta Anadolu Hisarı Sabancı Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

Ülkemizi ziyaret eden misafirlerimize sunulanlar ile karşılaştırıldığında çok daha zengin olan ev yemeklerimiz ne yazık ki birkaç lokanta dışında geniş kitlelere ulaştırılamamakta ve bu lezzetleri tanıtmak için bu işe emek veren, yatırım yapan kişi sayısı bir elin parmaklarını zor geçmekte.

Sevgili Vedat Başaran’ın Nar’ı ve Usküdar’daki Kanaat bunlar arasında öne çıkanlar. Bir de semt sakinleri dışında pek bilinmeyen ama muhteşem lezzetler sunan örneğin Eyüp Çarşıdaki gibi esnaf lokantalarımız mevcut.

İşte bu noktada bu ve benzeri yarışmalar ev yemeklerimizi geniş kitlelere tanıtma ve gelecek kuşaklara aktarmada büyük bir önem arz etmekte.

Bu lezzetleri daha geniş kitlelere tanıtabilmek, bu gibi yarışmalarda derece alanların uluslararası yarışmalara yöresel lezzetler ile katılmalarını sağlayabilmek açısından bu ve benzeri organizasyonların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca desteklenmesi ve ülke çapında koordine edilmesi çok önemli…

Aynı şekilde bölgelerine gelen misafirlere yöresel lezzetler sunmak amacıyla yatırım yapmak isteyen girişimci eve hanımlarımıza da ilgili kurumlarca destek sağlanması, uzun vade de hem bu yatırımların yapıldığı yerlere hem de ev yemeklerimizin sadece Türkiye’de değil tüm dünyaca tanınmasına büyük fayda sağlayacaktır.


Tüm bu amaçları içeren ve bu yıl 19’cusu gerçekleştirilen Istanbul Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği’nin ”Yöresel Yemek Yarışması “nda 3 kategoride toplam 29 lezzet yarıştı.

Katılımın yoğun olduğu yarışmada, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Pof. Dr. Ahmet Bilgili adına Müdür Yardımcısı Süreyya Büyükçınar, TURSAB Asya Bölge Başkanı Nezih Üçkardeşler, Gıda ve Tarım Müdürü İbrahim Özdemir ve muhtarlar da yarışmacıları yalnız bırakmadı.

Arzu Başlantı’nın baştan sona büyük bir başarı ile sunduğu yarışmanın arkasında ise bu işe yıllardır emek veren Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği ve bir gönüllüler ordusu bulunmakta.

Dernek Başkanı Mustafa Babuz, Anadolu Hisarı ve Beykoz’un Istanbul turizminde daha fazla rol almasını sağlamak için derneğin bir sivil toplum kuruluşu olarak elinden geleni yapacağını belirterek bu konuda çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Başkanlığını Marmara Üniversitesi’nden Sevgi Göktepe’nin yaptığı jüride yine Marmara Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Ayşegül Demirbulak, ATURJET Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Üniversitesi Öğr. Gör. Cüneyt Sadıç, Alboran Restoran’dan Baykan Keflioğlu, Taç Restoran’dan Yüksel Baykara ve Legend Otel Şefi Rüzgâr Sümbül yer aldı.

Jürinin zorlandığı yarışmada yemek dalında birinciliği

Karalahana Dolması ile Fatoş Çor alırken

börek dalında birinciliği Cevizli Baklavalı Börekle Gül Bağdatlı aldı.

Tatlılarda İncir Tatlısıyla Aysel Salman birinciliğe layık görüldü.

Beykoz Kaymakamlığı’nın birincileri birer altın ile ödüllendirirken,
İl Turizm ve Kültür Müdürlüğü 5 yıldızlı otellerde iki kişilik yemek ve iki kişilik fincan takımı, Beykoz Belediyesi ise ilk 3’e giren hanımlara 6 kişilik kristal çay takımı ile 2’şer adet kitap hediye etti.

Bu ve benzeri yarışmaların farklı bölgelerde birbirleri ile koordineli olarak düzenlenerek, derece alanların yurtdışında düzenlenen benzer yarışmalara katılması, ya da yabancı ülkelerden de katılıma açık Türkiye’de düzenlenecek bir Uluslararası “Yöresel Yemekler” yarışması hem bilinmeyen Türk mutfağını tanıtmada yardımcı olur , hem de henüz emekleme aşamasında olan Yeme İçme Turizmimize de büyük bir katkı sağlar.

resimler:www.beykoz.bel.tr

 

2013-04-27
Haber Arşivi
Turizm Haberleri

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL